Samuel Willenberg

Żyd. Jego Ojciec, Perec Willenberg, był nauczycielem w żydowskim gimnazjum i artystą malarzem. Matka, prawosławna Rosjanka, dopiero po ślubie przeszła na judaizm. 16-letni Samuel we wrześniu 1939 r. n... Żyd. Jego Ojciec, Perec Willenberg, był nauczycielem w żydowskim gimnazjum i artystą malarzem. Matka, prawosławna Rosjanka, dopiero po ślubie przeszła na judaizm. 16-letni Samuel we wrześniu 1939 r. na ochotnika przyłączył się do wojska. Walczył pod Chełmem, gdzie został ciężko ranny. W 1942 r. zamieszkał w getcie w Opatowie, skąd został ze wszystkimi Żydami wywieziony do Treblinki. 2 sierpnia 1943 r. wziął udział w zbrojnym buncie i wraz z kilkuset innymi więźniami zdołał uciec. Po wojnie wyemigrował do Izraela. Po przejściu na emeryturę podjął studia z zakresu sztuk pięknych na Uniwersytecie Ludowym i zaczął rzeźbić.
W 1986 r. napisał wspomnieniową książkę "Bunt w Treblince" (pierwsze polskie wydanie: Res Publica, 1991).
Pierwsza wystawa jego dzieł, przedstawiających sceny z obozu śmierci, miała miejsce w 2003 r. w Zachęcie.
Zmarł w wieku 93 lat.

Żona: Krystyna "Ada" Lubelczyk (1948-19.02.2016, jego śmierć), córka Orit (ur. 1960).

źródło opisu: http://www.wiez.pl/index.php?s=karta&id=120

pokaż więcej
Czytelnicy autora
1
42
80
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (42)

Cytaty tego autora (2)

Esesman, któremu "Kiwe" zdawał raport, wysunął się o kilka kroków naprzód i zaczął do nas przemawiać. Mówił do nas tak, jakby nas nie widział. W powietrze. Myśmy dla niego nie istnieli. Nie miał do nas żadnego stosunku. Dla niego byliśmy niczym, a może widział w nas żywe trupy".
- Skurwysyny Niemcy otwierają groby, leją ropę naftową na leżące w nich trupy i podpalają je. Chcą w ten sposób zatrzeć ślady zbrodni, której tutaj dokonali. Nie udaje im się to jednak, bo trupy leżące w ogromnych, głębokich rowach palą się tylko z wierzchu. Niemcy robią eksperymenty, w jaki sposób pozbyć się miliona trupów. Dosyć szybko jednak się przekonali, że lanie ropy nie daje pożądanych rezultatów".
zgłoś błąd zgłoś błąd