Zdecyduj, które szkolne biblioteki otrzymają w sumie 10 tysięcy książek! Każdy głos się liczy!

LubimyCzytać
24.10.2019

550 bibliotek ze szkół podstawowych z całej Polski powalczy o 10 tysięcy książek! To rekordowa liczba zgłoszeń w corocznym konkursie „Tysiąc powodów, by czytać”. Dziesięciu zwycięzców wyłoni głosowanie w aplikacji mobilnej Empiku, które startuje 24 października. Każdy może oddać codziennie 1 głos – aż do 28 listopada.

Zdecyduj, które szkolne biblioteki otrzymają w sumie 10 tysięcy książek! Każdy głos się liczy!

Pasja do czytania

Każda książka to przynajmniej jeden powód do tego, aby rozpocząć przygodę z czytaniem. Ten konkurs jest po to, aby najmłodsi mieli szansę złapać książkowego bakcyla, poznawać i wybierać tytuły dla siebie – podkreśla Monika Marianowicz, menadżer działu PR w Empiku. Rola bibliotek szkolnych w zarażaniu dzieci pasją do książek jest nieoceniona, a nasz konkurs daje im szansę pozyskania mnóstwa tytułów atrakcyjnych dla małych czytelników, które będą źródłem pozytywnych emocji, umożliwią odkrywanie świata i różnych tajemnic, a także zgłębianie pasji i zainteresowań.

Rekordowa liczba szkół

Uczniowie każdej z 550 szkół podstawowych startujących w konkursie przygotowali pracę plastyczną przedstawiającą scenę z wybranej przez nich książki. Odbiorcy w głosowaniu wybiorą 10 najlepszych prac i to do szkół zwycięzców trafi po tysiąc książek. Wszystkie zakwalifikowane prace można obejrzeć w aplikacji mobilnej Empiku.

Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni zarówno liczbą zgłoszeń, jak i poziomem prac. Do wszystkich zgłoszonych pasuje słynne chińskie przysłowie, które mówi, że jeden obraz wart jest tysiąca słów. Oddają one ducha danej książki, stanowią jej intrygującą interpretację. Wybór 10 zwycięzców może być więc trudny dla głosujących. Cieszy nas, że 10 tysięcy książek trafi z pewnością w dobre ręce – do szkolnych bibliotek i do uczniów, dla których spotkanie z książką może być i będzie fascynującą przygodą – podkreśla Justyna Chmielewska z Empiku, organizator konkursu.

Każdy głos się liczy 

W akcji „Tysiąc powodów, by czytać” jurorami są wszyscy. I to od codziennego zaangażowania głosujących zależy, do których szkół trafią książki. W poprzednich trzech edycjach konkursu oddano w sumie ponad 1,4 miliona głosów na 1200 prac, a finalnie do 32 nagrodzonych placówek trafiły w sumie 32 tysiące książek od Empiku. Wyniki pokazały, że wygrywają nie tylko najwięksi. Często społeczności lokalne w niewielkich miejscowościach aktywizują się i poprzez regularność oddawania głosów i przypominanie o głosowaniu wszystkim dookoła sprawiają, że półki w szkolnej bibliotece zapełniają się nowymi książkami. A o tym, jakie to będą konkretnie tytuły, zdecydują najmłodsi czytelnicy ze zwycięskich placówek – to oni wybiorą lektury dla siebie i dla kolejnych roczników uczniów.

Zasady głosowania

Głosowanie w konkursie trwa od 24 października do 28 listopada, odbywa się poprzez darmową aplikację mobilną Empiku, którą można pobrać poprzez Google Play lub w App Store. Wystarczy założyć konto i przystąpić do programu Mój Empik. Po zalogowaniu każdy może głosować raz dziennie.

Szkoły podzielono, tak jak w poprzednich edycjach konkursu, na dwie kategorie: placówki do 120 uczniów i powyżej 120 uczniów. Pozwala to równo rozłożyć szanse w rywalizacji. 

Ogłoszenie 10 zwycięzców – po 5 szkolnych bibliotek w każdej kategorii – nastąpi 5 grudnia 2019 r.

Pełna informacja o konkursie znajduje się w Regulaminie.

Konkurs „Tysiąc powodów, by czytać” możliwy jest dzięki uczestnikom programu Mój Empik. Każdym zakupem finansują i promują tę akcję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Reklama

komentarze [10]

Sortuj:
310
95
25.10.2019 14:36

Super sprawa!
Na pewno dla dzieciaków jedną z zachęt do czytania jest to, że książki są ładnie wydane, nowe i pachnące, i to nie kurzem ;)


150
41
26.10.2019 10:02

Szanuję książki. Te, które oddawałem wyglądały jak nowe, nie śmierdziały kurzem ani nie były wyniesione z piwnicy babci. Proszę nie wsadzać wszystkich użytkowników do jednego worka.


310
95
28.10.2019 16:11

Proszę czytać ze zrozumieniem. Napisałam, że nie zawsze tak to wygląda, więc nie "wsadziłam wszystkich użytkowników do jednego worka".


150
41
24.10.2019 16:42

No proszę, sytuacja się zmienia, biblioteki dopraszają się książek. A jeszcze kilka lat wstecz chciałem oddać za darmo blisko 140 książek i żadna ze szkół nie chciała ich przyjąć. Były to lektury szkolne, albumy, książki historyczne, przygodowe. Tłumaczono się, że to za dużo roboty, bo trzeba je opisać, wciągnąć do rejestru, założyć karty. Dopiero mała, wiejska, biblioteka,...

więcej

899
131
25.10.2019 11:13

Co innego używane, co innego nowiutkie.


809
67
25.10.2019 12:34

Oni nie chcą starych książek, tych się pozbywają. Chcą nowe lub nowe wydania lektur - niekoniecznie lepszych... ale cóż.


310
95
25.10.2019 14:31

Zawsze są dwie strony medalu...
Sama pracuję w bibliotece. Książki przynoszone w darach przez czytelników to (nie zawsze, ale przeważnie) stare, zakurzone, często podarte, po babci wyniesione z jakiejś piwnicy, w opłakanym stanie resztki książek, z którymi mamy tylko problem w postaci dźwigania tego jakże wspaniałego daru na makulaturę. A obdarowujący myśli, że jest...

więcej

756
143
25.10.2019 20:18

Ja także nie tak dawno chciałam oddać książki do biblioteki, nowiutkie tylko raz przeczytane. Najstarsza wydanie 2000 rok. Pani z biblioteki powiedziała, że jak wystawię fa. to może pomyśli. Ale co się odwlecze to nie ...... W szpitalu Panie pielęgniarki postanowiły urządzić mini bibliotekę dla chorych. Były bardzo zdziwione że tak piękne i nowe wydania biblioteka nie...

więcej

0
1298
27.10.2019 15:33

Dopisuję się do listy. Też chciałam oddać książki do biblioteki. Ok. 200szt, książki młodzieżowe, przygodowe, lektury, itp. Nie zostały przyjęte, bo: To nie są "modne" nowości, wydania 5-8 letnie są już za stare, książki czytane raz, góra dwa bez śladów użytkowania są zbyt zniszczone (sic!) i w ogóle z przyjęciem ich na stan będzie tylko masa problemów i roboty. Cóż,...

więcej

2834
4
24.10.2019 11:51

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd