wkwiatki 
+ kwiatki + "Lalka" + Franciszek + poczciwa polszczyzna + łapczywe gryzienie powietrza + wszystko jest po coś + Ps 37,5 + staroświecka jak przecinek + specjalistka od wzruszeń (i świeczek)+ światoholik. Nie czytam blurbów.
23 lat, kobieta, status: bibliotekarka, dodała: 26 książek i 47 cytatów, ostatnio widziana 48 minut temu
Teraz czytam
 • Perfumy. Stulecie zapachów
  Perfumy. Stulecie zapachów
  Autor:
  Oto piękna książka, która zabierze cię w fascynującą podróż przez stulecie zapachów. Każdy flakon perfum ma do opowiedzenia własną historię – o wizjonerach, którzy je stworzyli; o wspaniałych i odważn...
  czytelników: 64 | opinie: 7 | ocena: 6,33 (12 głosów)
 • Świat perfum
  Świat perfum
  Autor:
  Czy perfumy mogą zwiększyć iloraz inteligencji? jakich perfum należy używać w pracy lub na egzaminie? Jak kupować pachnidła? Co o człowieku mówią jego perfumy? Pierwszy na rynku poradnik dla amatorów...
  czytelników: 31 | opinie: 2 | ocena: 8,11 (9 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-09-19 21:56:12
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: -- (tom 1) | Seria: #ArbitrorMyśli
 
2018-09-19 21:38:54
Została fanką autorki: Dorota Masłowska
 
2018-09-19 21:37:10
Wypowiedziała się w dyskusji: Wyniki rekrutacji

Chciałoby się myśleć, że miłośnicy książek są ciepłymi i pozytywnymi ludźmi, ale po przeczytaniu komentarzy - nie można... Błogosławiony, kto wpadł na pomysł niepublikowania listy wybranych osób, bo mam obawy, że zostałyby zjedzone żywcem i zasypane dziesiątkami nicków tych, którzy są lepsi. To, jak znosimy niepowodzenie, bardzo dużo o nas mówi. Ci, którym się nie udało: możecie spróbować... Chciałoby się myśleć, że miłośnicy książek są ciepłymi i pozytywnymi ludźmi, ale po przeczytaniu komentarzy - nie można... Błogosławiony, kto wpadł na pomysł niepublikowania listy wybranych osób, bo mam obawy, że zostałyby zjedzone żywcem i zasypane dziesiątkami nicków tych, którzy są lepsi. To, jak znosimy niepowodzenie, bardzo dużo o nas mówi. Ci, którym się nie udało: możecie spróbować swoich sił w przyszłych edycjach. Ci, którym się udało: gratulacje! Administracjo konkursu: wszystko OK! Drogie książkoludki: nie zjadajmy się :)

pokaż więcej

więcej...
 
2018-09-19 21:14:08
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Seria: Reportaż
 
2018-09-19 21:08:34
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, E-book

Książkę traktuję wyłącznie "turystycznie", jako poradnik życia w Chinach. Absolutnie nie jest to jakieś źródło mądrości, o czym przekonałam się, przeczytawszy: "Tak, droga może być celem samym w sobie, ale dokąd prowadzi?". Ale też nie mówię, że to źle, nie wszystkie książki mają być ucztą duchową - ta jest po prostu niezłą rozrywką.

 
2018-09-18 17:15:54
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, E-book

Książka wymykająca się schematom, a co za tym idzie - niedająca się łatwo ocenić. Bardzo doceniam pomysł, doceniam warsztat, inwencję, humor, zabawę formą i elokwencję przejawiającą się w licznych nawiązaniach, których sama jednak nie zauważyłam za dużo, oraz igranie z teorią literatury, którego z kolei jakby nie zauważył nikt inny. Kiedy uświadomiłam sobie, że motyw czytelnika idealnego i... Książka wymykająca się schematom, a co za tym idzie - niedająca się łatwo ocenić. Bardzo doceniam pomysł, doceniam warsztat, inwencję, humor, zabawę formą i elokwencję przejawiającą się w licznych nawiązaniach, których sama jednak nie zauważyłam za dużo, oraz igranie z teorią literatury, którego z kolei jakby nie zauważył nikt inny. Kiedy uświadomiłam sobie, że motyw czytelnika idealnego i rozważania na temat autora już skądś znam i że znam to z własnych studiów polonistycznych, momentalnie odkryłam sens zgłębiania tak nudnego i dziwacznego przedmiotu jak wspomniana teoria literatury. Ale, ale. Chciałam jeszcze dodać, że poza niezwykłością myśli ludzkiej Itala Calvino jest jeszcze proza życia, którym jest wykonanie Itala Calvino - wykonanie urocze, ciepłe, ale momentami cholernie rozczarowujące. Bo wydawałoby się, że już sam pomysł na te pojawiające się początki książek jest wystarczająco niezrozumiałogenny i że nie ma sensu jakiekolwiek komplikowanie reszty, natomiast z bólem serca, a nawet ze złością muszę przyznać, że zasadnicza fabuła jest rwąca. Może chodziło w tym o nawiązanie do "Procesu" Kafki, gdzie dzieje się dużo, ale nie wiadomo dlaczego - tutaj też mamy jeden wątek, a za chwilę on zupełnie naturalnie jawi się już jako inny, a więc i Schulz, tyle że bez poetyckiej warstwy. Aha, czyli jednak te nawiązania literackie widzę. Tak czy inaczej - "nie siadło". Jako polonistka z przyzwoitym zapleczem czytelniczym doceniam, jako Asia lubiąca czytać - przesadził. Zwrócił moją uwagę końcowy fragment o książkach, które czyta się powtórnie. W świetle twierdzenia (o słuszności którego chyba każdy z praktyków tej formy czytelnictwa się przekonał), że książka czytana drugi raz zdaje nam się mniej lub bardziej inna niż ta, którą zapamiętaliśmy z pierwszej lektury, początki 10 RÓŻNYCH książek zdają się jednym wielkim żartem mówiącym: "przecież to czytałeś, nie poznajesz?" Ogólnie bardzo warto, ale spodziewałam się, że będzie ciut lepiej.

pokaż więcej

 
2018-09-17 12:58:27
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Bg, Muszę
Seria: 50 na 50
 
2018-09-16 21:26:48
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Seria: Liberatura
 
2018-09-15 16:01:53
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, E-book
Autor:
Seria: Biblioteka
 
2018-09-14 20:39:54
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-09-14 00:02:12
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, E-book, Reportaż
Seria: Reportaże
 
2018-09-13 13:51:35
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, E-book

Prawdą bezdyskusyjną jest, że Monika Szwaja pisze tak lekko, że przez jej książki się płynie. Ale nie czytałam jej już długo, długo i zdarzyły mi się wątpliwości, czy czasami nie przesadza z niektórymi "uplastycznieniami" prostego stylu. Nie wiem tylko, czy z prostego nie przełaził czasem w prostacki - z takim samym wdziękiem jakby utrudzony piciem wysoko procentowych trunków pan przełaził... Prawdą bezdyskusyjną jest, że Monika Szwaja pisze tak lekko, że przez jej książki się płynie. Ale nie czytałam jej już długo, długo i zdarzyły mi się wątpliwości, czy czasami nie przesadza z niektórymi "uplastycznieniami" prostego stylu. Nie wiem tylko, czy z prostego nie przełaził czasem w prostacki - z takim samym wdziękiem jakby utrudzony piciem wysoko procentowych trunków pan przełaził przez płot. Poza tym "Zupa z ryby fugu" jest trochę bajką, taką bajką dla dorosłych (i to też nie wszystkich) - z seksem, z pieniędzmi, z kontrowersyjnymi tematami, z powierzchownym nawróceniem i głębokim in vitro. Jest bajką, bo wszystko jest dobre, ludzie są dobrzy, nerwice dają się wyleczyć szczerą rozmową, największe dylematy życiowe rozwiązywane są podobną metodą, wszyscy się lubią, a jak nie lubią, to w większości dlatego, że po prostu jeszcze się nie znają. Zło sączy się cienkim strumyczkiem i bardzo szkodzi, ale jest zupełnie nierozpoznane i przy końcu niepotępione (co nie jest jednak szczególnie bajkowe). Autorka na końcu napisała, że jej książki "dość mocno trzymają się ziemi". Nie wiem, w którym momencie dokładnie ta opowieść miałaby być wzorowana na realiach (takich, jakie są, bez ulepszeń), ale oczywiście nie śmiem z tym zapewnieniem Szwai polemizować. A już na pewno nie będę potępiać za to, że w "Zupie z ryby fugu" realizm się zupełnie nie rzuca w oczy, bo przecież fajnie jest znaleźć się przez chwilę w takim świecie, jaki powinien być - pełnym ciepła i sympatii nawet kiedy z kątów wyłażą problemy.

pokaż więcej

 
2018-09-07 18:44:37
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, E-book
Seria: Wolne Lektury
 
2018-09-06 21:43:26
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, E-book
Autor:
 
2018-09-03 17:29:00
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, E-book
 
Moja biblioteczka
1054 427 2609
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (20)

Ulubieni autorzy (16)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (30)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd