rozwiń zwiń

Imieniny Jana Kochanowskiego to nie fraszka!

LubimyCzytać LubimyCzytać
28.06.2019

Spotkania z literatami, koncerty, a nawet mecz poetycki. Biblioteka Narodowa zaprasza na imieniny Jana Kochanowskiego.

Imieniny Jana Kochanowskiego to nie fraszka!

Literacki piknik, organizowany przez Bibliotekę Narodową, odbędzie się w sobotę 29 czerwca w warszawskim Ogrodzie Krasińskich. Bohaterem tegorocznej edycji jest Gustaw Herling-Grudziński. O fragmentach listów autora „Innego Świata” z Jerzym Giedroyciem porozmawiają znawca Grudzińskiego Włodzimierz Bolecki oraz Rafał Habielski. Specjalnie z Neapolu przyleci córka pisarza, by opowiedzieć Jerzemu Kisielewskiemu (czyli… synowi Stefana Kisielewskiego) o dzieciństwie u boku słynnego pisarza.

A ponadto?
Na trzech scenach odbywać sie będą liczne dyskusje i spotkania z takimi autorami, jak Stefan Chwin, Natalia Fiedorczuk czy Kazimierz Orłoś. Dla młodszych czytelników przewidziane jest czytanie performatywne „Mirabelki” Cezarego Harasimowicza i gra terenowa „literackie kung-fu – wędrówka przez style i epoki”. Do postaci renesansowego poety odnosić się będzie spektakl teatru Klancyk „Fraszki na nowo”. Poruszony zostanie również wątek pisania na emigracji zarówno w rozmowie z Joanną Bator i Iloną Wiśniewską, jak i podczas meczu poetyckiego, gdzie dwie drużyny złożone z popularnych polskich aktorów zmierzą się na interpretację poezji emigracyjnych poetów. Cały literacki dzień zakończy dansing pod gołym niebem prowadzony przez Jazz Band Młynarski–Masecki.

Co ciekawe, w tym roku obchody imienin wielkiego poety będą trwały o jeden dzień dłużej i wyjdą również poza Polskę. Jednocześnie w sześciu miejscach na świecie – w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Madrycie i Atenach – zostanie przeczytana „Odprawa posłów greckich”.


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
BIETKA 29.06.2019 08:37
Czytelniczka

Właśnie wczoraj wieczorem o Janie Kochanowskim pięknie mówiono w kulturalnej, radiowej Jedynce i o Jego urodzinach...w 1530 roku (niestety, nie znamy dokładnej daty).
" Wiele z jego dzieł to pozycje ponadczasowe, stanowiące kanon lektur obowiązkowych – wystarczy wspomnieć na przykład jego utwór pt. „Odprawa posłów greckich” lub „Treny”.
Mam nadzieję, że jakimś sposobem...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
asymon 28.06.2019 11:11
Bibliotekarz

Pewnie będzie głośno i tłoczno i nie da się poczytać w spokoju :-(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
World_Trade_Center 28.06.2019 10:16
Bibliotekarz

Wygląda interesująco, szkoda, że stolica jest obecnie poza moim zasięgiem ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 27.06.2019 11:33
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post