Protoplasta współczesnych przewodników turystycznych

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.10.2019

Gdy jeszcze nie było przewodników turystycznych, a o forach internetowych dla podróżników nikomu się nawet nie śniło, znalezienie odpowiedzi na pytanie „jakie miasta warto odwiedzić? było utrudnione. Z pomocą przyszedł wówczas pewien pochodzący z Moguncji polityk i kanonik.

Protoplasta współczesnych przewodników turystycznych

Na prezentowanej w British Museum wystawie „Inspired by the East. How the Islamic world influenced western art” zaprezentowany został oryginał XV-wiecznego tomu „Peregrinatio in Terram Sanctam”. Dzieło, napisane w 1486 roku przez pochodzącego z Moguncji Bernharda von Breydenbacha, opisuje jego trwającą dwa lata pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Wydanie zostało bogato opatrzone ilustracjami wykonanymi przez podróżującego wraz z pisarzem niderlandzkiego malarza Erharda Reuwicha. W ten sposób niemiecki polityk wraz z holenderskim malarzem stworzyli pierwszy przewodnik turystyczny.

Zamorskie jednorożce

Na rycinach widnieją, Iraklion, Corfu, wyspa Rodos czy Ziemia Święta. Księga zawiera również sześć panoramicznych rysunków miast, a także namalowane egzotyczne (z punktu widzenia Europejczyka) zwierzęta, które podróżnicy napotkali na swojej drodze (m.in. wielbłądy, krokodyle czy... jednorożce). Na kolejnych stronach przedstawione są również sceny z życia napotkanych przedstawicieli różnych narodowości, w tym Etiopczyków, Syryjczyków i Żydów. Gratką jest ogromne (mające ponad 1,5 metra szerokości) panoramiczne ujęcie Wenecji, wykonane w technice drzeworytu. 

XV-wieczny bestseller

W „Peregrinatio in Terram Sanctam” po raz pierwszy ukazały się wydrukowane plany miast, w tym mapa Jeruzalem. Dla wielu XV-wiecznych mieszkańców Starego Kontynentu oznaczało to pierwszą możliwość przekonania się, jak wyglądają zabytki, takie jak Grób Pański w Jerozolimie czy położona na Wzgórzu Świątynnym Kopuła na Skale. Nic dziwnego, że dzieło von Breydenbacha stało się XV-wiecznym bestsellerem, które doczekało się w późniejszych latach aż 13 wydań. Do dnia dzisiejszego przetrwało tylko kilka egzemplarzy pierwszego wydania, które – z uwagi na wrażliwość na działanie światła – są bardzo rzadko eksponowane publicznie.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 14.10.2019 08:42
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post