rozwiń zwiń

Wrocław Miastem Literatury UNESCO

LubimyCzytać LubimyCzytać
31.10.2019

Literatura i promowanie czytelnictwa jest w stolicy Dolnego Śląska traktowane priorytetowo. Dostrzegło to ONZ, które poprzez organizację UNESCO promuje miasta stawiające na rozwój kultury, zrzeszając je w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. W 2019 roku dołączył do niej Wrocław i uzyskał prestiżowy tytuł Miasta Literatury UNESCO.

Wrocław Miastem Literatury UNESCO

Literatura od lat jest jednym z najmocniejszych filarów Wrocławia, a październik 2019 to miesiąc wyjątkowych sukcesów i świetnych wiadomości w tej dziedzinie. 30 października Wrocław został przyjęty do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO i został Miastem Literatury UNESCO. Od kilku tygodni wrocławianie cieszą się Noblem przyznanym Oldze Tokarczuk, teraz mają kolejny powód do dumy i pewność, że w ich mieście literatura i promowanie czytelnictwa zajmują ważne miejsce i wciąż się rozwijają.

Ważna rola Wrocławskiego Domu Literatury

Wiosną 2019 roku Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podjął decyzję, by aplikować do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Przygotowaniem dokumentu, dzięki któremu Wrocław zdobył tytuł Miasta Literatury UNESCO, zajął się zespół Wrocławskiego Domu Literatury. To właśnie ta instytucja, pod dyrekcją Irka Grina, została również operatorem programu.

Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO został utworzony w 2004 roku, aby wspierać rozwój ekonomiczny, społeczny i kulturalny miast oparty na zasadach trwałego i zrównoważonego rozwoju. Prowadzony przez UNESCO program służy podkreślaniu osiągnięć i aspiracji ośrodków miejskich, które chcą dzielić się swoimi pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami dla zrównoważonego rozwoju kulturalnego, społecznego i ekonomicznego. Miasta mogą realizować te idee na licznych polach działalności kreatywnej – poprzez literaturę, film, muzykę, rzemiosło i sztukę ludową, dizajn, wykorzystanie w rozwoju technologii cyfrowej i mediów, a nawet gastronomię.

Wrocławski Dom Literatury, spotkanie autorskie

Pierwszym polskim Miastem Literatury UNESCO został w 2013 roku Kraków, który jednocześnie stał się pierwszym polskim przedstawicielem w Sieci. Wrocław dołącza do tego prestiżowego grona w dziedzinie literatury jako drugie polskie miasto. Wraz z nim do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO dołączyło 65 miast z całego świata – w sumie należy do niej 246 ośrodków. W tym roku w gronie Miast Literatury znalazły się także Angoulême (Francja), Bejrut (Liban), Exeter (Wielka Brytania), Kuhmo (Finlandia), Lahaur (Pakistan), Leeuwarden (Holandia), Nankin (Chiny), Odessa (Ukraina), As-Sulajmanijja (Kurdyjski Okręg Autonomiczny w Iraku) i Wonju (Korea Południowa).

Jako uzasadnienie decyzji przyjęcia nowych miast do Sieci dyrektorka generalna UNESCO Audrey Azoulay podała:

to miasta, które traktują kulturę nie jako dodatek do swojej strategii, lecz jako jej filar. Sprzyja to politycznym i społecznym innowacjom, a także jest niezwykle ważne dla rozwoju młodego pokolenia.

Olga Tokarczuk cieszy się z sukcesu Wrocławia

Kolejny literacki sukces miasta jako pierwsza skomentowała noblistka Olga Tokarczuk, członkini Rady Programowej Wrocławskiego Domu Literatury: „Być może dziwnie to zabrzmi w moich ustach, ale to naprawdę najbardziej niesamowite literackie tygodnie w historii Wrocławia. Bardzo się cieszę z tytułu Miasta Literatury UNESCO dla Wrocławia!”. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk dodaje:

To wydarzenie jeszcze bardziej mobilizuje nas do pracy nad zrównoważonym rozwojem miasta również przez kulturę.

Książki pomogą integrować mieszkańców

Projekty Wrocławia przedstawione w aplikacji do Sieci Miast Kreatywnych mają zarówno wymiar lokalny, jak i międzynarodowy, a punktem wyjścia do ich stworzenia było 17 celów zrównoważonego rozwoju, które UNESCO przyjęło w 2015 roku jako program działań podnoszących jakość życia ludzi na całym świecie. Wrocławskie projekty skupiają się na wspieraniu lokalnych przemysłów kreatywnych związanych z książką, budowaniu społeczności wokół wydarzeń literackich i angażowaniu w nie różnych grup mieszkańców. Podejmują także wyzwania stawiane przez współczesność: integracja mieszkańców Wrocławia pochodzących z różnych krajów i kultur, przeciwdziałanie ksenofobii i wykluczeniu, wyrównywanie szans w dostępie do edukacji i kultury. Wszystkie zaplanowane działania realizowane będą w formie współpracy z lokalnymi organizacjami, a także innymi Miastami Literatury UNESCO, zwłaszcza tymi najbliższymi Wrocławiowi geograficznie i programowo: Lwowem, Krakowem, Pragą i Heidelbergiem.

Informację o tytule Miasta Literatury UNESCO dla Wrocławia skomentował także Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu do spraw UNESCO prof. Sławomir Ratajski:

Z radością i satysfakcją przyjąłem wiadomość, że do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO dołącza kolejne polskie miasto - Wrocław jako Miasto Literatury. Cieszymy się, że w tym prestiżowym gronie miast z całego świata znajdują się już 4 polskie miasta: Kraków i Wrocław jako Miasta Literatury, Katowice – Miasto Muzyki oraz Łódź – Miasto Filmu. Dynamicznie rozwijająca się Sieć Miast Kreatywnych UNESCO jest przykładem nowoczesnego podejścia do zrównoważonego rozwoju miast w oparciu o potencjał kulturowy i kreatywność mieszkańców. Miasta zrzeszone w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO tworzą elitę nowoczesnych miast, które dostrzegają potrzeby swoich mieszkańców oferując im, poprzez nowoczesny model rozwoju, stale podnoszenie poziomu życia. Wraz z gratulacjami życzę Wrocławiowi sukcesów w dalszym budowaniu silnej pozycji miasta w świecie jako ważnego europejskiego ośrodka przynależnego do Sieci Miast kreatywnych UNESCO.

Źródło: mat. prasowe. Fot. otwierajaca: Max Pflegel.


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
tsantsara 04.11.2019 10:23
Bibliotekarz

Przydałoby się trochę więcej literatury w przestrzeni miasta we Wrocławiu, żeby ten nowy status był bardziej widoczny: cytaty z literatury dobrze wkomponowane w tkankę miasta (miasto miało mocne skojarzenia literackie już i przed wojną! - może warto by do tego nawiązać), może jakieś poeziomaty z ławeczkami (ten w Ołomuńcu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Armand_Duval 31.10.2019 17:08
Czytelnik

Jak dotąd Wrocław był polską stolicą prostytucji, więc jest to jakiś awans.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
allison 31.10.2019 18:33
Czytelniczka

To zależy, przez jaki pryzmat patrzy się na miasto - dla mnie Wrocław od lat jest jednym z najlepszych polskich ośrodków pomagających osobom z autyzmem i ich rodzinom.

Literackie i kulturalne imprezy w tym mieście też są na bardzo wysokim poziomie.

I jeszcze te piękne, zadbane parki!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Legeriusz 31.10.2019 20:35
Czytelnik

Cóż, mój przyjaciel jest zafascynowany tym miastem. I gdyby musiał się przeprowadzić, wybrałby Wrocław.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
tsantsara 04.11.2019 10:04
Bibliotekarz

Ta prostytucja, a może raczej kluby striptizu, gdzie zdarza się facetom kupić drinka za 30.000 zł, też może ma inspiracje literackie. Marek Krajewski wykreował bardzo brudny i "chucipełny" obraz przedwojennego Wrocławia, a miasto teraz usilnie pracuje, by i współcześnie doszlusować do tego literackiego wizerunku. ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 31.10.2019 15:23
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post