rozwiń zwiń

„Niewidoczne życie sióstr Gusmão” – wygraj książki i bilety do kina

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.10.2019

Skąpana w feerii kolorów i muzyce opowieść o sile siostrzanej relacji na podstawie bestsellerowej powieści „Niewidzialne życie” Marthy Batalhy. Premiera filmu już 8 listopada. Wygraj książki i bilety do kina w Poznaniu!

„Niewidoczne życie sióstr Gusmão” – wygraj książki i bilety do kina

Zwycięzca prestiżowej sekcji Un Certain Regard na tegorocznym festiwalu w Cannes oraz brazylijski kandydat do Oscara to nowa produkcja wielokrotnie nagradzanego reżysera Karima Aïnouza. W filmie reżyser przenosi nas do Rio de Janeiro pierwszej połowy lat 50. Obraz powstał na podstawie bestsellerowej powieści „Niewidzialne życie” Marthy Batalhy, przełożonej również na język polski.

Brazylijski kandydat do Oscara

Osiemnastoletnią Eurídice i dwa lata starszą Guidę łączą nie tylko siostrzane więzy, ale i poczucie, że nie mogą bez siebie żyć. Obie są młode, ambitne i wierzą, że świat stoi przed nimi otworem.

Mimo że na co dzień przyszło im wychowywać się w konserwatywnym środowisku i nieznoszącej sprzeciwu rodzinie, każda z bohaterek ma jasny plan na życie. Eurídice chce zostać znaną pianistką, podczas gdy Guida marzy o poznaniu prawdziwej, wielkiej miłości. Niestety dramatyczne wydarzenia sprawiają, że kobiety zostają rozdzielone i zmuszone, by żyć osobno, niewiele o sobie nawzajem wiedząc. Nigdy jednak nie stracą nadziei na to, że w końcu się odnajdą.

Zarówno powieść, jak i film są hołdem złożonym pokoleniom niewidzialnych kobiet, sprowadzonych kulturowo wyłącznie do roli żon i matek. Śledząc losy dwóch niepokornych sióstr, widz poznaje galerię barwnych postaci – przedstawicieli podupadłej arystokracji, brazylijskiej klasy średniej i najuboższych mieszkańców Rio.

Na podstawie bestsellerowej powieści

To opowieść, którą rzeczywiście przepełnia „niewidoczne życie”. Nie tylko Eurídice i Guidy, ale całej rzeszy kobiet: gospodyń domowych, matek, córek, babć, które przez wieki uczyły się milczeć i tłumić swoje aspiracje i marzenia. Choć tchnąca brazylijskim duchem, to jednocześnie niezwykle uniwersalna opowieść.

Pełen uczuciowej głębi, nasycony dźwiękiem, muzyką i kolorem sen na jawie. – Guy Lodge, „Variety”

Film Karima Aïnouza nazywany jest „tropikalnym melodramatem”. Do opowiedzenia dramatycznej historii sióstr korzysta on z charakterystycznej dla tego gatunku poetyki. Zabarwia ją lokalnym kolorytem, symboliką i pobudzającą zmysły muzyką. Sam reżyser powiedział w jednym z wywiadów, że film jest swego rodzaju hołdem dla wszystkich wyjątkowych kobiet, które spotkał na swej drodze.

Nagrody i wyróżnienia filmu

Oscary 2020 – brazylijski kandydat w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Nagroda Główna w sekcji Un Certain Regard

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Monachium – nagroda CineCoPro dla najlepszego filmu

Uczuciowy portret siostrzanej relacji. – David Rooney, „Hollywood Reporter”

Artysta, reżyser, pedagog

Karim Aïnouz – wielokrotnie nagradzany brazylijski reżyser, scenarzysta i artysta wizualny. Urodził się w 1953 roku w Fortalezie. Już jego fabularny debiut, nakręcona w 2002 roku „Madame Satã”, zaprezentowany został na festiwalu w Cannes. Kolejne filmy również miały światowe premiery na największych międzynarodowych festiwalach – w Wenecji czy Berlinie. W 2017 roku nakręcił dokument „Central Airport THF”, który na festiwalu w Berlinie uhonorowany został nagrodą Amnesty International. Wraz z Sergiem Machado zrealizował dla południowoamerykańskiego oddziału HBO serial „Alice”. Jego instalacje wystawiane są w prestiżowych muzeach na całym świecie. Aïnouz realizuje się także jako pedagog.

Ważny film dla współczesnych kobiet! – Fernando E. Juan Lima, „EscribiendoCine”

KONKURS

Dla naszych użytkowników przygotowaliśmy pięć zestawów nagród. Każdy zestaw składa się z egzemplarza książki „Niewidzialne życie” Marthy Batalhy oraz dwuosobowego zaproszenia do Kina Pałacowego w Poznaniu, do wykorzystania w dniach od 8 do 14 listopada 2019 roku.

Aby je wygrać, wystarczy w komentarzu do tej aktualności odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chcecie wybrać się na film „Niewidoczne życie sióstr Gusmão”. Na odpowiedzi czekamy do 4 listopada.

Regulamin konkursu znajdziecie tutaj.


komentarze [13]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 05.11.2019 15:06
Administrator

Konkurs został rozwiązany. Laureaci zostali poinformowani o wygranej w wiadomości prywatnej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tina 04.11.2019 09:51
Bibliotekarka

Kobiety są często sprowadzane do stereotypowych ról matek, żon i gospodyń domowych. Rzadko motywuje się dziewczynki do sięgania po więcej, nauki, zrobienia kariery. Przecież kariera i rodzina, w odczuciu wielu, wzajemnie się wykluczają, a kobieta to przede wszystkim oddana matka. Także kobiety, które nie mają dzieci są w wielu społeczeństwach stygmatyzowane.Również moja...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Kasia Harmak 01.11.2019 07:16
Czytelniczka

Moje życie wypełniały kobiety niewidzialne, a na ich barkach spoczywał cały mój świat i zresztą nie tylko mój. Wychowały mnie babcie, ciotki, kobiety przywykłe pozostawać na drugim planie, ich potrzeby, aspiracje, chęci to były plany jeszcze bardziej odległe, bo miały dzieci, a dzieci pochłaniają czas i energię. Jednym z tych dzieci byłam ja. Pamiętam te niewidzialne...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Zasada 30.10.2019 15:10
Czytelnik

Jestem ojcem. Dwie córki – dwie siostry. Niemowlak i początkujący przedszkolak. Fascynujące jest obserwować budującą się relację. Z żoną mamy różne doświadczenia i różne wyobrażenia, ale świadomość, że towarzyszenie im w rozwoju to trudne wyzwanie jest dla nas wspólna. Czy cudza historia może być szczepionką na własne błędy? To co najmniej dyskusyjne. Natomiast...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ogarbejbe 30.10.2019 11:14
Czytelniczka

Chciałabym zobaczyć ten film, bo choć od bohaterek dzieli mnie odległość i czas łączy nas wspólna płeć. I choć zmieniły się czasy i okoliczności, nadal staczamy podobne walki. Walkę o marzenia i możność osiągania zaplanowanych celów. Walkę by nasi bliscy byli uświadomieni, że nie każda z nas marzy o rodzinie i dzieciach - a przez to nie jest gorsza. Ten film opowiada o...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Róża_Bzowa 30.10.2019 11:02
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Bardzo chciałabym zobaczyć ten film (a także przeczytać książkę - najlepiej przed nim, ale niekoniecznie). Wybrałabym się na niego z moją siostrą. Z uwagi na to, że temat sióstr jest dla mnie obecnie bardzo ważny (moje relacje z obiema siostrami oraz relacje siostrzane w młodszym pokoleniu) bardzo chciałabym mieć możliwość głębszej refleksji przez doświadczenie tematu także...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
goska1631 30.10.2019 10:29
Czytelnik

Chce zobaczyć film, ponieważ to będzie ciekawe doświadczenie zobaczyć w jaki sposób kultura, która jest odległa geograficznie od Europy potraktuje relacje między siostrami. Poza tym filmy o relacjach między kobietami są często jednymi z najciekawszych i maja swoja magie. Przy jesiennym zimnie trochę magii się przyda.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
vanilia88 30.10.2019 09:28
Czytelniczka

Będąc ostatnio w kinie widziałam wyświetlany zwiastun "Niewidocznego życia...". I od razu dodałam go na listę "muszę obejrzeć". Teraz czytam, że to film został nakręcony na podstawie książki. Ona również powędrowała na listę "muszę przeczytać". Nagrody zatem skutecznie odciążą listy, które systematycznie się wydłużają ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Meszuge 30.10.2019 07:06
Czytelnik

Dlaczego chcę wybrać się na film „Niewidoczne życie sióstr Gusmão”? Właściwie to chyba aż tak mocno nie chcę, ale powinienem. Powinienem tak bardzo, że prawie chcę. Chcę dla żony, której fragment życiorysu podobny był do losu sióstr Gusmão, a ona sama do kina nie pójdzie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
agucha 29.10.2019 21:40
Czytelniczka

Uwielbiam książki o kobietach, które walczą o siebie, które wiedzą czego chcą, są silne, ambitne i mądre. I myślę, że o takich kobietach jest ta opowieść. I byłoby to moje pierwsze wyjście do kina odkąd 10 m-cy temu urodziłam taką silną i piękną małą kobietkę :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post