Niezwykła powieść z Orkadów wydana w Polsce!

LubimyCzytać
15.11.2019

Gdańskie wydawnictwo Wiatr od Morza tej jesieni proponuje czytelnikom kolejną perełkę światowej literatury, która zaskakująco długo musiała czekać na tłumaczenie na język polski. Nad oceanem czasu to ostatnia powieść wybitnego szkockiego poety, dramatopisarza i prozaika George'a Mackaya Browna, który niemal całe życie spędził w Stromness na Orkadach.

Niezwykła powieść z Orkadów wydana w Polsce!

Twórczość prozatorska Mackaya Browna wyróżniała się z jednej strony baśniowością i sposobem snucia fabuły przywodzącym na myśl legendę czy sagę, a z drugiej – rzadko spotykaną głębią duchową, myślą filozoficzną i odwagą intelektualną autora. Jego dzieła, choć zanurzone w kulturze i realiach Orkadów, stawiały bardzo uniwersalne pytania i poszukiwały niezmiennych prawd o człowieczeństwie.

Nie inaczej jest w przypadku nominowanej do Bookera powieści „Nad oceanem czasu”, książki niezwykle dojrzałej i napisanej w sposób bezkompromisowy i charakterystyczny dla autora – bez hołdowania żadnym literackim czy filozoficznym modom. Powieść rozgrywa się na wyimaginowanej – lecz bez wątpienia należącej do archipelagu Orkadów geograficznie i kulturowo – wysepce Norday. Głownym bohaterem jest marzyciel Thorfinn Ragnarson, który najwyraźniej nie nadaje się ani na rolnika, ani na rybaka. Nie ma też głowy do nauki… Na cóż może się zdać otoczeniu młodzieniec, który wciąż wyobraża sobie fantastyczne opowieści osnute na kanwie dziejów i legend wysp – to o wikingach, to o preceltyckich mieszkańcach nadmorskiej twierdzy, to znów o fokach zrzucających zwierzęce skóry i odwiedzających ląd pod ludzką postacią? Uznany za nieudacznika chłopak próbuje odkryć swój cel w życiu, zanim świat oślepi go chłodnym „światłem dnia powszedniego”. Odpowiedź, przyniesiona przez poznaną w dzieciństwie fascynującą, niepokorną dziewczynę, okaże się trudna, lecz kojąca…

„Nad oceanem czasu” to bez wątpienia idealna propozycja dla wszystkich, którzy chcą zanurzyć się w historii i kulturze północnego archipelagu Orkadów, mając za przewodników nie reporterów i badaczy, lecz jednego z największych szkockich literatów XX wieku oraz jego nietuzinkowych bohaterów.

Artykuł sponsorowany

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
3040
4
15.11.2019 10:26

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd