Agnieszka Mielech

Agnieszka Mielech urodziła się w 1969 roku na Podlasiu. Już jako nastolatka interesowała się literaturą i pisała pierwsze opowiadania dla nastolatek. Kilka z nich z zostało opublikowanych w ówczesn... Agnieszka Mielech urodziła się w 1969 roku na Podlasiu. Już jako nastolatka interesowała się literaturą i pisała pierwsze opowiadania dla nastolatek. Kilka z nich z zostało opublikowanych w ówczesnych magazynach „Płomyk” i „Świat młodych”. Jest absolwentką Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, studiów podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej a obecnie słuchaczką podyplomowych studiów Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności w Instytucie Literatury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jej życie zawodowe związane jest z filmem – od lat zajmuje się dystrybucją filmową w Polsce.
Odkąd została mamą, dzisiaj już 7-letniej Basi, w sposób naturalny powróciła do literatury dziecięcej.
„Moje wzorce literackie to w ramach klasyki dla dzieci – Pippi i Muminki, a w literaturze najbardziej współczesnej także dynamiczna seria Hania Humorek autorstwa Megan McDonalds czy mniej znana w Polsce twórczość amerykańskiej autorki Judy Blume. W Polsce jest wiele wspaniałych serii dla tej gurpy wiekowej – wspaniale piszą dla dziewczynek Agnieszka Tyszka czy Marcin Wicha. Mam nadzieję, że i Emi znajdzie miejsce zarówno na rynku książki, jak i w sercach czytelniczek.” – mówi autorka i pomysłodawczyni serii Emi i Tajny Klub Superdziewczyn.
„Pomysł na cykl o Emi zrodził się podczas zabaw i godzin wspólnie spędzanych z córką. Basia (córka autorki) stworzyła szkic – portret głównej bohaterki – Emi. Seria miała prezentować sceny z życia współczesnych dzieciaków, być blisko nich – zarówno przez przywołanie współczesnych im realiów, tematów jak i język. Nie było tu zamysłu dydaktycznego – jako autor stoję z boku i opowiadam, a wszystko dookoła widzimy oczami dzieci. Dzieci mają tu swoją autonomie, traktowane są jak dorośli, chociaż widać wyraźnie pewien rytm życia, w którym chcę, aby się odnalazły. Postaci powstawały w wyniku naszych dyskusji a wiele przygód przeniosłam wprost z Basinego przedszkola (warszawskie przedszkole Baby City prowadzone przez Katarzynę Kossakowską). Na decyzję o zaangażowaniu się w stworzenie tej serii książek miało też wpływ pewne zdarzenie. Mowa o wycieczce do miejsca dla mnie specjalnego i magicznym … do Disneylandu! Obie z córką marzyłyśmy o tym wyjeździe. Dzisiaj trudno powiedzieć, która z nas bawiła się lepiej. Właśnie tam uświadomiłam sobie, jak bardzo kolorowy jest dziecięcy świat i warto go utrwalać na wszystkie znane nam sposoby. Przypomniałam też sobie, że moją wielką pasją już w dzieciństwie było opowiadanie historii. Pewnego zimowego wieczoru nadałam bohaterce imię i tak powstała Emi. Córka jest bardzo dumna z Emi. Dla mnie ta pierwsza książka z serii to wielka życiowa przygoda. ”- dodaje autorka.

źródło opisu: http://emisuperdziewczyna.pl/dlamediow.php

źródło zdjęcia: http://emisuperdziewczyna.pl/tworcy.php

pokaż więcej
Czytelnicy autora
23
106
70
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (4)

Czytelnicy (106)

Cytaty tego autora (0)

zgłoś błąd zgłoś błąd