150 filmów, 10 sekcji. 7. MFF Kino Dzieci: święto małego widza

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.09.2020

Znamy już program 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Znalazło się w nim ponad 150 tytułów prezentowanych w 10 sekcjach – w tym blisko premiera to polskie premiery. W tym roku po raz pierwszy festiwal odbędzie się w formie hybrydowej – równolegle w kinach i online.

150 filmów, 10 sekcji. 7. MFF Kino Dzieci: święto małego widza

7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci w kinach i online

Święto dla młodych i najmłodszych widzów rozpocznie się 26 września i potrwa w 20 festiwalowych kinach i online do 4 października. Nagrodę Kwiatu Paproci 7. MFF Kino Dzieci przyznają widzowie w głosowaniu w kinach i online oraz powołane składy jurorskie (Konkursu głównego, Konkursu filmowych odkryć, ECFA oraz SKSiL). Tradycyjnie o statuetkę powalczą najlepsze światowe produkcje z ostatnich miesięcy, docenione przez krytykę i widzów najważniejszych festiwali dla młodych widzów na świecie.

Harmonogram projekcji filmowych i wydarzeń specjalnych jest już dostępny na stronie kinodzieci.pl. Bilety na pokazy stacjonarne do kupienia w kasach lub na stronach kin, na seanse online poprzez stronę kinodzieci.pl.

- Tegoroczny festiwal będzie wyjątkowy. Mimo pandemii, która znacząco wpłynęła na światowy kalendarz wydarzeń filmowych i często krzyżowała plany związane z premierami filmów, udało nam się przygotować świetny program złożony z ponad 150 tytułów, z których niemal połowa to polskie premiery. Od wiosny mieliśmy świadomość, że pandemia wpłynie na kształt i organizację Kina Dzieci. Dlatego zdecydowaliśmy się na przygotowanie edycji hybrydowej. Oprócz 20 festiwalowych kin program dostępny będzie również online na przygotowanej przez nas platformie video. Od pierwszej edycji Kina Dzieci naszym celem było budowanie wydarzenia wykraczającego poza jedno miasto. Od sześciu lat graliśmy nie tylko w Warszawie i we Wrocławiu, ale gościmy również z Konkursem głównym w kilkunastu innych miastach. Teraz, dzięki formule łączącej seanse kinowe i online, naprawdę możemy mówić o Kinie Dzieci jako o wydarzeniu ogólnopolskim - mówi Kamila Tomkiel-Skowrońska, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.

Filmowe przygody z całego świata

Tegoroczny festiwal rozpocznie się w Kinie Muranów, a zainauguruje go pokaz filmu z Konkursu głównego pt. „Tarapaty 2” w reżyserii Marty Karwowskiej (dla widzów od 9 roku życia). Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką oraz dziecięcymi aktorami: Polą Król, Jakubem Janotą-Bzowskim, Mią Goti – filmowymi Julką, Olkiem i Felką.

W nadchodzącej edycji filmy z Konkursu głównego pokażą wartość prawdziwej przyjaźni i moc uśmiechu. Młodzi widzowie powrócą także do wydarzeń znanych im z lekcji historii, przypominając sobie jak ważna jest współpraca i solidarność. Pełnym przygód projekcjom towarzyszyć będą spotkania online z twórcami oraz propozycje warsztatów kreatywnych.

W Konkursie filmowych odkryć zawarte są wyjątkowe pod względem artystycznym historie z całego świata, a każdy z bohaterów pokaże oglądającym swój własny, unikatowy jego kawałek. Widzowie odwiedzą Koreę, Turcję, Anglię i poznają tajemnicze krainy i różnorodność świata przyrody. Za przewodników po filmowych zakamarkach posłużą karty edukacyjne, zachęcające do poszukiwania znaczeń i własnej analizy filmów. Karty dostępne będą w kinach w Warszawie i Wrocławiu oraz do pobrania na kinodzieci.pl.

Kino Dzieci z nosem w książkach – filmy dla czytelników

Sekcja Kino Dzieci z nosem w książkach będzie okazją do spotkania z bohaterami znanymi z klasyki i współczesnej literatury dziecięcej. Sekcja zapowiada się w tym roku niezwykle różnorodnie. Mali czytelnicy wypiją tradycyjną angielską herbatkę z… przebojowym (dosłownie!) tygrysem, nauczą się gwizdać i prowadzić video pamiętnik.

Podczas poprzednich edycji festiwalu dokumenty były pokazywane w sekcjach Konkurs filmowych odkryć i Krótkie historie. W tym roku zadedykowano im odrębną sekcję. Europejskie kino dokumentalne to wyjątkowe historie młodych ludzi, opowieści o ich marzeniach i pasjach. Warto zaznaczyć, że choć zostały wyprodukowane w Europie, ich akcja i problematyka wykraczają poza nasz kontynent.

Warsztaty dla rodziców: Przemek Staroń, prof. de Barbaro

Kolejna nowość w programie to Kino Dzieci o wychowaniu – sekcja, która powstała z myślą o rodzicach, opiekunach i nauczycielach. Trzy pełnometrażowe dokumenty będą połączone z wykładami poświęconymi relacji dziecko-dorosły oraz nauczyciel-uczeń.

Zaproszenie do współpracy w tej edycji przyjęli m.in. prof. Bogdan de Barbaro i Przemek Staroń. Prof. de Barbaro, jeden z najbardziej znanych psychoterapeutów w Polsce, poprowadzi wykład online pt. „Rozmowy między bliskimi – jak prowadzić dialog w rodzinie”. Przemek Staroń, nauczyciel i wykładowca, prekursor wykorzystywania mediów społecznościowych w polskiej edukacji, przygotował webinar „Niemożliwe jest tylko w naszych głowach, czyli jak uczyć nieszablonowo i z pasją”. Organizatorzy festiwalu trzymają kciuki za Przemka Staronia w walce o nauczycielskiego Nobla, czyli Global Teacher Prize 2020. Zwycięzcę konkursu poznamy już w październiku.

Zapisy na wykłady i wydarzenia towarzyszące 7. MFF Kino Dzieci są już dostępne.

Filmowe dzieła sztuki

Choć łączy nas wspólne morze, okazuje się, że w kwestii bałtyckiej kinematografii sporo mamy do nadrobienia. Dlatego podczas tegorocznego 7. MFF Kino Dzieci w sekcji narodowej filmowo spotkamy się właśnie Nad Bałtykiem, poznając najlepsze produkcje sąsiadów z Litwy, Łotwy i Estonii. Drugą sekcją narodową w tym roku jest Między fiordami – filmy z Norwegii. Ten skandynawski kraj jest światową perełką na mapie produkcji filmów dla młodych widzów i może się pochwalić wieloma uwielbianymi przez dzieci tytułami. Sekcja powstała przy wsparciu Funduszy norweskich i EOG.

Animacje i filmy aktorskie z sekcji Krótkie historie to małe dzieła sztuki. Tytuły wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych, które rozbawią zarówno młodych widzów, jaki i dorosłych oraz dostarczą wielu wzruszeń.

Panorama i Klasyce Kina Dzieci to powrót do filmów z poprzednich edycji festiwalu. W ramach tych sekcji odbędą się pokazy tytułów nagrodzonych w ubiegłym roku oraz festiwalowych hitów z sześcioletniej historii festiwalu. Widzowie dorastają razem z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Kino Dzieci, dlatego organizatorzy chcą obecnym czterolatkom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wydarzeniem, umożliwić obejrzenie najlepszych filmów z poprzednich edycji.

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w dn. 26.09-4.10.2020. Seanse odbędą się w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i 17 innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych większość filmów dostępna będzie także online.

Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Kino Dzieci.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 03.09.2020 11:39
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post