„Doktor Sen” budzi duchy przeszłości. Nowy film na podstawie powieści Stephena Kinga

LubimyCzytać
08.11.2019

Mały Danny, znany z „Lśnienia” Stephena Kinga, nie jest już dzieckiem. Czterdzieści lat po wstrząsających wydarzeniach z hotelu Overlook musi skonfrontować się z wydarzeniami, które naznaczyły jego dzieciństwo. Czy jego zdolności, określane jako „lśnienie”, okażą się darem, czy przekleństwem? Odpowiedź na to pytanie widzowie poznają już 15 listopada.

„Doktor Sen” budzi duchy przeszłości. Nowy film na podstawie powieści Stephena Kinga

Dan Torrance, który nadal nosi blizny po koszmarze, jaki przeżył jako dziecko w hotelu Overlook, usiłuje znaleźć jakąś namiastkę spokoju. Przez kilkadziesiąt lat błąka się po Ameryce, by w końcu osiąść w małym miasteczku w New Hampshire i tamtejszym domu opieki. To tam, używając resztki swojej mocy, pomaga umierającym w ostatnich dniach ich życia. Tak staje się Doktorem Snem. Jednak spokój ten zostaje zakłócony, kiedy Dan spotyka Abrę – odważną nastolatkę, posiadającą najpotężniejsze i najdoskonalsze „lśnienie”, jakie Torrance widział. Abra, która instynktownie rozpoznała, że Dan przejawia te same zdolności, co ona, odszukała go, ponieważ rozpaczliwie potrzebuje jego pomocy w walce z bezlitosną Rose Kapelusz i jej zwolennikami – kultem o nazwie Prawdziwy Węzeł, którego członkowie żywią się substancją wytwarzaną przez poddanie śmiertelnym torturom jednostki posiadające ten sam dar, co Dan.

Dan i Abra zawierają nietypowy sojusz, aby stoczyć brutalną walkę na śmierć i życie z Rose Kapelusz. Niewinność Abry oraz jej bezpretensjonalne podejście do własnego lśnienia skłaniają Dana do użycia własnych mocy z niespotykaną dotąd siłą — jednocześnie zostanie on zmuszony do skonfrontowania się z własnymi demonami, od których tak usilnie próbował uciec. Dan stanie do odwiecznej batalii między dobrem a złem, a ceną będzie dusza Abry.


W horrorze „Doktor Sen” wystąpili Ewan McGregor („Gwiezdne wojny: Części I, II i III”, „T2: Trainspotting”) jako Dan Torrance, Rebecca Ferguson (filmy z serii „Mission: Impossible”, „Król rozrywki”) jako Rose Kapelusz oraz Kyliegh Curran w swoim debiucie na dużym ekranie w roli Abry. Obsadę filmu uzupełnili: Carl Lumbly, Zahn McClarnon, Emily Alyn Lind, Bruce Greenwood, Jocelin Donahue, Alex Essoe oraz Cliff Curtis.

Za jego produkcję odpowiadali Trevor Macy i Jon Berg, natomiast Roy Lee, Scott Lumpkin, Akiva Goldsman i Kevin McCormick pełnili funkcję producentów wykonawczych.

W ekipie filmowej Flanagana znaleźli się: operator Michael Fimognari („Nawiedzony dom na wzgórzu”), scenarzyści Maher Ahmad („Cienki Bolek”) i Elizabeth Boller („Hush”) oraz projektant kostiumów Terry Anderson („Skok stulecia”). Ścieżkę dźwiękową do filmu stworzył duet The Newton Brothers („Nawiedzony dom na wzgórzu”).

„Doktor Sen” z pewnością nie uniknie porównań do ekranizacji pierwszej części, czyli „Lśnienia” Stanleya Kubricka. Ten film wielokrotnie wymieniany był jako arcydzieło współczesnego horroru. Warto jednak zaznaczyć, że sam Stephen King przez wiele lat odcinał się od obrazu, który jego zdaniem za bardzo oddalił się od papierowego oryginału. Pisarz nakręcił nawet własną ekranizację w 1997 roku, która nie powtórzyła sukcesu Kubrickowskiej.

Czy „Doktor Sen” ma szansę dorównać „Lśnieniu”? Dowiecie się już 15 listopada.

Artykuł sponsorowany

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2786
4
08.11.2019 11:04

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd