Kto zostanie laureatem 11. edycji konkursu PIK-owy Laur?

LubimyCzytać
15.10.2019

Już 25 października dowiemy się, kto zostanie nagrodzony PIK-owym Laurem. To już 11. edycja konkursu wyróżniającego dziennikarzy za promowanie czytelnictwa w mediach i utrwalanie nawyków czytelniczych. Serwis lubimyczytać.pl objął nad nim patronat medialny. Organizatorem jest Polska Izba Książki.

Kto zostanie laureatem 11. edycji konkursu PIK-owy Laur?

Rola mediów w popularyzacji czytelnictwa jest w dzisiejszych czasach nie do przecenienia. Konkurs PIK-owy Laur to jedyna nagroda dla dziennikarzy, która docenia ten fakt oraz stymuluje swoimi zasadami jakość działań na tym ważnym polu. Konkurs powstał w celu podnoszenia rangi książki w środkach masowego przekazu, uświadomienia potrzeby codziennej informacji o ważnych zjawiskach literackich i wydawniczych.

Nagrodą wyróżniani są dziennikarze, którzy prezentują literaturę, czytelnictwo oraz wiedzę o książce i czytaniu w sposób rzetelny, ciekawy i innowacyjny, dbając, by tematy dotyczące życia literackiego były obecne w mediach. Rozpatrywane są publikacje z prasy, programy radiowe, telewizyjne, portale internetowe oraz akcje społeczne, które w nietuzinkowy sposób wpływają na wzrost zainteresowania dobrem kultury, jakim są książki.

Tę różnorodność odzwierciedlają trzy kategorie, w których przyznawane są nagrody: „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”„Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych” i „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”. Członkowie jury wybierają po jednym laureacie w każdej kategorii. W ramach konkursu przewidziana jest ponadto Nagroda Specjalna, jako wyróżnienie za szczególną działalność na rzecz promocji czytelnictwa. 

Nominowani w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”:

 • Tadeusz Lewandowski (autor – „Wyspa. Magazyn Literacki Książki”)
 • „Zeszyty Literackie”
 • Monika Ochędowska (autorka – „Tygodnik Powszechny”)

Nominowani w kategoriiNajciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych”:

 • „Piątka z literatury” – RMF Classic
 • „Radiowy klub książki” – Radio Kraków
 • „Xięgarnia” – TVN

Nominowani w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”:

 • Nowości książkowe – blog Bernardetty Darskiej
 • Granice.pl – internetowy portal czytelniczy
 • Śląscy Blogerzy Książkowi – stowarzyszenie blogerów książkowych
   

Do tegorocznego jury została zaproszona prezes lubimyczytać.pl, Izabela Sadowska, która była laureatką PIK-owego Lauru w 2013 roku. Oprócz niej w obradach wzięli udział również: Włodzimierz Albin (PIK), Barbara Jóźwiak (PIK), Grzegorz Majerowicz (PIK), prof. Agnieszka Graff (UW), prof. Anna Nasiłowska (PAN), prof. Wojciech Burszta (Uniwersytet SWPS).
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 25 października 2019 roku, podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. 

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
0
1298
konto usunięte
16.10.2019 07:07

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


2838
4
15.10.2019 13:00

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd