rozwiń zwiń

12 powodów, aby przeczytać „Dwanaście żywotów Samuela Hawleya”

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.11.2019

Są takie premiery, obok których nie da się przejść obojętnie. Książki, które są inne niż wszystkie. Historie, które zostają w człowieku już na zawsze. Kiedy w Polsce pojawia się powieść Hannah Tinti, każdy miłośnik współczesnej prozy z najwyższej półki ma prawo czuć dreszcze ekscytacji. Dlaczego? Oto 12 wybranych przez nas powodów.

12 powodów, aby przeczytać „Dwanaście żywotów Samuela Hawleya”

1. „Dwanaście żywotów Samuela Hawleya” było nominowane do Nagrody im. Edgara Allana Poego w kategorii najlepsza powieść.

2. Otto Penzler dostrzegł w tej historii interesujące nawiązania: „Dostajemy współczesną reinterpretację mitu o Heraklesie, w której dwanaście prac herosa reprezentowanych jest przez dwanaście ran po kulach na ciele Hawleya. Autorka stworzyła dzieło nawiązujące do najlepszych tradycji amerykańskiej powieści, które równocześnie jest czarnym kryminałem oraz medytacją na temat miłości rodzicielskiej”.

3. W „Entertainment Weekly” napisano: „Wyobraź sobie skrzyżowanie filmu Quentina Tarantino z powieścią Johna Greena, a wówczas zdobędziesz pewne wyobrażenie na temat tego, czym jest powieść o dojrzewaniu, którą trzymasz w rękach”.

4. Skojarzenia z twórczością amerykańskiego reżysera pojawiły się także na łamach „Interview”: „Gwałtownymi zwrotami fabuły, wartką akcją i pełnymi przemocy scenami może zaskarbić sobie sympatię miłośników filmów Quentina Tarantino”.

5. Zdaniem „Paste Magazine” jest to jedna z najlepszych książek ostatniej dekady.

6. Zachwyt nad powieścią Tinti wyraziła Ann Patchett:

W „Dwunastu żywotach Samuela Hawleya” mamy trochę Tarantino, trochę Szeherezady, a przede wszystkim dwanaście dowodów na pisarską innowacyjność autorki. Hannah Tinti dowiodła swoją nową powieścią, że należy do najznakomitszych gawędziarzy ze starej szkoły.

7. W PopSugar „Dwanaście żywotów” znalazło się na liście „26 genialnych książek, które musisz przeczytać”, a w samej recenzji podsumowano dzieło Tinti słowami: „Niedająca się zapomnieć historia, łącząca konwencję powieści o dojrzewaniu z kryminałem, przy czym wszystkie części składowe to literackie perełki”.

8. W „NPR”, „Paste Magazine” i „The Washington Post” powieść Hannah Tinti znalazła się na listach najlepszych książek 2017 roku.

9. Autorka jest współzałożycielką i redaktor naczelną nagradzanego czasopisma literackiego „One Story”, zbiór opowiadań jej autorstwa zajął drugie miejsce w konkursie literackim PEN/Hemingway Award, zaś jej debiut zwyciężył w konkursach Center for Fiction First Novel Prize oraz American Library Association Alex Award, a także znalazł się w grupie książek „New York Times Notable Book of the Year”.

10. Michael Costigan, znany z pracy nad takimi filmami, jak „Tajemnica Brokeback Mountain”, „American Gangster” czy „Prometeusz”, oraz Matt Reeves, reżyser m.in. „Wojny o planetę małp”, „Pozwól mi wejść” i „The Batman”, wyrazili zainteresowanie nakręceniem ekranizacji „Dwunastu żywotów”.

11. W „O, The Oprah Magazine” przeczytamy, że:

„Dwanaście żywotów Samuela Hawleya” to przygodowa opowieść o epickim rozmachu, kryjąca w sobie głębsze pokłady mitycznego sensu. Autorka potrafi naświetlić najmroczniejsze zakątki serc i umysłów swoich bohaterów. Czytelnik poznający skrywane przez nich namiętności, słabości i gwałtowne pragnienia będzie poruszony i wstrząśnięty.

12. Hannah Tinti pochodzi z Salem. W tak ciekawym otoczeniu musiały w jej głowie zrodzić się naprawdę dobre historie.

Od 20 listopada 2019 roku powieść „Dwanaście żywotów Samuela Hawleya” jest dostępna w sprzedaży. Książkę wydało wydawnictwo Papierowy Księżyc, a za jej przekład odpowiada Andrzej Goździkowski.

Artykuł sponsorowany


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 20.11.2019 13:09
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post