rozwiń zwiń

National Book Award 2019 przyznane

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.11.2019

Wśród zwycięzców jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich znaleźli się Susan Choi, Sarah M. Broom, Arthur Sze, László Krasznahorkai i Martin W. Sandler.

National Book Award 2019 przyznane

National Book Award została ustanowiona w 1936 roku przez American Booksellers Association. Nagrody przyznawane są w kategoriach: literatura piękna, literatura faktu, poezja, literatura młodzieżowa i (po przerwie w latach 1984–2017) również w kategorii literatura tłumaczona na język angielski. Laureaci zostali ogłoszeni podczas odbywającej się 20 listopada 2019 roku w Nowym Jorku uroczystej gali. 

W najważniejszej z kategorii, literaturze pięknej, powieść Susan Choi „Trust Excercise” została doceniona za „połączenie intelektualnego rygoru z postmodernistyczną techniką oraz za opowieść, która jest wciąż aktualna, fascynująca, a zarazem niepokojąca”.

Jury doceniło również kunszt literacki Choi, komplementując sposób formułowania kolejnych zdań i akapitów książki, które według nich często idą w zaskakujących kierunkach, jednocześnie zachowując tradycyjną doskonałość. 

Książki autorki nie były do tej pory tłumaczone na język polski.

Najlepszą książką non-fiction zostały uznane wspomnienia Sarah M. Broom dotyczące stuletniej historii rodziny i domu położonego w jednej z najbardziej zaniedbanych części Stanów Zjednoczonych, brutalnie zakończonej przejściem huraganu Katrina. W wystąpieniu po odebraniu nagrody autorka „The Yellow House: A Memoir” dziękowała swojej matce, która zaszczepiła w niej miłość do literatury. Członkowie jury zwrócili uwagę, że „The Yellow House” za pomocą reportażu, historii mówionej i błyskotliwej analizy politycznej ujawnia dziedzictwo amerykańskie zakorzenione w rodzinie żyjącej w Nowym Orleanie.

Książka ta ukaże się w Polsce pod tytułem „Żółty dom” nakładem wydawnictwa Agora. W informacji od wydawcy czytamy:

Mamy przyjemność ogłosić, że książka The Yellow House ["Żółty dom"] Sarah M. Broom, która ubiegłej nocy zdobyła prestiżową nagrodę National Book Award za najlepszy reportaż ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora w przyszłym roku! „The Yellow House” to poruszająca historia rodziny Broom rozpisana na sto lat. To także wciągająca opowieść o relacji pisarki do domu w Nowym Orleanie oraz opowieść o sile kobiet z Południa USA i rasie.

W pozostałych kategoriach nagrody odebrali Arthur Sze (za tom poezji „Sight Lines”) i Martin W. Sandler, uhonorowany za skierowaną do młodzieży książkę „1919. The Year that Changed America”. Powieść węgierskiego pisarza László Krasznahorkaia „Baron Wenckheim's Homecoming” w przekładzie Ottilie Mulzet została uznana za najlepszą książkę przetłumaczoną na język angielski.

Pełna lista nagrodzonych i finalistów dostępna jest na stronach National Book Award.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 21.11.2019 09:36
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post