rozwiń zwiń

Najpierw książka, później film – zapowiedzi

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.11.2018

Jeśli dopadła was już grypa lub przeziębienie i nie jesteście w stanie skupić się na czytaniu, najlepiej włączcie film lub serial. Będzie to okazja do nadrobienia filmowych zaległości. W naszej wtorkowej filmowej aktualizacji dowiecie się, czy to koniec ekranizacji z Jackiem Reacherem, kto zagra w remake'u „Rebeki” i która książka Philipa Rotha doczeka się ekranizacji.

Najpierw książka, później film – zapowiedzi

RebekaDaphne du Maurier

Powstanie kolejna już wersja słynnego filmu Alfreda Hitchcocka – „Rebeka”. Tym razem w role główne mają wcielić się Lily James („Kopciuszek”) i Armie Hammer („Tamte dni, tamte noce”). Całość wyreżyserować ma Ben Wheatley, a za scenariusz odpowiedzialna jest Jane Goldman. 

Nowa pani de Winter doskonale pamięta swój przyjazd do położonej wśród nagich białych buków samotnej posiadłości na wybrzeżu Kornwalii. Przybyła z mężem, którego prawie nie znała, i znalazła się w zimnych kamiennych murach, które wcale nie chciały jej gościć… Bo nigdy nie zapomniały swojej pierwszej właścicielki, Rebeki, choć ta od dawna nie żyje… A jednak jej pokoje pozostały nietknięte, jej stroje wciąż są gotowe do włożenia, a jej służąca – pani Danvers – cały czas jest wobec niej lojalna. Nawet w lustrach jakby dalej odbijała się jej postać…

I choć serce ściska strach, krew krzepnie w żyłach, a umysł nękają złe przeczucia, nowa pani de Winter postanawia odkryć, kim była jej doskonała poprzedniczka i jaki straszny los spotkał ją w posiadłości Maderley...

Poziom śmierciLee Child

Znany aktor Tom Cruise nie powróci już w roli Jacka Reachera. Nie będzie też kolejnych filmów. Zamiast tego ma zostać wyprodukowany serial telewizyjny. Informację o tym podał autor cyklu powieściowego – Lee Child. Zaznaczył również, że kolejny Jack Reacher ma być bardziej zbliżony do swojego literackiego pierwowzoru. Nie wiadomo jeszcze, które z 23 powieści będą podstawą fabuły.

Margrave to senne miasteczko w Georgii. Idealne. Zero problemów. Zero przemocy.

Jack Reacher zamierza spędzić tu leniwy weekend, ale ledwie przekracza granice miasta, zostaje aresztowany. Właśnie popełniono morderstwo, a Reacher jako jedyny obcy staje się głównym podejrzanym. Kilkadziesiąt godzin spędzonych w areszcie wśród najgorszych kryminalistów to dopiero początek jego kłopotów.

Nie ma pojęcia, że zaplątał się w aferę sięgającą Waszyngtonu, a w Margrave zrobi się naprawdę gorąco.

Ciemno, prawie nocJoanna Bator

Film na podstawie powieści Joanny Bator wejdzie do polskich kin 22 marca 2019 roku. W główną rolę wciela się Magdalena Cielecka, a u jej boku zobaczymy: Marcina Dorocińskiego, Dawida Ogrodnika, Aleksandrę Konieczną, Elizę Rycembel, Jerzego Trelę, Dorotę Kolak, Piotra Fronczewskiego i Romę Gąsiorowską. Scenariusz został przygotowany przez Magdalenę Lankosz i reżysera filmu – Borysa Lankosza. 

Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie. Rośnie niezadowolenie, częstsze są akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się prorok, Jan Kołek, do którego w biedaszybie przemówiła wałbrzyska Matka Boska Bolesna. Po jego śmierci grupa zbuntowanych obywateli gromadzi się wokół samozwańczego „syna", Jerzego Łabędzia. Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci, ale jej powrót do Wałbrzycha jest także powrotem do dramatów własnej rodziny: śmierci rodziców, samobójstwa pięknej starszej siostry, zafascynowanej wałbrzyską legendą księżnej Daisy i zamku Książ. Wyjaśnianiu tajemnicy Andżeliki, Patryka i Kalinki towarzyszy więc odkrywanie tajemnic z przeszłości Alicji. W swojej najnowszej książce Joanna Bator nawiązuje do konwencji powieści gotyckiej. Nie po to jednak, by bawić czytelnika: w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać.

Spisek przeciwko AmerycePhilip Roth

Stacja HBO zapowiedziała powstanie miniserialu na podstawie powieści Philipa Rotha. Ma on liczyć sześć odcinków, a za scenariusz odpowiedzialni będą David Simon i Ed Burn. 

Kiedy za Atlantykiem na dobre rozpętał się koszmar drugiej wojny światowej, wybory prezydenckie w USA w 1940 roku wygrywa Charles A. Lindbergh – bohaterski lotnik i gorący zwolennik izolacjonizmu. Nowy przywódca nawiązuje serdeczne stosunki z Adolfem Hitlerem. Jego rząd z dnia na dzień wciela w życie mordercze pomysły rodem z faszystowskich Niemiec – głównie dotyczące tzw. kwestii żydowskiej.
Dla dorastającego w Newark chłopca, narratora powieści, wybory z 1940 roku to moment, w którym pęka jego świat. Lindbergh – alternatywa wobec wybranego w rzeczywistości Franklina Delano Roosevelta – uosabia lęk przed stopniową utratą tego, co najbliższe: bezpiecznego miejsca na ziemi, matki, ojca, starszego brata.
Philip Roth, wieloletni kandydat do literackiego Nobla i jeden z najbardziej przenikliwych pisarzy współczesnych, w powieści „Spisek przeciwko Ameryce” przedstawia alternatywne dzieje Stanów Zjednoczonych. Autor nagrodzonej Pulitzerem „Amerykańskiej sielanki” proponuje brawurową powieść polityczną, w której pesymistyczna wersja wydarzeń staje się przerażająco wiarygodna.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Eskarina 21.11.2018 10:00
Czytelnik

Czekam na Rebekę :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agata Chmielowska 20.11.2018 11:36
Czytelniczka

Chyba powinno być: nagrodzonej Pulitzerem "Amerykańskiej sielanki" ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 20.11.2018 09:12
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post