#czytamwdomu – książki poleca Robert J. Szmidt

LubimyCzytać
22.04.2020

W ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki pomysłami na publikacje, z którymi warto spędzić czas, dzieli się dziś Robert J. Szmidt. Autor nagrodzonej w Plebiscycie Książka Roku 2019 książki „Szczury z Wrocławia. Kraty” poleca dzieła rodzimych twórców fantasy, którzy, jak podkreśla, wyobraźnią mogą przerastać największych mistrzów gatunku. Szczególnie wart uwagi, zdaniem pisarza, jest czterotomowy cykl napisany przez pewną utalentowaną polską autorkę. 

#czytamwdomu – książki poleca Robert J. Szmidt

Najlepszą odtrutką na stres związany z aktualną sytuacją wydaje mi się dobra polska fantasy. Nie, nie będę polecał „Wiedźmina”, którego wielu z was na pewno już zna, to byłoby zbyt trywialne. Nie będzie to także „Cykl Meekhański” Roberta M. Wegnera, aczkolwiek autor ten ma coś wspólnego z projektem, do którego lektury chcę was zachęcić. Książki, o których mowa wyszły spod ręki kobiety. „Teatr węży” Agnieszki Hałas to niezwykła czterotomowa podróż do świata mrocznej magii, w którym oszpecony i pozbawiony pamięci wyrzutek próbuje odzyskać utraconą tożsamość, przemierzając rozległe podziemne labirynty, pełne stworzeń z najgorszych koszmarów i pyszne miasta pełne niewiele lepszych magów oraz bezwzględnych złoczyńców.

Zanurzcie się w tej fascynującej opowieści płynącej wartko przez stronice kolejnych czterech ksiąg, a są to kolejno: „Dwie karty”, „Pośród cieni”, „W mocy wichru” i „Śpiew potępionych”. Zaręczam, że Krzyczący w Ciemności pozostanie z wami na dobre, jak Geralt albo Conan, ponieważ to postać, która bezwzględnie zapada w pamięć. Zdziwicie się, jak dobre i oryginalne mogą być książki naszych rodzimych autorów, którzy nierzadko odchodzą od sprawdzonych schematów, a wyobraźnią przerastają największych mistrzów gatunku.

Robert J. Szmidt

Robert J. Szmidt – polski pisarz science fiction i fantasy, tłumacz, redaktor oraz dziennikarz i wydawca. Z wykształcenia marynarz. Był jednym z pomysłodawców nagrody „Sfinks”, która przekształciła się później w Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. W 2004 stworzył Nagrodę „Nautilus”. Od 2011 roku redaktor naczelny dwumiesięcznika „SF” wydawanego przez wydawnictwo Almaz. W 2015 roku został laureatem nagrody Wrocławianin Roku 2015. W 2017 roku otrzymał srebrną, a w 2018 złotą Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Kilkukrotnie nominowany w Plebiscycie Książka Roku lubimyczytać.pl (m.in. za „Otchłań”„Ucieczkę z raju”„Zwycięstwo albo śmierć”). „Szczury Wrocławia. Kraty” z cyklu „Szczury Wrocławia” przyniosły mu zwycięstwo w Plebiscycie Książka Roku 2019 lubimyczytać.pl w kategorii Science-fiction.

Baner reklamujący akcję #czytamwdomu #kupuje ksiazki

Reklama

Akcja #czytamwdomu #kupujeksiazki

Książki są ważne – szczególnie w trudnych czasach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19. Nie można jednak zapominać, że branża książki – podobnie jak cała kultura – może już wkrótce zmierzyć się z zapaścią ekonomiczną. Przełożone wydarzenia literackie i targi książki, odwołane festiwale i spotkania autorskie, opóźnione premiery – wszystko to sprawia, że nad czytelniczą przyszłością zbierają się czarne chmury. Ile książek nie ukaże się z powodu strat poniesionych w wyniku pandemii? Jak wielu pisarzy nie otrzyma wynagrodzenia? Które księgarnie zostaną zamknięte? Jako społeczność czytelników lubimyczytać.pl chcemy pomóc branży książki, a więc wszystkim ludziom zawodowo związanym z literaturą: pisarzom, redaktorom, tłumaczom, grafikom, księgarzom, wydawcom. Mamy bowiem świadomość tego, że tylko czytając i kupując książki, możemy wpłynąć na ich przyszłość.

W ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki będziemy regularnie publikować wypowiedzi pisarzy, aktywistów ze świata kultury i redaktorów lubimyczytać.pl. Będą oni polecać wybraną przez siebie publikację, która ich zdaniem świetnie nada się na nadchodzące czasy. Na naszym profilu na Instagramie znajdziecie szablon, dzięki któremu także możecie pokazać, po jakie książki waszym zdaniem warto sięgnąć podczas przymusowego pozostania w domu.

Przeczytaj wszystkie polecenia w ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jacekai 23.04.2020 08:30
Czytelnik

Nareszcie ktoś kto potrafi polecić rodzimych autorów i nie boi się z ich strony konkurencji a wręcz przeciwnie stara się ich przybliżyć szerszej grupie Bardzo dobra tekst oby więcej takich osób

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fidel-F2 22.04.2020 10:54
Czytelnik

Dobra polecanka.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 22.04.2020 09:50
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd