Pisarka z Sanoka, która zachwyciła debiutem – wywiad z Emilią Wituszyńską

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.05.2019

Im więcej pisze, tym ma więcej pomysłów na książki. Szturmem podbija serca czytelników debiutancką powieścią, odważnie stawia pierwsze kroki na literackiej scenie i łamie stereotyp „damy w opałach”. Znana dotąd użytkownikom Wattpada – serwisu internetowego dla autorów książek w wersji online – teraz daje się poznać szerszej publiczności. Od 15 maja w księgarniach dostępna jest jej pierwsza powieść „Niebezpieczna gra”.

Pisarka z Sanoka, która zachwyciła debiutem – wywiad z Emilią Wituszyńską

Kobieta jest jak broń. Nie wolno się nią bawić.

Weronika Kardasz jest jedną z najlepszych warszawskich policjantek. Kiedy w dramatycznej akcji traci partnera, zaczyna staczać się na dno. Nieoczekiwanie otrzymuje ważne zadanie, które tylko ona może wykonać.

W Wilanowie znaleziono ciało kandydata na urząd premiera. Jedynym świadkiem jest znany aktor Przemysław Rej, który w momencie zdarzenia był kompletnie pijany. Dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona, mężczyzna potrzebuje całodobowej ochrony.

Przystojny gwiazdor i niepokorna policjantka muszą udawać parę zakochanych, aby nie wzbudzać podejrzeń. Wkrótce Weronika odkrywa, że Rej nie mówi całej prawdy, a na jaw wychodzą kolejne sekrety. Rozpoczyna się śmiertelnie niebezpieczna gra, w której stawką jest nie tylko życie.

Skąd pomysł na twoją debiutancką powieść „Niebezpieczna gra”?

Emilia Wituszyńska: Zaczęło się od jednej sceny, która przyszła mi do głowy na zajęciach z kryminologii. Byłam właśnie w trakcie pisania innego opowiadania, więc moja wyobraźnia działała na najwyższych obrotach. Nie miałam jeszcze pomysłu, jak dokładnie potoczy się fabuła, ale wiedziałam, że będzie to kryminalny romans, a jego bohaterką uczynię policjantkę – Weronikę.

Jak zaczęła się twoja przygoda z pisaniem?

Już od podstawówki lubiłam pisać wypracowania. Gdy trafiłam na Wattpada, zaczęłam tam publikować swoje pierwsze opowiadania. Potrzeba pisania jest u mnie niewiarygodnie silna. Im więcej piszę, tym więcej przychodzi mi pomysłów na kolejne książki.

Czy twoim zdaniem Wattpad to dobre miejsce na stawianie pierwszych pisarskich kroków?

Dla każdego coś innego – dla mnie był idealny. Anonimowość, którą tam miałam, była mi potrzebna do przełamania wstydu związanego z opublikowaniem tego, co napisałam. Każdy pozytywny komentarz buduje pewność siebie, a konstruktywna krytyka jest bardzo cenna, jeżeli potrafimy na nią spojrzeć z dystansem. Przez te lata poznałam na Wattpadzie wielu wspaniałych ludzi. Wspieraliśmy się nawzajem, dawaliśmy sobie wskazówki. Z wieloma osobami utrzymuję kontakt poza portalem.

Na co kładłaś największy nacisk, pisząc tę książkę? Czego czytelniczki mogą się spodziewać po lekturze „Niebezpiecznej gry”?

Najważniejsze były dla mnie relacje głównych bohaterów – to, co jest między nimi. Starałam się przedstawić je jak najbardziej autentycznie, chciałam też, aby każdy z bohaterów był wyrazisty, poruszający, zaangażowany w to, co robi, a do tego zabawny. Czytelniczki mogą spodziewać się więc sporej dawki humoru. Mam nadzieję, że wiele z nich utożsami się z Weroniką. Jest impulsywna i pyskata, ale przy tym niezwykle wrażliwa. Do tego Przemek – nieustępujący temperamentem swojej partnerce, co sprawia, że obydwoje tworzą prawdziwą mieszankę wybuchową.

Dla kogo jest twoja książka? Kim są czytelniczki Emilii Wituszyńskiej?

Myślę, że „Niebezpieczną grę” polubi każdy, kto podchodzi do życia z dystansem i pragnie oderwać się od otaczającej go rzeczywistości, a także chce przeżyć niezapomnianą przygodę pełną niebezpieczeństw, zagadek i oczywiście miłości. Piszę z myślą o czytelniczkach, które lubią połączenie romansu pełnego pasji, dreszczyku emocji oraz łamania stereotypu „damy w opałach”, a także nie boją się przeżyć skrajnych emocji: radości, rozpaczy i strachu. Bo z tych emocji często składa się prawdziwe życie.

Książkę można kupić tutaj.

Artykuł sponsorowany


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ewitka 02.06.2019 02:12
Czytelniczka

Ja również gratuluję naprawdę udanego debiutu i trzymam kciuki za następne równie dobre projekty!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aneta-Wiola 26.05.2019 14:15
Czytelniczka

Zapał godny podziwu! Gratuluję udanego debiutu:D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna 23.05.2019 22:03
Czytelniczka

Nie znam twórczości Pani Emilii.
Myślę, że ma w sobie pomysłowość, którą potrafi sprytnie wykorzystać i wie czego oczekuje od swoich bohaterów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
CzytajZKawoszem 23.05.2019 21:57
Czytelnik

Pozdrawiam Panią Wituszyńską z pewnej księgarni w Krośnie :) Pani książki już u nas są, czekamy na obiecany autograf!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Firebird 24.05.2019 09:20
Czytelniczka

Wrócę z Targów Książki i zamelduje się w Krośnie :D Do zobaczenia!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 22.05.2019 10:28
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post