Plebiscyt Książka Roku 2018 – poznaj laureatów

LubimyCzytać
05.03.2019

Ogłaszamy wyniki Plebiscytu na Książkę Roku 2018 lubimyczytać.pl. Oto książki, którym czytelnicy postanowili przyznać tytuły Książek Roku 2018. W tym roku walka trwała do ostatnich minut i w niektórych kategoriach zadecydowała różnica zaledwie kilkunastu głosów!

W czwartej edycji plebiscytu nominowanych było 238 tytułów z 71 wydawnictw w 12 kategoriach. Walczyli ze sobą zarówno autorzy z Polski, jak i z zagranicy. Internauci oddali 130 895 głosów!

A teraz – najwyższy czas na ogłoszenie wyników.

Liczbę wszystkich głosów oddanych na poszczególne tytuły możecie sprawdzić na stronie plebiscytu: lubimyczytac.pl/plebiscyt

Serdecznie gratulujemy Autorkom i Autorom nagrodzonych książek oraz wyróżnionym Wydawnictwom!

Podkreślamy także, że wszystkie książki nominowane w plebiscycie zasługują na uwagę czytelników, bo to najpopularniejsze i najlepiej oceniane tytuły minionego roku. Dziękujemy za oddane głosy, wspaniałą zabawę, a przyjaciołom plebiscytu za angażowanie i namawianie do głosowania. 

Reklama

komentarze [376]

Sortuj:
2651
4
05.03.2019 13:26

Zapraszamy do dyskusji.


988
289
05.03.2019 13:43

Nosowska i ''Tatuażysta...'' to żadne zaskoczenie...


1296
34
05.03.2019 13:51

Niestety. Miałem okazję zapoznać się z wieloma z książek nominowanych w kategoriach "Literatura piękna" i "Powieść historyczna". W mojej ocenie "Tatuażysta..." i "Ja żem jej powiedziała" były najsłabsze w całej stawce. Aż szkoda wspominać o pozostałych. Ale to moje zdanie. Tu decydował vox populi.


2584
82
05.03.2019 16:12

Nosowska to masakra literacka :) I jeszcze w literaturze pięknej koło Tokarczuk chociażby. Po prostu szok :)


379
55
05.03.2019 19:51

To nie tyle literatura piękna co popularna. Myślę że warto zastanowić się nad nowymi kategoriami w kolejnym plebiscycie.


11553
395
06.03.2019 08:41

Vox populi, vox dei? Bogowie muszą być szaleni! ;)


1717
155
07.03.2019 08:29

Nie mogę uwierzyć... Rzeczywiście powinna być osobna kategoria dla literatury popularnej. Może wtedy Myśliwski, Tokarczuk, Murakami czy Cabrè mieliby jakąś szansę.


708
468
05.03.2019 13:45

Gratulacje :-)


1249
239
05.03.2019 13:48

Horror roku - "Uniesienie". XD Bawi jeszcze bardziej niż sama nominacja.


1201
69
05.03.2019 17:57

No co Ty - przecież to King napisał, więc to MUSI być horror xd


370
4
05.03.2019 13:52

Umieszczenie "Tatuażysty z ..." w kategorii książki historycznej oraz "Uniesienia" jako horroru to zdecydowane nieporozumienie.


3005
674
07.03.2019 15:39

A mnie zdumiało umieszczenie w książkach historycznych "Wielkiej samotności". WTF?


0
1114
konto usunięte
05.03.2019 13:57

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


305
50
06.03.2019 08:19

Wydawnictwa robią swoje. Jeżeli książka otrzymuje trzy razy więcej głosów, niż osób ją przeczytało, to coś jest nie tak.


0
1114
06.03.2019 08:59

Też mi się wydaje że wydawnictwa maczają w tym palce. Zastanawiam się, które tytuły faktycznie by wygrały gdyby ten konkurs przeprowadzić na poważnie.


121
33
05.03.2019 14:01

Tak szczerze - czy ktoś przeczytał WSZYSTKIE nominowane książki z choć jednej kategorii, by móc uczciwie powiedzieć, która z nich faktycznie jest najlepsza? Nie wierzę, że wszyscy oddający głos sprostali takiemu wyzwaniu. Uważam, że jest to konkurs nie na najlepszą literaturę, tylko na najlepszą strategię i działania zasięgowe wydawców. Najwięcej głosów zdobyły te pozycje,...

więcej

1037
66
05.03.2019 14:26

Oddalam glos tylko na te co faktycznie przeczytalam.Jesli nie czytam np fantastyki to pomijam te kategorie.Napewno nie sugerowalam sie np Empikiem gdzie tam i tutaj tez wygrala Nosowska hmm....eeeee


1075
74
05.03.2019 17:20

Ja nie, dlatego zwyczajnie zrezygnowałam z głosowania, ciężko oceniać i porównywać, gdy z danej kategorii przeczytało się od zera do dwóch nominowanych książek. Wtedy pozostałoby mi chyba tylko kierowaniem się kryterium barwności okładki, a to mija się z celem :) chociaż zdaję sobie sprawę, że jednak wiele głosów w plebiscycie oddanych zostało na zasadzie sympatii do...

więcej

780
30
05.03.2019 18:33

smyk-finch, Błędna nazwa plebiscytu nie zmieni tego czym on jest, a że to nie jest plebiscyt na najlepszą książkę to jest oczywiste, wystarczy spojrzeć na kryteria nominacji. Ewidentnie widać po nich,że nie są to kryteria,które wskazują na to, że dotyczą wyboru na najlepszą książkę. Ilość nie jest wskaźnikiem,który mówi o tym, że coś jest dobre, a że popularne. Niektóre...

więcej

1373
17
06.03.2019 00:06

że oddał głos na książkę,której nie przeczytał. Co widać przy niektórych pozycjach,gdzie jest więcej głosów niż czytelników tej książki.
To wcale nie musi być prawda. Są użytkownicy bardziej lub mniej regularnie uzupełniający swoje biblioteczki i u tych faktycznie widać co czytali, a czego nie - gdyby wszyscy tak się zachowywali, to rozbieżność pomiędzy liczbą głosów...

więcej

1373
17
06.03.2019 00:21

ciężko oceniać i porównywać, gdy z danej kategorii przeczytało się od zera do dwóch nominowanych książek.
Przy zerze faktycznie nie ma czego oceniać i porównywać. Ale jeśli przeczytało się 3-5 pozycji i ma się głębokie przekonanie, że pozostałe są gorsze, to po co te pozostałe czytać, żeby się o tym przekonywać? Jeśli wiarygodne recenzje zgodnie stwierdzają, że reszta to...

więcej

389
109
06.03.2019 01:28

Pełna zgoda. Mam spory problem z tym, że moderacja LC nie panuje nad kontami-widmami powstającymi, jak grzyby po deszczu. Choćby casus tego potworka o polskim Wilku z Wall Street. Osobiście nie wierzę, że tyle osób przeczytało nawet to badziewie Nosowskiej, tudzież Tatuażystę. Jest sporo wartościowych użytkowników na tym serwisie, ale jednocześnie robi się coraz większy...

więcej

1373
17
06.03.2019 03:19

Nikomu nie zależy na panowaniu nad widmami. Czasem trzeba skasować spamera czy innego szkodnika, ale martwe dusze lub bezmyśmi klikacze są bardzo pożądani - w statystykach wyglądają tak samo jak żywi, a zatem "mamy już X użytkowników!"

No to uwierz. Badziewie podoba się tym, którzy normalnie książek nie czytają, ale od czasu do czasu dadzą się skusić na jakieś modne...

więcej

2584
82
06.03.2019 10:03

Zwróćcie też uwagę na książki z patronatów LC. Serwis sam im wystawia notę "8" za każdą dodaną pozycję. Nie jest to uczciwe, bo często te książki mają niskie oceny, więc tutaj następuje automatyczne zawyżenie. Poza tym LC tych książek na pewno wszystkich nie czyta, jeśli w ogóle czyta jakąkolwiek. Absurdem jest uważać, że wszystkie patronaty zasługują na jednakową, tak...

więcej

3722
304
06.03.2019 12:04

@Audrey, jak to rozumieć, że "przy książkach pod patronatem LC serwis sam wystawia im notę 8" ? Tzn. bez względu na ocenę użytkownika?
Przyznaję, czytałam Nosowską, dostałam w prezencie. Ale oceniłam ją nisko, gdyż pomimo że był to prezent itd. dla mnie nic ciekawego tam nie było (a ocena byłaby jeszcze niższa, gdyby książka nie była prezentem- nie chciałam sprawić...

więcej

2584
82
06.03.2019 12:24

@Beata-Chiara, spójrz tutaj: http://lubimyczytac.pl/profil/33184/lubimyczytac/polka/214421/pod-naszym-pa...

Wszystkie książki z patronatów mają ocenę "8". Niektóre dodawane po kilkanaście dziennie, więc nikt ich nie zdążył tak szybko przeczytać :)


3722
304
06.03.2019 12:40

@Audrey 😁, ja nawet nie przypuszczałam że portal- jako portal, nie osoba, ma swoje konto! 🤗 (Owszem, widywałam książki dodawane przez Lubimy Czytać, jednak myślałam że za tym nickiem kryje się administrator, ewentualnie grupa- nazwę ją- Obsługi Forum).
Faktycznie, 154 strony książek pod patronatem z oceną 8! 😁 Nawet nie wiem co napisać, zatkało mnie (co często się nie...

więcej

3722
304
06.03.2019 12:43

P.S. Kurczę, jeśli tak jest, to widzę dużą nierówność. Jest kilka książek, których jeszcze nie przeczytałam w całości, ale wiem, że kiedy skończę, będą miały co najmniej 7 punktów. Dlaczego też nie mogę sobie zaznaczyć? 😉


0
1114
06.03.2019 13:08

Beata jakaś logika w tym jest, przecież nie będą słabym książkom patronować, więc one muszą być z założenia 8/10 ;)


780
30
06.03.2019 16:08

Monika, Gdyby różnica była nieznacząca, to można by było tak to wytłumaczyć.
Gdy widzę taką dysproporcje, jak w przypadku Spektrum 1096 głosów/131 nie mieści się zakresie nieznaczących różnic. Stanowi to zaledwie 12% głosów.

Co kryje się pod całe mnóstwo osób? 99,99? 65%? 45%? Każdy może to zrozumieć na swój sposób, więc ja przyjmuję, że 50%z poziomem istotności 0,05...

więcej

19
6
05.03.2019 14:42

O rety... W fantastyce zwyciężył książkopodobny wyrób Miszczuk.
Poza tym - Nosowska, Tatuażysta z Auschwitz, a nawet Ciotka Zgryzotka, choć Musierowicz już dawno jest tylko cieniem dawnej siebie...

Może to było głosowanie na najgorsze książki roku xD


1006
30
05.03.2019 14:46

No właśnie wiedziałam, że będzie źle i Nosowska i Tatuażysta wygrają, ale nie że aż tak i w innych kategoriach ^^'


3722
304
06.03.2019 12:07

A ja łudziłam się że upchnięcie Nosowskiej w do literatury pięknej to jakaś pomyłka. Nie wierzę żeby zebrała tyle głosów- sama czytałam i zagłosowałam na inną książkę, którą zaczęłam, żeby osłabić właśnie Nosowską... To zaczyna być nieco chore...


1006
30
05.03.2019 14:55

Zmieńcie nazwę nagród na adekwatną Marketing Roku ;)


822
292
05.03.2019 14:58

To był ten moment, kiedy pozbyłam się naiwnie pielęgnowanych złudzeń. (oprócz "Małego Licha", chwała choć za to). Zwycięzcom gratuluję mnogości czytelników :)


zgłoś błąd