Znamy już pełny program 6. MFF Kino Dzieci

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.09.2019

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci wieńczą dziś miesiące przygotowań i wymagającej selekcji prezentacją programu wypełnionego po brzegi najlepszymi filmami dla młodego widza. Od 21 do 29 września pokażą 154 tytuły z całego świata. Filmom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i gośćmi specjalnymi, seanse z muzyką na żywo oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych. Lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Znamy już pełny program 6. MFF Kino Dzieci

Pokazywany podczas tegorocznego festiwalu w Cannes „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” w reżyserii Lorenza Mattottiego, oparty na powieści Tamary Bos „Cały świat Romy” w reżyserii Mischy Kamp, trzecia z serii animacja Rasmusa A. Sivertsena „Solan i Ludwik – Misja Księżyc” – to tylko niektóre perełki w tegorocznym programie festiwalu. Fanów literatury dziecięcej z pewnością ucieszy fakt, że podczas 6. MFF Kino Dzieci premiery będą miały również nowe odcinki przygód Żubra Pompika i Wikinga Tappiego, najnowszy epizod z przygodami Basi oraz odsłona drugiego sezonu „Przytul mnie” na podstawie książki „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza.

Porozmawiajmy o filmach

Festiwal to też możliwość poznania twórców i zakamarków produkcji filmowej. Na spotkania z widzami przybędą m.in.: Steven Wouterlood – reżyser wyróżnionego na Berlinale 2019 filmu „Niezwykłe lato z Tess”, oraz dziecięcy aktorzy filmu Sonny Coops van Utteren i Josephine Arendsen; o swoich rolach Tiril i Olivera w filmie „Operacja Człowiek w Czerni” (nad którym lubimyczytać.pl również objął patronat) opowiedzą Emma Pedersen Kilane i Thomas Farestveit; reżyser Edmunds Jansons i producentka Sabine Andersone zdradzą sekrety powstania polsko-estońskiej animacji „Jakub, Mimmi i gadające psy”; z Théo Polgárem – odtwórcą głównej roli w filmie „Daniel” – porozmawiamy o wyzwaniach aktorstwa w młodym wieku. Spotkamy się również z odtwórczynią głównej roli w filmie „Wakacje z Raną” – Polleke van der Sman, i reżyserką filmu Sanne Vogel.

Ważną częścią programu są spotkania przeznaczone dla rodziców, opiekunów i nauczycieli w ramach cyklu Kino Dzieci o wychowaniu. Wysłuchamy wykładu Wojciecha Eichelbergera, zaprosimy na spotkanie ze specjalistami z Instytutu Edukacji Pozytywnej. Akademia Nowe Horyzonty przygotowała warsztaty krytycznofilmowe, a z Anną Szary – kuratorką wystawy „Dotknij sztuki” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – porozmawiamy o tym, jak rozmawiać z najmłodszymi o odbiorze sztuki. Po raz trzeci festiwalowi towarzyszyć będzie także wydarzenie branżowe Warsaw Kids Film Forum, czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne projektów filmów i seriali dla młodej widowni.

Kino i książka

Festiwal Kino Dzieci to także bliskie spotkania z literaturą dla młodszych czytelników. Najbardziej lubianą literaturę dziecięcą przybliży widzom podczas seansów z czytaniem na żywo m.in. Michał Nogaś – fan „Dzieci z Bullerbyn”. Usłyszymy także ulubione książkowe fragmenty Anny Dziewit-Meller („W Dolinie Muminków”), Janusza Zadury („Maurizio. Włoska przygoda”) czy Weroniki Wawrzkowicz („Kuba Guzik i maszynista Łukasz”).

Bezpośrednio po premierowych seansach porozmawiamy także z twórcami polskiego kina dla młodego widza, m.in. z Anną Błaszczyk – reżyserką serialu „Przytul mnie 2”, a także Tessą Moult-Milewską, Marcinem Grajem, Marcinem Podolcem, Kacprem Zamarło – twórcami animowanej wersji „Wikinga Tappiego”. Julia Odzimek, czyli filmowa Monika z „Dnia czekolady”, opowie nam z kolei o kulisach ekranizacji pełnej magii powieści pod tym samym tytułem, a Anna Mroczek – twórczyni scenografii ze studia WJTeam/Likaon – zdradzi kulisy pracy nad animacją „Solan i Ludwik – Misja Księżyc”.

Po raz pierwszy w tej edycji Kino Dzieci wychodzi poza kino, by spotkać się na seansach specjalnych z młodymi pacjentami Centrum Zdrowia Dziecka i Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Nowością są pokazy przyjazne sensorycznie, przygotowane we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm, kontynuowane są zaś pokazy z audiodeskrypcją.

Smakowite spotkania z kinematografią

Za sprawą sekcji „Ciao Italia! – kino włoskie”, spotkamy się z Elisą Giovanelli z Cineteca di Bologna, specjalistką od edukacji w obszarze filmu i włoskiej animacji. Mistrzynię kuchni Alessię Di Donato podpytamy o sekret prawdziwej pasty podczas warsztatów kulinarnych. W sekcji narodowej w tej edycji zobaczymy 5 filmów pełnometrażowych z samym Pinokiem na czele oraz dwa zestawy filmów krótkich.

6. MFF Kino Dzieci zostanie zamknięte seansem trzech filmów niemych z muzyką na żywo w wykonaniu Enchanted Hunters, czyli Magdaleny Gajdzicy i Małgorzaty Penkalli. Podczas tego spotkania muzycy zabiorą widzów w niezwykłą wyprawę do samych początków kina, obrazów Charliego Chaplina, Georges'a Mélièsa i Bustera Keatona. To będzie prawdziwa filmowo-muzyczna podróż, od delikatnych instrumentów akustycznych po burzę syntezatorów. Świat kina niemego przybliży podczas krótkich wstępów do filmów Korek Bojanowski.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Pełny program jest już dostępny na stronie kinodzieci.pl, ruszyła już też sprzedaż biletów w 23 festiwalowych kinach.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
MagdalenaT1218 04.09.2019 11:21
Czytelnik

Fajny pomysł
W Łodzi na pewno skorzystam z dziećmi.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Róża_Bzowa 03.09.2019 23:21
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Świetna inicjatywa!
Czas wciągnąć nasze małolaty w kulturę :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 03.09.2019 14:42
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post