Naia 
literackie-skarby.blogspot.com
30 lat, kobieta, Rzeszów, status: Czytelniczka, dodała: 29 książek, ostatnio widziana 2 dni temu
Teraz czytam
 • Księga niepokoju Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie
  Księga niepokoju Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie
  Autor:
  Księga niepokoju, której fikcyjnym autorem jest pomocnik księgowego w Lizbonie, Bernardo Soares, to połączenie dziennika intymnego i prozy poetyckiej, utrzymane w liryczno-metafizycznym tonie. Luźno p...
  czytelników: 684 | opinie: 22 | ocena: 8,59 (125 głosów) | inne wydania: 1
 • Silva Rerum II
  Silva Rerum II
  Autor:
  Bestsellerowa saga o burzliwych dziejach polsko-litewskiej rodziny na tle wielkiej wojny północnej. Nominowana do Nagrody Angelus litewska autorka powraca w olśniewającej powieści o barokowym świe...
  czytelników: 205 | opinie: 17 | ocena: 8,37 (30 głosów) | inne wydania: 1
 • Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny
  Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny
  Autor:
  Josef Škvorecký to pisarz znakomity i o tym na szczęście wie coraz więcej polskich czytelników. Ale był także wybitnym znawcą jazzu i kina, o czym wiedzą może tylko nieliczni. Jazz występuje w wielu j...
  czytelników: 23 | opinie: 0 | ocena: 7 (3 głosy)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-17 18:24:15
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam
 
2018-10-17 18:23:50
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam
Autor:
 
2018-10-14 20:21:40
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam
 
2018-10-14 20:20:21
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Bardzo dobra powieść historyczna, dopracowana, jeśli chodzi o realia, ale nie przytłaczająca też nadmiarem historycznych detali, a przy tym ukazująca postacie z krwi i kości, ze wszystkimi ich słabościami i namiętnościami. Bohaterowie są interesujący, wielowymiarowi, właściwie każdego z nich trudno jest jednoznacznie ocenić, ponieważ autorka pokazuje drogę, jaką przeszedł i wyjaśnia skąd... Bardzo dobra powieść historyczna, dopracowana, jeśli chodzi o realia, ale nie przytłaczająca też nadmiarem historycznych detali, a przy tym ukazująca postacie z krwi i kości, ze wszystkimi ich słabościami i namiętnościami. Bohaterowie są interesujący, wielowymiarowi, właściwie każdego z nich trudno jest jednoznacznie ocenić, ponieważ autorka pokazuje drogę, jaką przeszedł i wyjaśnia skąd wzięły się skazy na jego charakterze. Dodatkowy plus za silne postaci kobiece oraz za ciekawy obraz środowiska studenckiego w XVII-wiecznym Wilnie. Wszystko napisane pięknym stylem, płynącymi, tasiemcowatymi zdaniami.

pokaż więcej

 
2018-10-04 22:40:28
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Książka niezwykła, bo pełna czułości. Uśmiechu, bliskości, tej zwykłej-niezwykłej międzyludzkiej chemii. O trudnym budowaniu między sobą mostów, gdy dzielą nas przepaście, kulturowe i inne. Po ludzku wzruszająca. A do tego każde z opowiadań zaskakuje oryginalnym pomysłem, w zasadzie nie ma słabszych utworów w tym zbiorze. Bardzo, bardzo polecam!

 
2018-10-04 20:18:18
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:

Krzywdę trochę sobie zrobiłam, sięgając po tę książkę w takim jesiennym, ciężkim czasie. Bo od śmiechu, gorzkiego, ale jednak śmiechu, autorka stopniowo przechodzi i wciąga czytelnika w mroczne zakamarki umysłu, gdzie człowiek zostaje bez pomocy, jest jak ogień, świeci w ciemności sam dla siebie. Wiele smutnych zdań i metafor z tej książki robi wrażenie, ale naprawdę wstrząsnęła mną opowieść o... Krzywdę trochę sobie zrobiłam, sięgając po tę książkę w takim jesiennym, ciężkim czasie. Bo od śmiechu, gorzkiego, ale jednak śmiechu, autorka stopniowo przechodzi i wciąga czytelnika w mroczne zakamarki umysłu, gdzie człowiek zostaje bez pomocy, jest jak ogień, świeci w ciemności sam dla siebie. Wiele smutnych zdań i metafor z tej książki robi wrażenie, ale naprawdę wstrząsnęła mną opowieść o wychodzeniu ze strefy komfortu, o wchodzeniu w rolę „wesołej autostopowiczki”, o kłamstwach narratorki, że podróżowała w ten sposób, bo lubi poznawać nowych ludzi, podczas gdy tak naprawdę tego nie znosi i stojąc na poboczu modliła się, by nikt się nie zatrzymał. Ilu z nas robi to samo? Próbuje żyć tak, jak wydaje się „fajnie”, tak, by zaimponować znajomym, by wpisać się w schemat człowieka szczęśliwego i otwartego na świat, by nie mieć poczucia, że coś mu w tym życiu umyka, ale wcale nie czuje się z tym dobrze? Teraz wiem, że i ja to robię.

pokaż więcej

 
2018-09-28 23:58:12
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Czeskie lub o Czechach, Posiadam
Seria: Czeskie krymi
 
2018-09-28 09:43:18
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam
 
2018-09-28 09:42:45
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam
 
2018-09-26 00:29:17
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-09-24 10:59:15
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, Czeskie lub o Czechach, Posiadam
Seria: Meridian
 
2018-09-22 21:44:32
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Powrót do Bukowskiego po dłuższej przerwie i kolejny zachwyt. Ubóstwiam go. Za te ogromne pokłady wrażliwości, skrywane za maską twardziela; za porównanie kota do życia, tak okrutnego i tak pięknego, z którego pyska zwisa szary ptak z połamanymi skrzydłami, czyli miłość; za stwierdzenie, że kot C „nigdy nie czytał Schopenhauera, ale byłby nim diabelnie zachwycony” i że kotka D „gdyby umiała... Powrót do Bukowskiego po dłuższej przerwie i kolejny zachwyt. Ubóstwiam go. Za te ogromne pokłady wrażliwości, skrywane za maską twardziela; za porównanie kota do życia, tak okrutnego i tak pięknego, z którego pyska zwisa szary ptak z połamanymi skrzydłami, czyli miłość; za stwierdzenie, że kot C „nigdy nie czytał Schopenhauera, ale byłby nim diabelnie zachwycony” i że kotka D „gdyby umiała czytać, pewnie by ją wzruszały siostry Bronte”. I za „mój ulubiony biały kot Klątwa skacze mi prosto w ramiona i nagle znów jestem zakochany”. Ja też nagle znów jestem zakochana.

pokaż więcej

 
2018-09-21 09:53:45
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Czeskie lub o Czechach, Posiadam
 
2018-09-21 09:50:37
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:

„Zapyta ktoś, czym jest miłość, a przecież ona nie jest niczym więcej jak wiatr, który szeleści w krzewach róż i potem cichnie”. Ta piękna, ale smutna metafora dobrze oddaje ducha powieści Hamsuna. Choć prostota fabuły nawiązywać ma do baśni, brak tu baśniowej sielskości, a zawirowania między bohaterami, niedopowiedzenia, ich gwałtowne oddalanie się od siebie w momencie gdy już, już byli tak... „Zapyta ktoś, czym jest miłość, a przecież ona nie jest niczym więcej jak wiatr, który szeleści w krzewach róż i potem cichnie”. Ta piękna, ale smutna metafora dobrze oddaje ducha powieści Hamsuna. Choć prostota fabuły nawiązywać ma do baśni, brak tu baśniowej sielskości, a zawirowania między bohaterami, niedopowiedzenia, ich gwałtowne oddalanie się od siebie w momencie gdy już, już byli tak blisko, przywodzą na myśl raczej grecką tragedię, ciążące nad tą dwójką fatum. Miłość u Hamsuna przybiera różne postaci, i może być równocześnie ulotnym wiatrem pośród róż, jak i czymś trwałym, na całe życie, „jak pieczęć, której niepodobna złamać”. Wzruszająca rzecz!

pokaż więcej

 
2018-09-21 08:50:27
Ma nowego znajomego: przestrzenie_tekstu
 
Moja biblioteczka
1233 105 1096
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (47)

Ulubieni autorzy (10)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (2)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd