rozwiń zwiń

Martyna Bunda laureatką Literackiej Nagrody Gryfia 2018

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.06.2018

Martyna Bunda została laureatką VII edycji Nagrody Literackiej Gryfia przyznawanej przez „Kurier Szczeciński”. „Nieczułość” to literacki debiut dziennikarki.

Martyna Bunda laureatką Literackiej Nagrody Gryfia 2018

16 czerwca w Szczecinie po raz siódmy wręczono Nagrodę Literacką Gryfia. Podczas uroczystej gali statuetkę odebrała Martyna Bunda za powieść Nieczułość. Jest to pierwsza powieść Bundy, która na co dzień pracuje jako dziennikarka. - Choć to mój późny debiut to czuję, że przyszedł w dobrym czasie. - powiedziała laureatka.

Powieść o wielkiej historii i kobietach, które jako jedyne są w stanie się jej przeciwstawić.
Brawurowy debiut literacki i hołd złożony kobiecej solidarności.

Dziewcza Góra, niewielka wieś na Kaszubach. To właśnie tu, w domu wybudowanym za pieniądze z ubezpieczenia po zmarłym tragicznie mężu, Rozela wychowuje trzy córki. Najstarsza Gerta przypomina matkę, jest rzetelna i aż do przesady odpowiedzialna, średnia Truda, odwrotnie, umie korzystać z życia i łatwo daje się ponieść porywom serca, z kolei najmłodsza Ilda sporo myśli o śmierci i uwielbia prowokować wszystkich wokół.

W rozpisanej na wiele lat i głosów opowieści poznajemy losy kobiet – najpierw tragiczne wydarzenia wojenne, a potem czasy, gdy nastała nowa władza. Bohaterki, aby przetrwać, muszą nauczyć się nie okazywać uczuć. Nieczułość staje się ich tarczą przed przeciwnościami losu i złymi językami. Tam, gdzie inni by się załamali, Rozela i jej córki prą do przodu. Mimo pozornej nieczułości wszystkie są ze sobą bardzo związane, a rodzinny dom w Dziewczej Górze przyciąga je jak magnes. Nieważne, jak daleko wypuszczają się w świat, zawsze tu wracają po „nieczule czułe” wsparcie, miłość i bliskość.

Martyna Bunda stworzyła wciągającą sagę, która zadziwia nastrojem, kompozycją i świetnie odmalowanymi postaciami. Nieczułość to powieść o Polkach, a także o skomplikowanych ostatnich kilkudziesięciu latach polskiej historii. Bunda porusza ważne tematy i dotyka wciąż niezabliźnionych ran, robi to jednak nie po to, aby prowokować, ale by oddać hołd kobiecej solidarności, naszym matkom, babkom i ich wielkiej sile.

Konstrukcja jest taka, że mamy zimę, wiosnę, lato, jesień i zimę. I oprócz takiego kobiecego kalendarza, bliskiego przyrodzie, który narzucił mi tę konstrukcję, to jest tam coś jeszcze. Zima to są zawsze takie zranienia, zamarznięcie, czyli właśnie ta nieczułość. Potem następuje wiosna, czyli odmarzanie spod tej nieczułości. Lato, czyli mniej więcej normalne życie i jesień, czyli godzenie się na straty.

Nagroda Gryfia przyznawana polskiej pisarce za najlepszą książkę literacką bądź książkę humanistyczną o wartościach literackich wydaną w poprzednim roku. Jurorami byli: Joanna Laprus-Mikulska (przewodnicząca), prof. Robert Cieślak, Artur Daniel Liskowacki oraz Konrad Wojtyła. Zwycieżczyni otrzymała nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
dzienniki 20.06.2018 16:11
Czytelnik

Solidarność kobieca jest piękna. Ale do czasu pojawienia się w okolicy interesującego mężczyzny😊

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 18.06.2018 10:37
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post