„M. Syn stulecia” – bestsellerowa książka, która spotkała się z bezprecedensowym uznaniem krytyków
W 2019 roku jurorzy włoskiej prestiżowej Premio Strega nie mieli wątpliwości – książka „M. Syn stulecia” Antonia Scuratiego wygrała przewagą ponad stu głosów. W samych tylko Włoszech sprzedano ponad 160 tysięcy egzemplarzy, a książkę – jak dotąd – dodrukowywano aż 11 razy. Prawa do publikacji bestsellera kupiło już ponad 29 państw, a prawa do ekranizacji wykupiła firma Wildside (Fremantle).
Znakomita i śmiała powieść, a przy tym przejmujące moralne przypomnienie niebezpieczeństw, którym wciąż stawiamy czoło.
Benito Mussolini – były przywódca doby faszyzmu, który bardziej niż ktokolwiek inny naznaczył krwią nowożytną historię Włoch. Scurati patrzy na niego z fascynacją, ale i przerażeniem, ma też świadomość, że warunki, które umożliwiły przedwojennemu hegemonowi dojście do władzy, wciąż istnieją.
Autor, opowiadając o faszyzmie „od środka”, przypomina społeczeństwu fakty, które usunięto już ze zbiorowej pamięci. Książka stanowi monumentalny opis sześcioletniej drogi Mussoliniego do objęcia władzy.
Jest jak dzikie zwierzę – potrafi przeczuć, jakie czasy nadchodzą. Nieprzeciętna intuicja podsuwa mu obraz Italii wyczerpanej, zmęczonej rządzącą kastą, demokracją w stanie agonii, polityką zachowawczą i nieskuteczną. Gromadzi wokół siebie degeneratów, podpalaczy i zwykłych bandziorów, a także ludzi przyzwoitych, lecz łatwowiernych, podatnych na manipulację i zdolnych do okrucieństwa.
W raporcie Służb Bezpieczeństwa Wewnętrznego z 1919 roku określono go jako człowieka inteligentnego, odważnego i niepospolicie ambitnego, ale także impulsywnego i targanego emocjami; wspomniano też o jego silnej – pomimo przewlekłego syfilisu – budowie fizycznej, o skłonności do wzruszeń oraz łatwości, z jaką zyskiwał sobie sympatię ludzi.
Antyfaszystowska lekcja historii.
„The New York Times”
Dzieło, w którym absolutnie nic nie zostało zmyślone. Dzięki niemu możemy krok po kroku ponownie przeżyć dwadzieścia lat, które na zawsze zmieniło bieg historii.
„Panorama”
Powieść, na którą czekaliśmy latami. Arcydzieło.
Roberto Saviano
Antonio Scurati – urodził się w Neapolu w 1969 roku, wykłada na wydziale literatury współczesnej Istituto Universitario di Lingue Moderne w Mediolanie. Przez wiele lat zajmował się badaniami nad językiem wojny i przemocy na uniwersytecie w Bergamo. Jest autorem artykułów wstępnych w „La Stampa” oraz licznych esejów, m.in. „La letteratura dell’inesperienza” (Bom-piani, 2006). Jego powieść historyczna „Il rumore sordo della battaglia” została wyróżniona nagrodami: Kihlgren, Fregene i Chianciano. W 2005 roku jako autor powieści „Il sopravvissuto” został laureatem nagrody literackiej Premio Campiello, a w 2008 roku otrzymał nagrodę Mondello za powieść „Una storia romantica”.
Scurati osiągnął w tej powieści artystyczną dojrzałość autora, który wreszcie spojrzał w oczy własnemu demonowi i odważył się nazwać go po imieniu: Mussolini, symbol naszej porażki.
„La Lettura”
Artykuł sponsorowany
komentarze [1]
Zapraszamy do dyskusji.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam