rozwiń zwiń

W (książkową) podróż. Literatura podróżnicza [KONKURS – wygraj kurs językowy eTutor]

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.05.2020

Jak będą wyglądać zbliżające się wielkimi krokami wakacje? Wybór jest szeroki. Możemy polecieć do Stanów Zjednoczonych, udać się na wyprawę po krajach Europy, zwiedzić Wielką Brytanię, Gruzję lub Oman – wystarczy tylko sięgnąć po odpowiednie publikacje. Oto książki, które zainspirują do podróżowania… oraz nauki języka angielskiego – tym bardziej, że w specjalnym konkursie można wygrać kursy językowe!

W (książkową) podróż. Literatura podróżnicza [KONKURS – wygraj kurs językowy eTutor]

Literatura podróżnicza to książkowy worek bez dna, w którym znajdziemy pamiętniki, dzienniki, listy, reportaże oraz różnego rodzaju relacje z wypraw. Tytuły określane tym mianem łączy jedno – oczywiście podróże – rozumiane jednak różnie w zależności od tego, kto bierze w nich udział. Książki pisane przez najlepszych reportażystów (takich jak choćby Ryszard Kapuściński) to literatura najwyższej próby, która przekazuje nam uniwersalną prawdę o świecie; z drugiej strony publikacje stworzone przez dziennikarzy czy też zawodowych podróżników to cenne źródło wiedzy o poszczególnych, odległych od nas krajach.

Jak wyjechać w podróż w 2020 roku?

Choć pierwsze miesiące 2020 roku z wiadomego powodu nie sprzyjały podróżom, to obecnie wiele mówi się o nadchodzącym okresie wakacyjnym, a rządy państw, w których ważną rolę gra turystyka, zaczynają wspominać o otwieraniu granic na turystów. Niezależnie od tego, czy planujemy właśnie naszą podróż życia, czy też najbardziej lubimy podróżować palcem po mapie, siedząc w zaciszu własnego domu, książki mogą zaoferować inspirację do wyjazdu i wiedzę potrzebną do jego zorganizowania. Przedstawią nam również ludzi, których możemy spotkać, będąc już u celu i miejsca, które warto odwiedzić – w tym najważniejsze cuda architektury. Już teraz warto więc zaopatrzyć się w publikacje, które popchną nas w wymarzonym kierunku… a dodatkowo dowiedzieć się, że w konkursie ogłoszonym na końcu poniższego artykułu znajdzie się gratka dla tych, którzy chcą szlifować język angielski – uniwersalny przy okazji niemal każdego wyjazdu poza granice naszego kraju.

Busem przez świat, czyli podróż na czterech kółkach

Kto nie zna Oli i Karola Lewandowskich, ten ma sporo do nadrobienia! Para podróżników od 2009 roku odwiedziła już ponad 60 państw na 5 kontynentach, a swoimi wrażeniami dzielą się w internecie. Ich blog zdobył między innymi nagrodę najlepszego Bloga Roku, a za prowadzenie kanału na YouTube przyznano im tytuł Twórca Wideo Roku. Ola i Karol piszą jednak nie tylko w sieci – są autorami kilku książek, w rzetelny i przystępny sposób opisujących podróżnicze doświadczenia, który na rynku ukazały się nakładem Wydawnictwa SQN. Na koncie mają już takie tytuły, jak: „Busem przez świat. Wyprawa pierwsza”, „Ameryka za 8 dolarów”, „Australia za 8 dolarów”, „Alaska i Kanada”, „Droga 66” – a każda z nich to zachęta do ruszenia z miejsca, nawet jeśli za środek transportu ma posłużyć wysłużone auto, a w kieszeni mamy tylko kilka banknotów. Ostatnia z wymienionych wyżej pozycji to wynik ich 3-miesięcznej przejażdżki po najsłynniejszej drodze świata. Z kolei ich najnowszą publikacją jest poradnik „Jak zorganizować własną podróż do USA”. Dzięki niej każdy może zaplanować wyprawę marzeń, bez frustrującego i czasochłonnego szukania odpowiedzi na wiele pytań. Zawarto tu między innymi sposoby na tanie podróżowanie i noclegi, informacje o wynajmowaniu auta i zestawienie przepisów, jakie trzeba znać na miejscu. Dodatkowo czytelnicy dowiedzą się też wszystkiego na temat ruchu bezwizowego (a kwestie te zostały spisane w we współpracy z Konsulatem USA w Krakowie).

Ameryka w pigułce

Zanim jednak będzie można kupować bilety lotnicze do USA i oddać się w praktyce organizowaniu wyjazdu, warto zadbać także o teorię. Jak żyje się w Stanach? Czym ten kraj może nas, Polaków, zaskoczyć? Amerykanie to życzliwi optymiści czy nietolerancyjni aroganci? Wierzą w ideały i otwartość, a może chcą od wszystkich odgrodzić się murem? „Wałkowanie Ameryki” (2012) i „Ameryka po kaWałku” (2014) to wydane już kilka lat temu książki, które wciąż jednak zachowują aktualność. Ich autor, Marek Wałkuski, wieloletni korespondent Polskiego Radia z Waszyngtonu, łączy przenikliwy dowcip z potrzebą przedstawienia prawdziwej Ameryki – takiej, z jaką styka się podczas swojej pracy oraz codziennego życia.

Doskonałą porcją wiedzy stanowi również książka „Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero”. To z jednej strony wyznanie miłości do tego miasta, z drugiej – sumienne przedstawienie jego historii i tożsamości. Po tę publikację Magdaleny Rittenhouse powinien sięgnąć każdy, kto planuje podróż do Wielkiego Jabłka i chce zrozumieć tę jedną z najwspanialszych metropolii na świecie. Wraz z autorką czytelnik przemierza zatłoczone nowojorskie ulice, a wędrując po zakamarkach miasta, jednocześnie udaje się też w jego przeszłość. Wspólnie zachwycamy się wieżowcami i mostami, doceniając potęgę inżynierii i nauki, zaglądamy do domów czynszowych, kryjących wstrząsającą przeszłość, dowiadujemy się o wielkich fortunach i równie wielkiej biedzie. Mozaika obrazów, zapachów i dźwięków, wyłaniająca się z kart książki Rittenhouse zachwyca, niepokoi i wzrusza – tak jak sam Nowy Jork.

Widok na Manhattan, Central Park, NY

Na herbatce u królowej

W książkach powyżej przedstawiono spojrzenie Europejczyków na Stany Zjednoczone. A jak Amerykanie patrzą na nas, mieszkańców kontynentu? Odpowiedzi na to pytanie można szukać choćby w książkach urodzonego w Iowa Billa Brysona. Cechą charakterystyczną tego autora książek popularnonaukowych i podróżniczych (odznaczonego Orderem Imperium Brytyjskiego za dorobek literacki) jest niebywałe poczucie humoru – trudno nie uśmiechać się pod nosem, czytając jego książki. „Ani tu, ani tam. Europa dla początkujących i średnio zaawansowanych” to rodzaj poradnika dla kogoś, kto po raz pierwszy stawia stopę na terenie Europy (jeszcze sprzed czasów Unii Europejskiej!) i styka się z różnego rodzaju dziwactwami Francuzów, Brytyjczyków, Niemców, Włochów… Przy okazji warto podkreślić, że bohater tej książki, czyli sam autor, posługuje się w podróży tylko językiem angielskim, co nierzadko prowadzi do niezwykłych sytuacji, które doprowadzają czytelnika do wybuchu niepohamowanego śmiechu. Bryson napisał również „Herbatkę o piątej”, czyli książkę, którą powinni przeczytać miłośnicy Wielkiej Brytanii. Wcześniej pisarz opisywał swoje wrażenia z pobytu w tym kraju w „Zapiskach z małej wyspy”, by po dwudziestu latach wydać rodzaj kontynuacji – książkę, która prezentując spojrzenie na Anglię po latach, wciąż jest wyrazem miłości do tego kraju. „Na pewno skorzystam z wielu jego rad i opinii podczas zbliżającej się eksploracji Anglii” – pisze użytkownik lubimyczytać.pl Michał, a Monika w swojej opinii dodaje:

„Herbatka o piątej! Więcej zapisków z małej wyspy” to lektura jednocześnie arcyciekawa i przezabawna. Bill Bryson jak zwykle doskonale łączy rzetelność z ciętym dowcipem, dzięki czemu otrzymujemy nietuzinkowy reportaż o współczesnej Anglii, wypełniony po brzegi ciekawymi informacjami, ale podanymi w lekkim, humorystycznym tonie (przy czym jest to humor z górnej półki, brytyjski).

Na pograniczu Azji… i trochę dalej

Miłośnikom dalszych wypraw, niż tych po centrum Europy, warto polecić książkę „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” Anny Dziewit-Meller i Marcina Mellera. To małżeństwo pisarzy i podróżników wspólnie napisało publikację, w której zawarli swoje wrażenia i doświadczenia z wyjazdów do Gruzji – jeszcze sprzed czasów, gdy państwo to trafiło na pierwsze miejsca zestawień krajów, w których wciąż jeszcze nie ma morza turystów. „To spojrzenie trochę rozczula, gdy Mellerowie opowiadają o Gruzji, jak o kimś bliskim, o kimś za kim się tęskni, wzdycha i zawsze z upragnieniem wraca. Od razu czytelnik widzi i czuje tą bliskość, uczucie tęsknoty, dobrej zabawy” – pisze użytkowniczka foolosophy.

Znajdująca się na pograniczu Europy i Azji Gruzja to doskonały start w jeszcze dalsze podróże. Choćby na południe, w dół Półwyspu Arabskiego, aż do Omanu. Ten nieznany szerzej w Polsce kraj przybliża czytelnikom w swoim reporterskim debiucie Agata Romaniuk. „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” to spojrzenie przede wszystkim na społeczeństwo tego państwa i miejsce, jakie zajmuje w nim kobieta. Zderzenie naszego światopoglądu z zasadami, jakie rządzą życiem w Omanie może być szokujące, jednak z każdym kolejnym rozdziałem, w którym bohaterem jest inna osoba, coraz lepiej rozumiemy, że niekiedy warto zmienić perspektywę.

Ci, którzy już nie mogą doczekać się wyjazdów (tych bliższych i dalszych), już teraz mogą udać się w podróż dzięki pięknie ilustrowanej publikacji Aleksandry i Daniela Mizielińskich. „Mapy” oczywiście nie są typowym przykładem literatury podróżniczej, lecz stanowią doskonały przykład publikacji, która rozbudza ciekawość świata już w najmłodszych czytelnikach (a i starsi spędzają z nią długie, przyjemne godziny!). Głód przygód, chęć poznania innych ludzi, zachwyt nad dziełami architektury, apetyt na smaki świata – wszystko to znajdziemy na bogato ilustrowanych kartach książki, która zabierze nas w bajeczną podróż dookoła świata.

Szlifuj angielski!

Jeśli po lekturze powyższego artykułu zapragnęliście przypomnieć sobie swój angielski, nic trudnego – specjalnie dla użytkowników lubimyczytać.pl serwis eTutor przygotował lekcję specjalną, idealną na taką okazję – „Cuda architektury”. Wykonajcie też specjalny quiz, w którym sprawdzicie swoją znajomość słówek i ciekawostek związanych z architekturą.

Konkurs – wygraj kursy językowe eTutor

Dokąd chcielibyście wybrać się w wymarzoną podróż? Czy będzie to ty Nowy Jork, tygiel kultur? A może spokojny, elegancki Oxford? Pragniecie zwiedzić gęste lasy Ameryki lub Kanady czy raczej spędzać długie godziny na biesiadowaniu przy bogato zastawionym, gruzińskim stole? A może pragniecie znaleźć się zupełnie gdzie indziej?

Puścicie wodze wyobraźni i napiszcie nam, jaka jest wasza podróż marzeń. Weźcie udział w konkursie i w komentarzu pod tą aktualnością opiszcie nam swój wymarzony kierunek podróży!

Specjalnie dla was wraz z firmą eTutor przygotowaliśmy konkurs. Dziesięć osób, które w najciekawszy sposób opiszą nam swój wymarzony kierunek podróży, wygra kursy językowe, dzięki którym komunikacja zagranicą będzie łatwiejsza. Nagrody to 10 pakietów kursów eTutor angielski i eTutor Travel English wraz z miesięcznym abonamentem.

Konkurs trwa do 26 maja 2020. Pełen regulamin dostępny jest tutaj.

Więcej informacji o kursach eTutor można znaleźć tutaj.

[ec]


komentarze [94]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agunia 12.06.2020 16:53
Czytelniczka

Czy wyniki już były?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
inga_dorota 13.06.2020 09:15
Czytelniczka

Tak, w prywatnych wiadomosciach do zwyciezcow.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
iwona0103 09.06.2020 16:40
Czytelnik

Gdzie znajdę wyniki?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Meg222 26.05.2020 23:59
Czytelniczka

W wymarzoną podróż,
Daleko bym się wybrała,
Aż tam gdzie wschodzi słońce,
Na same świata końce.

I długa by ta podróż była,
W całym roku by się zmieściła,
Bo o każdej porze inne tam cuda,
Może choć opisać się je uda.

Pierwszy rozkwitły pąk wiśni,
Chciałabym pocałować,
A potem wśród płatków różowych,
Stopy w tańcu schować.

Ku górze Fuji-san,
Oddałabym salut żołnierski,
A...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
iwona0103 26.05.2020 23:52
Czytelnik

Na BEZludną wyspę chcę pojechać,
gdzie BEZ końca będę się uśmiechać,
bo to wakacje BEZ sztywnego dress-codu
i zrzędzenia BEZ powodu,
BEZ ciągłego pośpiechu
i życia na BEZdechu.
Tylko BEZtroskie opalanie
i kąpiel w BEZkresnym oceanie.
Nie obejdzie się BEZ słodkości,
które wywołują BEZgraniczną falę radości.
Zostanie mi wspomnień BEZ liku,
które zapiszę BEZ okularów w pamiętniku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ika 26.05.2020 23:42
Czytelniczka

Kiedy myślę o Sardynii, w myślach widzę szafirowe morze, majestatyczne klify, urokliwe uliczki i przyjaznych jej mieszkańców, czuję powiew wiatru. Sama myśl o tym pełnym naturalnego piękna, uroczym miejscu napełnia mnie spokojem, wywołując jednocześnie uczucie ciepła w sercu, podobnym do tego, jakie czuję w rodzinnym domu.
Nigdy tam nie byłam, ale bardzo chciałabym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cirilla99 26.05.2020 23:33
Czytelniczka

Już dobrych kilka lat temu w moje ręce wpadła książka Cień wiatru C. R. Zafóna. Od tamtego czasu moją miłością stała się Barcelona. Zakochałam się w uliczkach, po których chodził główny bohater - zapragnęłam móc pośród nich zabłądzić. Chciałabym spróbować odnaleźć Cmentarz Zapomnianych Książek, nie myśląc o tym, że to niemożliwe. Chciałabym zachwycić się Sagrada Familią,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Marchwianka 26.05.2020 22:46
Czytelniczka

Kraina śniegu, ciemnozielonych lasów i błękitnego nieba - czyli Estonia. Miałam plan pojechać na wymianę studencką - przeglądając listę dostępnych miejsc z obowiązującym na uczelni językiem angielskim, trafiłam na Tartu. Na początku nazwa miasta co rusz myliła mi się z fińskim Turku, więc moja pierwotna trasa podróży miała wiele niespodzianek. Potem włączyłam Street View...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Czytanie_po_zmroku 26.05.2020 22:05
Czytelnik

Każda z podróży, którą dotychczas odbyłam – dalsza i bliższa - czegoś mnie uczyła i zostawiała niezatarte przez lata ślady. Niektóre z nich były skrzętnie zaplanowane, obmyślone i wyczekane, inne spontaniczne i instynktowne. Te drugie wcale nie gorsze od pierwszych, za to z pewnością wolne od oczekiwań i rozczarowań.
Od kiedy pamiętam interesowało mnie nie tylko to, co...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
rabax 26.05.2020 20:54
Czytelnik

Nieważne gdzie, lecz z kim. Prawdziwa radość podróży to wspólne odkrywanie niezwykłości w nawet najbardziej banalnych miejscach i dzielenie się zachwytem każdej chwili. Niewłaściwa osoba towarzysząca może zepsuć najlepiej zaplanowaną wyprawę w wymarzone miejsce. Sawanna, rafy koralowe czy Hollywood całkowicie tracą wtedy na swej atrakcyjności i nawet pobyt w luksusowym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mateusz1992 26.05.2020 19:31
Czytelnik

Właściwie odbyłem już swoją wymarzoną podróż. To nie znaczy jednak, że nie chciałbym jej powtórzyć. Rok temu wybrałem się z moją ówczesną dziewczyną na podróż autostopem przez Europę. Zaczęliśmy przy niemieckiej granicy i dojechaliśmy aż do Portugalii. Tam spędziliśmy tydzień i to właśnie tam się oświadczyłem. Taka podróż jest niezłą próbą związku i to właśnie niej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej