Książki. Magazyn do czytania, nr 2 (35) / maj 2019

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 2 (35) / maj 2019 Redakcja magazynu Książki
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 2 (35) / maj 2019
Redakcja magazynu Książki Wydawnictwo: Agora czasopisma
106 str. 1 godz. 46 min.
Kategoria:
czasopisma
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2019-04-30
Data 1. wyd. pol.:
2019-04-30
Liczba stron:
106
Czas czytania
1 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
20833881
Tagi:
czasopisma literatura
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Ocena 7,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
193
186

Na półkach:

Jest Ok, bez szału.

Jest Ok, bez szału.

Pokaż mimo to

avatar
1848
1500

Na półkach: , , ,

Ozdobą numeru jest rozmowa Jacka Dukaja z Łukaszem Orbitowskim o tym, że wchodzimy w epokę schyłku czytania i pisma. Bardzo dobry jest też esej Michała R. Wiśniewskiego o wypieraniu powieści przez seriale. Paru artykułów nawet nie czytałem, inne są średnio interesujące, ale znalazłem sporo ciekawych recenzji nowości książkowych. W sumie numer na plus.

Ozdobą tego numeru dwumiesięcznika jest długa rozmowa Jacka Dukaja z Łukaszem Orbitowskim na temat nowej książki Dukaja 'Po piśmie'. Wieszczy Dukaj czarną przyszłość pisma i literatury. Mówi, że pełnych analfabetów wkrótce w ogóle nie będzie i „pogratulujemy sobie upiśmiennienia całej ludzkości, bo każdy będzie umiał przeczytać cenę w sklepie, nazwy ikon na ekranie, reklamy na billboardach. Z drugiej analfabeci funkcjonalni, którzy potrafiąc tak operować literami, nie są w stanie przeczytać książki, napisać dwóch stron prostej narracji, zrozumieć logicznego wynikania – nie myślą ani nie żyją pismem.” Myślę, że tych ostatnich przybywa strasznie, zwłaszcza wśród młodzieży, ale i sporo starszych to analfabeci funkcjonalni, np. obecny prezydent USA (patrz 'Ogień i furia'). Dla tych ludzi najważniejsze są obrazy, słowa, przekazy niewerbalne, a nie słowo pisane. Mówi dalej Dukaj: „Nasza przygoda z pismem to epizod w dziejach człowieka. Bezpośredni sposób odbioru przeżyć jest bardziej naturalny. Pismo to wysoce abstrakcyjne, symboliczne ćwiczenie umysłu, do którego nie wyewoluowaliśmy jako gatunek, więc każdy musi sobie od zera wytrenować tę umiejętność. (…) Jeżeli więc spojrzymy z perspektywy antropologicznej, zobaczymy takie proporcje: sto do dwustu tysięcy lat człowieczeństwa oralnego. Potem pięć i pół tysiąca lat dominacji pisma. A teraz przed nami nieskończoność postpiśmienności. Nasza piśmienność to interludium.” No cóż, brzmi to strasznie, ale coś jest na rzeczy. Cała rozmowa, jak i książka Dukaja z pewnością warte są przeczytania.

Niepokojący esej Michała R. Wiśniewskiego 'Koniec z Netflixem' mówi o sprawach podobnych. O tym, że kanały streamingowe, Netflix czy HBO GO, oferują setki seriali do oglądania, a specjalne algorytmy dostosowują ofertę do naszych gustów. Oglądanie wypiera czytanie: „W dobie wszechobecnej sieci serial ogląda się na laptopie i w komórce. Kiedyś zasypiało się przed telewizyjnym ekranem, dziś mogę zabrać serial ze sobą do łóżka, tak jak się zabiera książkę, przerwać oglądanie czy czytanie, gdy poczuję, że zamykają się mi oczy. Ludzie, którzy kiedyś czytali w autobusie, dziś mogą w nim oglądać. Zachęcają ich do tego sieci komórkowe, które potrzebują zmobilizować klientów do kupowania pakietów danych.” Pytanie: czy w takim świecie może przetrwać książka? Wiśniewski twierdzi, że tak, ale myślę sobie, że jej rola będzie coraz bardziej niszowa.

Mamy jeszcze felieton Wojciecha Orlińskiego o przyjemności słuchania audiobooków, nawet tych książek, które dobrze znamy: „Namawiam państwa – jeśli nigdy tego nie robiliście – do posłuchania ulubionej książki, nawet takiej, którą znacie na pamięć, w wersji czytanej przez zawodowego aktora.(...) Czy to będzie klasyka literatury polskiej, czy nordycki thriller, gwarantuję, że ich interpretacja pozwoli odkryć ukryte dotąd smaczki.” Pełna zgoda!

Parę artykułów jest słabych, np. omówienie powieści Orbitowskiego 'Kult' ogranicza się do wyliczenia cudów w Polsce po 1945 r. Albo duży wywiad z Tadeuszem Sobolewskim a propos jego 'Dziennik. Jeszcze jedno zdanie' długi i nużący. Albo artykuł o biografii księżnej Małgorzaty (siostry Elżbiety II) wydanej po angielsku, nudy na pudy.

Są jeszcze recenzje nowych książek, jedne na tak, inne na nie, sporo też informacji o najnowszych wydawnictwach. W sumie ciekawe wydanie, powyżej średniej.

Ozdobą numeru jest rozmowa Jacka Dukaja z Łukaszem Orbitowskim o tym, że wchodzimy w epokę schyłku czytania i pisma. Bardzo dobry jest też esej Michała R. Wiśniewskiego o wypieraniu powieści przez seriale. Paru artykułów nawet nie czytałem, inne są średnio interesujące, ale znalazłem sporo ciekawych recenzji nowości książkowych. W sumie numer na plus.

Ozdobą tego numeru...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1452
1426

Na półkach:

To moje pierwsze spotkanie z magazynem i na pewno nie ostatnie, bowiem właśnie zakupiłam prenumeratę. Początkowo miałam pewne opory, bo po co tracić czas na czytanie o książkach, kiedy można czytać same książki, ale jako hedonistka, robię zwyczajnie to, co lubię. Lubię czytać ten magazyn, było naprawdę bardzo miło.
Warto wspomnieć, że do szału doprowadza mnie papier i rodzaj druku, przez połowę czytania miałam czarne palce, bo farba drukarska zwyczajnie zostaje nam na palcach.
Wiele rzeczy mnie w tym numerze zachwyciło, z pewnością są to: notatki o Houellebecqu (napisane z niesamowitym jajem),plotki z wyższej półki, Flannery O'Connor, Lisa Halliday i Lauren Groff jako premiery numeru (cztery pozostałe mnie nie zainteresowały),rozmowa Jacka Dukaja i Łukasza Orbitowskiego "Czy to jest człowiek", artykuł o uzdrowicielach, nawet wiersz zamieszczony w numerze mi się spodobał, a nie przepadam za nimi, rozmowa z Roz Chast (jakże szczera!) + jej komiks, artykuł "Koniec z Netfliksem", komiks numeru, historia braci syjamskich, miażdżąca krytyka "Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować" (dziękuję, nie kupię!),wspaniała rozmowa z Didierem Eribonem, świetne felietony "krótka przerwa" oraz "nadstawiam uszu", a także "wydawcy polecają" bo to takie 2-zdaniowe opisy, które nakreślają zarys treści.

Zupełnie umiarkowanie spodobał mi się artykuł o Marku Krajewskim, wywiad z Tadeuszem Sobolewskim, zaskakująco recenzja Sylwii Chutnik, którą jednak wolę w roli pisarki, artykuł o Małgorzacie, siostrze Elżbiety (królowej)

Mniej, a może wręcz w ogóle nie spodobały mi się: seria "w tym numerze nie pisze się", żywoty filmowców polskich, rozmowa z Jurijem Andruchowyczem, kalendarium (nie podróżuję, toteż nie skorzystam) oraz krzyżówka, ale to już kwestia gustu.

Recenzje nowości są dla mnie często zbyt męczące, więc pozycje, które i tak mnie nie interesują, pominęłam, niemniej, wiem, że na pewno przeczytam "Zakazaną edukację" polecaną przez magazyn, również mój mąż wyraził zainteresowanie.

Z jajem napisane, edukacyjne wręcz.

To moje pierwsze spotkanie z magazynem i na pewno nie ostatnie, bowiem właśnie zakupiłam prenumeratę. Początkowo miałam pewne opory, bo po co tracić czas na czytanie o książkach, kiedy można czytać same książki, ale jako hedonistka, robię zwyczajnie to, co lubię. Lubię czytać ten magazyn, było naprawdę bardzo miło.
Warto wspomnieć, że do szału doprowadza mnie papier i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    32
  • Posiadam
    10
  • Czasopisma
    5
  • 2019
    5
  • Chcę przeczytać
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Książki o książkach
    1
  • Gazetnik
    1
  • Przeczytane w 2019 Roku
    1
  • Magazyny 2019
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Książki. Magazyn do czytania, nr 2 (35) / maj 2019


Podobne książki

Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Ocena 7,0
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Ocena 7,6
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (76) / 2024 Łukasz Barys, Wojciech Bonowicz, David Brooks, Kasia Drewek, Hanka Grupińska, Magdalena Kicińska, Christian Kobluk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Tomasz Szymon Markiewka, Karolina Przewrocka-Aderet, Redakcja magazynu Pismo, Adrienne Rich, Beata Szady, Piotr Szulc, Piotr Tracz, Arvis Viguls
Ocena 6,5
Pismo. Magazyn... Łukasz Barys, Wojci...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 3 (75) / 2024 Anna Alboth, Jon Lee Anderson, Wiktoria Bieżuńska, Darko Cvijetić, Marcin Czajkowski, Mireła Iwanowa, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Magdalena Nowicka-Franczak, Cathy Park Hong, Redakcja magazynu Pismo, Ali Smith, Filip Zawada
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Jon Le...

Przeczytaj także