rozwiń zwiń

Akcja recenzencka powieści „Climax. Punkt kulminacyjny“. Weź udział i wygraj książkę!

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.03.2023

„Climax. Punkt kulminacyjny” to intrygująca powieść sensacyjna z wątkiem katastrofy ekologicznej. To historia, która jeszcze się nie zdarzyła, choć nie fantastyka. Czytelnik znajdzie w niej fragmenty trzymającego w napięciu thrillera i poczuje dynamikę świetnie napisanego reportażu. Zostań jedną z 10 osób spośród użytkowników serwisu Lubimyczytać, które będą miały szansę zrecenzować książkę!

Akcja recenzencka powieści „Climax. Punkt kulminacyjny“. Weź udział i wygraj książkę! Materiały Wydawnictwa

[Opis – Wydawnictwo NOWE] To historia, która jeszcze się nie zdarzyła, choć nie fantastyka. W intrygującej powieści Thomasa B. Reverdy’ego czytelnik znajdzie fragmenty trzymającego w napięciu thrillera i poczuje dynamikę świetnie napisanego reportażu, z sugestywnymi opisami krajobrazów dalekiej Północy i ginących gatunków. A także wątek gier fabularnych i brawurowo wplecioną w całość opowieść fantasy, która zaprasza nas do udziału w przedstawianej historii.

Wioska rybacka z niskimi kolorowymi domami, usytuowana w cieśninie morskiej na północy Norwegii. To tam się wszystko zaczęło: wybuch na platformie wiertniczej po drugiej stronie kanału, pęknięcie, które poważnie zagraża lodowcowi, martwe ryby. Co łączy te zdarzenia? Noah, inżynier geolog pochodzący z wioski przy fiordach, gdzie wydarzył się wypadek, powraca w rodzinne strony z misją. Spotyka Anę, swoją dawną miłość, i przyjaciół z młodości, z którymi grał w gry RPG. Wtedy nosił imię Sigurd. Tak samo nazywa się przeklęta platforma…

Katastrofizm ma tu wymiar monumentalny i jednocześnie kameralny. Hipnotyzujący bohaterowie, pięknie nakreślone nordyckie pejzaże, fatalizm i przede wszystkim wizerunek ludzkiej samotności oraz bezradności. Reverdy maluje obraz natury lodem, wiatrem i chłodem.

Jarosław Czechowicz, „Krytycznym okiem”

Thomas B. Reverdy napisał powieść, która cudownie bawi się gatunkami i stylami po to, by opowiedzieć o zmierzchu świata, naszego świata.

„Madame Figaro”

Maluje koniec świata [...] Kreśli wspaniałe postacie […] Odkurza powieść przygodową.

„Femme Actuelle”

Zmierzch bogów (czy ludzkości) dzieje się teraz. Takie wydaje się być przesłanie nowej powieści Thomasa B. Reverdy’ego.

„Telerama”

Witamy w antropocenie

W posłowiu do swojej powieści Thomas B. Reverdy pisze:

„Koniec świata to przecież także czas legend. W Arktyce trwa odliczanie. Jesienią 2020 roku pokrywa lodowa pobiła rekord cofania się. Lodowce topnieją. Niedźwiedzie umierają. To nie jest zmierzch bogów, to jest nasz zmierzch. Witamy w antropocenie.

Celowo nie oddzieliłem wyników badań naukowych i historycznych od fikcji, ponieważ uważam, że wyobrażenia wyniesione z legend i mitologii, ale także z gier i powieści są częścią naszego życia, częścią otaczającej nas rzeczywistości. Fikcja kształtuje nasz świat. Bez niej wszystko byłoby nieodwracalne. Bez niej pak lodowy byłby po prostu lodem.”

Plakat promocyjny

O autorze

Thomas B. Reverdy – urodzony w 1974 roku francuski pisarz, którego książki były wielokrotnie nominowane do nagród literackich (dwie z nich znalazły się na liście Nagrody Goncourtów) oraz zdobywały prestiżowe wyróżnienia. Reverdy w swoich powieściach diagnozuje problemy i zagrożenia współczesnego świata, przenosząc czytelnika do Nowego Jorku po zamachach z 11 września („L’envers du monde”, 2010), do Japonii po katastrofie w Fukushimie („Les Évaporés”, 2013), do upadającego Detroit („Il était une ville”, 2015) czy sparaliżowanej przez strajki Wielkiej Brytanii za rządów Margaret Thatcher („L’hiver du mécontentement”, 2018). W najnowszej powieści „Climax” (2021), której akcja rozgrywa się w Norwegii, porusza temat katastrofy klimatycznej. Jak pisze, fikcja opowiada o świecie, pozwala lepiej go zrozumieć, ale i się z nim zmagać.

Portret autora

O wydawnictwie i serii

Wydawnictwo Nowe jest literackim imprintem Noweli, która od ponad trzydziestu lat oferuje polskim czytelnikom nowoczesne publikacje do nauki języków obcych, zwłaszcza romańskich.

W serii Collection Nouvelle ukazują się interesujące utwory najnowszej literatury francuskojęzycznej w znakomitych przekładach. Książki reprezentują różne odmiany powieści (od klasycznego kryminału przez thriller historyczny, powieść psychologiczną, biograficzną i feministyczną, po powieść-groteskę i powieść z wątkiem fantasy). Zdobyły prestiżowe nagrody literackie (Prix Goncourt, Prix Goncourt des lycéens, Prix Femina, Prix Renaudot, Prix Landerneau) lub kandydują do tych nagród i zyskały zainteresowanie szerokiej publiczności w wielu krajach. Wśród autorów są pisarze znani polskim czytelnikom, jak i dotąd niewydawani: Antoine Laurain, Amélie Nothomb, Bernadette Pécassou, Thomas B. Reverdy, Pierre Lemaitre, Karine Tuil, Sylvain Prudhomme, Victor Jestin czy Laura Ulonati. W 2022 roku w serii ukazało się 7 tytułów.

Jak zostać recenzentem książki?

Dla użytkowników serwisu Lubimyczytać mamy do rozdania 10 egzemplarzy książki „Climax. Punkt kulminacyjny”.

Wystarczy przesłać link do dowolnej recenzji, którą umieściliście w serwisie Lubimyczytać, na adres:           promocja@wydawnictwonowe.pl (w tytule maila wpisując: Recenzent lubimyczytać Climax). Będzie nam miło, jeśli w wiadomościach załączycie linki do profili społecznościowych.

Akcja trwa do 28 marca.

Z nadesłanych zgłoszeń wybierzemy dziesięć osób. Książki zostaną wysłane po przesłaniu danych adresowych oraz numerów telefonu przez laureatów. Będziemy wdzięczni za umieszczenie Waszych opinii o książce w serwisie.

Życzymy szczęścia i liczymy na wasze wsparcie!

Przeczytaj fragment książki:

Książka „Climax. Punkt kulminacyjny” jest dostępna w przedsprzedaży.

---
Artykuł sponsorowany, który powstał przy współpracy z wydawnictwem.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 21.03.2023 15:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post