rozwiń zwiń

Debiutantka wygrywa nagrodę literacką o najwyższej wartości pieniężnej

LubimyCzytać LubimyCzytać
13.06.2019

Emily Ruskovich wygrała tegoroczną edycję International Dublin Literary Award. Zwyciężyła dzięki swojej debiutanckiej książce. „Idaho” przyniosło jej nagrodę w wysokości 100 tysięcy euro – to najwyższa suma, jaką można wygrać w konkursie literackim nagradzającym pojedynczą publikację wydaną w języku angielskim.

Debiutantka wygrywa nagrodę literacką o najwyższej wartości pieniężnej

International Dublin Literary Award jest nagrodą sponsorowaną przez stolicę Irlandii. W jej 24-letniej historii do tej pory znalazło się trzech laureatów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. W tym roku dołączyła do tego grona 33-letnia Emily Ruskovich. Amerykanka została wyróżniona za swoją debiutancką powieść „Idaho”, wcześniej nominowaną do Nagrody im. Edgara Allana Poe. Powieści, które mają szanse na nominację do International Dublin Literary Award, są zgłaszane przez księgarzy. Co ciekawe, „Idaho” zgłosiła jedna osoba – księgarz z Brugii (Belgia).

To prawdopodobnie największy szok, jaki spotka mnie w całym życiu. Gdy zadzwoniłam do mojej mamy, była tak bardzo szczęśliwa – nagle pomyślałam, że to nie może być rzeczywistość i zaraz powiem: „Mamo, nie jestem pewna, czy czegoś źle nie zrozumiałam, to nie może być prawda”. Dlatego z taką ulgą przyjęłam potwierdzającą wszystko wiadomość e-mail. – mówiła Emily Ruskovich.

„Idaho” było jedną z dziesięciu powieści, jakie znalazły się na krótkiej liście. Książka ta konkurowała z dziełami autorstwa m.in. George’a Saundersa, Kamili Shamsie czy Mathiasa Énarda (laureatów Nagrody Bookera, Women’s Prize for Fiction czy Nagrody Goncourtów). „Idaho” opowiada historię pary mieszkającej w tytułowym amerykańskim stanie, którą łączy coś więcej niż tylko miłość. Podczas gdy pamięć Wade’a stopniowo się pogarsza, Ann stara się dowiedzieć prawdy o przeszłości jego pierwszej żony Jenny – która teraz przebywa w więzieniu - oraz ich córek.

International Dublin Literary Award jest nagrodą, o której marzy każdy pisarz. Mimo że inne wyróżnienia niosą ze sobą większy prestiż, International Dublin Literary Award przynosi największe profity finansowe. Główna nagroda w wysokości 100 tysięcy euro (czyli około 426 tysięcy złotych) sprawia, że jest to nagroda literacka o największej wartości pieniężnej. Dla porównania, Międzynarodowa Nagroda Bookera, którą również zdobywa się za pojedynczą publikację wydaną po angielsku, gwarantuje autorowi 50 tysięcy funtów (niecałe 240 tysięcy złotych). Najwięcej pieniędzy przynosi jedna z najbardziej prestiżowych nagród na świecie – literacki Nobel. Każdy z laureatów otrzymuje 9 milionów koron szwedzkich, czyli ponad 3,5 miliona złotych. Oczywiście tę nagrodę dostaje się najczęściej nie za pojedynczy tytuł, lecz za całokształt twórczości.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Babaryba 13.06.2019 14:27
Bibliotekarka

Co do Nobla to Reymont dostał go za konkretny, pojedynczy tytuł. Za „Chłopów”. Knut Hamsun podobnie, on za „Błogosławieństwo ziemi„.

PS. Albo nie zauważyłam, albo zostało poprawione, że Nobla dostaje się najczęściej nie za pojedynczy tytuł, lecz za całokształt twórczości.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
nextdooralice 13.06.2019 12:51
Oficjalna recenzentka

Ciekawe, kiedy doczekamy jeśli w ogóle polskiego wydania :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 13.06.2019 11:58
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post