Gotthold Ephraim Lessing

Niemiecki estetyk, pisarz, krytyk i teoretyk literacki epoki oświecenia, reformator dramatu niemieckiego i jeden z najważniejszych autorów dramatycznych tamtego okresu. Wychowany w duchu pobożności i... Niemiecki estetyk, pisarz, krytyk i teoretyk literacki epoki oświecenia, reformator dramatu niemieckiego i jeden z najważniejszych autorów dramatycznych tamtego okresu.

Wychowany w duchu pobożności i posłuszeństwa Bogu oraz Kościołowi luterańskiemu przez swojego ojca pastora Johanna Gottfrieda Lessinga (1693–1770) od małego wykazywał tendencje do wolnomyślicielstwa i emancypowania się zarówno spod surowej władzy rodzicielskiej, jak i ograniczających jego wolnościowe dążenia okowów religijnych nakazów. Jako młody chłopiec uczęszczał do szkoły książęcej, gimnazjum St. Afra w Miśni, gdzie został dostrzeżony przez pedagogów jako bystry uczeń i chłonny umysł, z zapałem studiujący dzieła m.in. Terencjusza i Plauta, które czytał w oryginale. Szkoła ta, mimo iż cechował ją codzienny religijny dryl, pozwoliła młodemu Lessingowi na otwarcie się na tendencje oświeceniowe.

Jego główne dzieła to: "Miss Sara Sampson", "Minna von Barnhelm", "Emilia Galotti" i "Nathan der Weise" (Natan mędrzec).

Choć sam nie był pochodzenia żydowskiego, był wielkim miłośnikiem Żydów, jako "najmądrzejszego i najbardziej tolerancyjnego z narodów", czemu dał wyraz w dramacie: "Nathan der Weise". Jego bliskim przyjacielem był żydowsko-niemiecki filozof Moses Mendelssohn.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gotthold_Ephraim_Lessing

źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Gotthold_Lessing.jpg&filetimestamp=20060624152358

pokaż więcej
Czytelnicy autora
8
281
152
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (281)

Cytaty tego autora (1)

Co to za Bóg, który każe za siebie walczyć człowiekowi?
zgłoś błąd zgłoś błąd