„Nadzieja” – polscy autorzy z pomocą dla seniorów. Przeczytaj opowiadanie Małgorzaty Rejmer

LubimyCzytać
08.07.2020

Dziś premiera książki, będącej efektem akcji charytatywnej „Nadzieja”. Cały dochód z publikacji zostanie przeznaczony na wsparcie ośrodków pomocy dla seniorów – zarówno w trakcie pandemii, jak i już po jej zakończeniu. Wśród autorów są m.in. Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Magdalena Grzebałkowska, Mariusz Szczygieł, Wojciech Chmielarz i Łukasz Orbitowski. A także Małgorzata Rejmer, której opowiadanie w całości publikujemy. 

„Nadzieja” – polscy autorzy z pomocą dla seniorów. Przeczytaj opowiadanie Małgorzaty Rejmer
Reklama

Książka Nadzieja - akcja charytatywnaW procesie tworzenia książki „Nadzieja” wzięło udział grono polskich pisarzy, z noblistką Olgą Tokarczuk, Wiesławem Myśliwskim i Hanną Krall na czele. Cel jej publikacji jest szczytny – cały dochód zostanie przeznaczony na wsparcie ośrodków pomocy dla seniorów.

„Nadzieja” powstaje całkowicie społecznie. Wszystkie zaangażowane w powstanie akcji i książki osoby pracują charytatywnie począwszy od autorów, którzy bezpłatnie przekazali swoje opowiadania, reportaże, wiersze, a nawet komiks, redaktorów i poprawiających ewentualnie literówki korektorów, aż po grafików, drukarzy, koordynatorów i promotorów akcji, a także dystrybutorów książki. Okładkę, również bez wynagrodzenia, zaprojektował Łukasz Piskorek ze studia graficznego Fajne Chłopaki.

Kup książkę i wspomóż akcję!

Książka „Nadzieja” dla seniorów w potrzebie

Publikacja składa się z ponad 40 tekstów. Ich twórcami, oprócz Tokarczuk, Krall i Myśliwskiego, są Ewa Lipska, Urszula Kozioł, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Joanna Bator, Przemysław Truściński, Jacek Dehnel, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Rejmer, Sylwia Chutnik, Grażyna Plebanek, Ignacy Karpowicz, Mikołaj Grynberg, Łukasz Orbitowski, Ziemowit Szczerek, Magdalena Parys, Dominika Słowik, Katarzyna Boni, Jerzy Sosnowski, Julia Fiedorczuk, Filip Springer, Małgorzata LebdaKrzysztof Varga, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Paweł Piotr ReszkaJarosław Mikołajewski, Aleksandra Zielińska, Waldemar Bawołek, Ilona Wiśniewska, Grzegorz Uzdański, Paweł Sajewicz, Agata Romaniuk, Jacek NapiórkowskiGrzegorz Bogdał, Andrzej Muszyński i Juliusz Strachota.

Akcja charytatywna „Nadzieja” narodziła się z potrzeby serca. Z niepewności, niepokoju, współodczuwania, potrzeby niesienia wsparcia i realnej pomocy. Z uświadomienia sobie, że pandemia jest czasem próby dla naszego człowieczeństwa i umiejętności bycia razem ale też bycia dla siebie – w rodzinach, w pracy, w sąsiedztwie, w Polsce.

Chcemy pomóc tym, których pandemia dotyka najmocniej – osobom starszym znajdującym się w grupie największego ryzyka zakażenia i najcięższego przebiegu Covid-19 – mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, również prowadzonym przez organizacje społeczne, dziś często pozbawionych wystarczającego wsparcia ze strony państwa, borykających się z brakiem personelu, sprzętu, maseczek czy kombinezonów. pisali w liście otwartym do mediów organizatorzy akcji.

Reklama

Książka „Nadzieja” w wydaniu papierowym ukazuje się dziś, 8 lipca. Jest także dostępna w formie e-booka. Publikację można zakupić online i stacjonarnie w sieci Empik. Książka jest także dostępna w ponad 3000 sklepów Biedronka w całej Polsce, a cały dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na ośrodki pomocy społecznej oraz hospicja.

Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc najbardziej potrzebującym ośrodkom pomocowym dla seniorów. Pomoc będzie kontynuowana również po zakończeniu pandemii. Wyboru placówek dokona Fundacja Agory we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich – partnerem i patronem akcji.

Książka-cegiełka we wszystkich kanałach sprzedaży kosztuje 50 złotych. Kup książkę i wspomóż akcję!

Spotkanie online z Małgorzatą Rejmer, Iloną Wiśniewską i Adamem Wajrakiem 

Z okazji premiery książki-cegiełki „Nadzieja" dziś, 8 lipca o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie autorskie online. Wezmą w nim udział Małgorzata Rejmer, Ilona Wiśniewska oraz Adam Wajrak. Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Więcej szczegółów na portalu Facebook.

W zbiorze „Nadzieja” znalazło się opowiadanie Małgorzaty Rejmer zatytułowane „Umiera ostatnia”. Czytelnicy mogą sie z nim zapoznać poniżej. 

Fragment książki "Nadzieja", Małgorzata Rejmer

Fragment książki "Nadzieja" z tekstem Małgorzaty Rejmer


Więcej informacji o samej akcji, a także komunikaty o postępach zbiórki można znaleźć na fanpage'u Nadzieja. Polscy pisarze niosą pomoc w czasach pandemii.

Kup książkę i wspomóż akcję!

Reklama

komentarze [5]

Sortuj:
4004
3764
09.07.2020 06:42

Doskonały pomysł, widać nasi pisarze mają wielkie serce


186
164
08.07.2020 11:17

Pomysł mnie zachwycił! Odebrałam rano z paczkomatu (TAK! w przedsprzedaży wysyłali wczoraj) i niebawem zacznę czytać. Już nie mogę się doczekać, bo widać, że to baaaaaardzo różnorodny zbiór.


1748
80
08.07.2020 16:04

To jak przeczytasz, to daj znać, czy warto. Tzn ja i tak kupię tę książkę, bo i akcja zacna i nazwiska bardzo fajne ale ciekawa jestem opinii innych :)


186
164
08.07.2020 16:30

Opinia będzie na pewno 😀


2716
4
22.05.2020 10:24

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd