Najpierw książka, później film – zapowiedzi

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.02.2019

W poniedziałki piszemy dla was o nowościach książkowych (Patronaty tygodnia), a we wtorki – o newsach ze świata filmu. Zapraszamy na spotkanie z George'em Clooneyem, J.R.R. Tolkienem i Benedictem Cumberbatchem! Dowiecie się też, w jaki projekt zaangażował się duet Scorsese & DiCaprio i głos jakiej aktorki wybrano jako głos samego Boga.

Najpierw książka, później film – zapowiedzi

Paragraf 22Joseph Heller

W sieci pojawił się pierwszy zwiastun ekranizacji powieści „Paragraf 22”. Serialowa adaptacja będzie liczyć sześć odcinków i zadebiutuje na platformie Hulu 17 maja. Warto przypomnieć, że Hulu odpowiada również za serial „Opowieść podręcznej”, a to oznacza, że ekranizację prozy platforma ma już w małym palcu. W miniserii wystąpią m.in.: Hugh Laurie, Kyle Chandler, Christopher Abbott i George Clooney. Clooney pełni także rolę producenta wykonawczego i reżysera kilku odcinków.

„Paragraf 22” to jedna z najwybitniejszych powieści amerykańskich XX wieku, a zarazem najsłynniejsza powieść o drugiej wojnie światowej. Utrzymana w poetyce czarnego humoru, ukazuje bezsens wojny i armii jako instytucji, wyśmiewa mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Jej bohaterowie to zbiorowisko wariatów, fanatyków, idiotów i oportunistów, ale nade wszystko ludzi, którzy pragną jednego – przeżyć.

Pilot Yossarian jest przekonany, że wszyscy dybią na jego życie – zarówno Niemcy, jak i dowódcy jego jednostki, zmuszający go do udziału w coraz większej liczbie misji bojowych. Udaje wariata, by wykpić się od dalszych lotów. Tymczasem otaczają go sami wariaci. Major Major Major Major, który przyjmuje podwładnych tylko wtedy, gdy go nie ma; porucznik Scheisskopf, którego działalność ogranicza się do urządzania defilad; porucznik Milo Minderbinder, który traktuje wojnę jako sposób na zbicie majątku i bombarduje własne pozycje, bo dogadał się z nieprzyjacielem. Oficjalnie w amerykańskim wojsku nie ma miejsca dla wariatów; choroba psychiczna stanowi wystarczający powód, by zostać natychmiast odesłanym do domu. Przepisy są w tym względzie bardzo jasne. Jest jednak mały kruczek: osławiony paragraf 22.

Kolor z przestworzyH.P. Lovecraft

„Kolor przestworzy” to opowiadanie, które pierwszy raz zostało opublikowane w 1927 roku. Jedną z głównych ról w filmie na jego podstawie zagra Nicholas Cage. Reżyserem projektu został Richard Stanley. W filmie obok Cage’a pojawią się również: Tommy Chong, Elliot Knight, Q’Orianka Kilcher, Joely Richardson i Julian Hilliard. Zdjęcia na planie mają ruszyć w lutym, a obraz ma wejść do kin w 2020 roku.

„Kolor przestworzy” opowiada losy rodziny amerykańskich rolników w Nowej Anglii, na których ziemię spada tajemniczy meteoryt mający niezwykłe właściwości fizyczne. Po pewnym czasie meteoryt znika, ale potem krajobraz zaczyna się zmieniać. Rośliny przybierają dziwne kształty i kolory, a ich owoce stają się niejadalne. Natomiast nieznana choroba zaczyna porażać okoliczne zwierzęta, a następnie ludzi.

 

Dobry omenTerry PratchettNeil Gaiman

Benedict Cumberbatch dołączył do obsady „Dobrego omenu”. Aktor użyczy głosu animowanej postaci szatana. W produkcji Amazona pojawi się także dwukrotna laureatka Oscara Frances McDormand, której głosem zostanie obdarzona filmowa postać Boga. W główne role wcielają się Michael Sheen i David Tennant. W obsadzie znaleźli się również: Jon Hamm, Adria Arjona, Nina Sosanya, Ned Dennehy, Michael McKean, Ariyon Bakare, Reece Shearsmith, Mireille Enos, Anna Maxwell Martin, Lourdes Faberes, Miranda Richardson, Nick Offerman, Mark Gatiss, Steve Pemberotn i Yusuf Gatewood.

Zgodnie z Przenikliwym i Trafnym Proroctwem Agnes Nutter, jedynej całkowicie wiarygodnej wróżki, świat skończy się w sobotę. Dokładnie mówiąc: w najbliższą sobotę. Jeszcze dokładniej: zaraz po kolacji. A wieczorem zerwą się armie Nieba i Piekła. Zapłoną morza ognia. Księżyc okryje się krwawym całunem. I to jest główny kłopot Crowleya (byłego węża, dziś agenta Piekła) i jego przeciwnika, a zarazem starego przyjaciela Azirafala (autentycznego Anioła). Bo oni chcą być tu na dole (lub na górze, z punktu widzenia Crowleya). Nie mają więc wyboru – muszą zatrzymać Czterech Motocyklistów Apokalipsy. Ponad wszystko (zdaniem Azirafala: poniżej) najważniejsze jest, by zabić Antychrysta. Kłopot w tym, że ma on dopiero 11 lat, kocha swego piekielnego ogara i jest miłym chłopcem, z którego rodzice mogą być dumni.

John Ronald Reuel Tolkien

Niedawno pisaliśmy o tym, że Nicholas Hoult wcieli się w postać twórcy Śródziemia. A tydzień temu już pojawił się pierwszy zwiastun filmu. Jego światowa premiera zaplanowana jest na 10 maja, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy wejdzie do polskich kin. W główne role wcielają się Nicholas Hoult („Mad Max: Na drodze gniewu”) i Lily Collin („Aż do kości”), która zagra żonę autora i jego muzę. W pozostałych rolach wystąpią: Colm Meaney, Anthony Boyle, Patrick Gibson, Tom Glynn-Carney, Craig Roberts, Laura Donnelly, Genevieve O'Reilly, Pam Ferris i Derek Jacobi. Reżyserem został Dome Karukoski, a za scenariusz odpowiada David Gleeson.

Diabeł w Białym MieścieErik Larson

Hulu i Paramount Television przygotowują serial na podstawie powieści Erika Larsona. Producentami są Martin Scorsese i Leonardo DiCaprio. Co ciekawe, oba panowie zaangażowali się w ten projekt już w 2010 roku, gdy ten miał być jeszcze filmem. Wtedy DiCaprio był zainteresowany główną rolą. Teraz, gdy wytwórnie zdecydowały się zrobić z adaptacji serial, nie wiadomo, czy laureat Oscara wciąż jest jeszcze zainteresowany występem, czy też zadowoli się stanowiskiem producenta.

Prawdziwa historia dwóch mężczyzn, architekta i seryjnego mordercy, których losy połączyła ze sobą największa wystawa w amerykańskiej historii: Kolumbijska Wystawa Światowa z 1893 roku, zorganizowana w Chicago i nazywana „Białym Miastem”. Daniel Hudson Burnham, wybitny dyrektor robót wystawy i twórca wielu ważnych budynków, takich jak Flatiron Building w Nowym Jorku czy Union Station w Waszyngtonie, pokonuje liczne przeszkody i wraz ze swoim zespołem stara się przekształcić podmokły park Jacksona w „Białe Miasto”.

W tym samym czasie Henry H. Holmes, młody lekarz, parodiując „Białe Miasto” Burnhama, wznosi nieopodal swój Hotel Wystawy Światowej – urządzając w nim straszliwe miejsce mordów, wyposażone w stół sekcyjny, komorę gazową i piec krematoryjny.

„Diabeł w Białym Mieście” prowadzi czytelnika w czasy pełne magii i wzniosłości, sprawiając, że dym, romans i tajemnica amerykańskiego wieku pozłacanego, jak określają historycy późny XIX wiek, ożywają ponownie.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 19.02.2019 09:55
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post