Apfelbaum 
status: Czytelnik, dodał: 4 książki, ostatnio widziany 2 dni temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-11-18 12:32:54
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 rok, Kryminalna półka
Autor:
Cykl: Ojciec Chrzestny (tom 1)

Czytałem tę książkę w specyficznej sytuacji, bo po filmie. Nie dziwi mnie, że została ona zekranizowana. Jest to powieść bardzo filmowa. Kreuje wizję włoskiej mafii w sposób ciekawy i nieszablonowy. Jednocześnie całość jest tak naprawdę historią jednej intrygi, choć brakuje jakiegoś wyjaśnienia finału historii.

 
2018-11-07 21:02:43
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 rok
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Warhammer". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.

Idea na ten podręcznik jest bardzo dobra. Zajmuje się drobnymi, ale prawdopodobnie najbardziej problematycznymi kwestiami o których normalnie się nie myśli. Cenami, kursami walut, strojami, charakterystycznymi cechami towarów z różnych obszarów, mechaniką różnych mikstur, trucizn, mechaniką leczenia, kosztami najmowania przeróżnych ludzi, prędkością poruszania się, mechaniką zwierząt,... Idea na ten podręcznik jest bardzo dobra. Zajmuje się drobnymi, ale prawdopodobnie najbardziej problematycznymi kwestiami o których normalnie się nie myśli. Cenami, kursami walut, strojami, charakterystycznymi cechami towarów z różnych obszarów, mechaniką różnych mikstur, trucizn, mechaniką leczenia, kosztami najmowania przeróżnych ludzi, prędkością poruszania się, mechaniką zwierząt, pancerzami, bronią palną, mechaniczną, łuczniczą, broniami jednoręcznymi itd.

Niestety w książce jest sporo absurdów. Część z oryginału, a część ewidentnie z tłumaczenia. Mnóstwo lania wody i brakuje szkiców produktów, broni i strojów. W efekcie głównym walorem książki jest walor humorystyczny szczególnie dla osób zorientowanych w realiach renesansowych, które ma w wersji fantasy odtwarzać.

Nie ma w nim niestety nowych profesji, czarów, propozycji przygody.

pokaż więcej

 
2018-11-04 20:55:09
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 rok, Fantastyczna półka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Warhammer". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.

Podręcznik, a raczej dodatek do podręcznika do gry fabularnej składa się z kilku części, które należy ocenić oddzielnie.

Po pierwsze mamy kompilację informacji o świecie, która jest niewielkim rozszerzeniem informacji podanych wcześniej. Przy czym większość nowych informacji nie jest istotna. Są to ciekawostki. Zakładając jednak, że w grupie znajomych każdy kupuje inny dodatek, to takie...
Podręcznik, a raczej dodatek do podręcznika do gry fabularnej składa się z kilku części, które należy ocenić oddzielnie.

Po pierwsze mamy kompilację informacji o świecie, która jest niewielkim rozszerzeniem informacji podanych wcześniej. Przy czym większość nowych informacji nie jest istotna. Są to ciekawostki. Zakładając jednak, że w grupie znajomych każdy kupuje inny dodatek, to takie powtórzenie nie jest tak bardzo bolesne, a część z tych elementów konstrukcji świata jest ciekawych.

Drugim elementem jest przedstawienie historii Imperium. Jest to najbardziej rozczarowująca część książki. Historia składa się wyłącznie z historii politycznej i anegdot. Opis historii politycznej wydaje się niezwykle dziwny jeśli porównać do jakiegokolwiek podobnego obszaru w naszym świecie, gdyż wygląda to tak jakby przemiany polityczne w Warhammerze dokonywały się przynajmniej dziesięciokrotnie wolniej niż w naszej rzeczywistości. To potwornie rozczarowujące, gdyż można było zrobić już przeskok mający 1500 lat i nie wyjaśniać, co działo się w tej dziurze, by przynajmniej Mistrz Gry mógł uwiarygodnić całą tę historię.

Trzecim elementem jest opis prowincji, który jest potwornie nudny. Otrzymujemy miasta, poziom życia w miastach (ale bez opisu co oznacza poziom życia 5, a co poziom życia 2 więc nawet nie wiemy jak duże są to nierówności), sporo miast z których nic nie pozostało, podobnie z wsiami, informacje o najważniejszych obszarach w danej prowincji, cechy mieszkańców. ogółem coś co mogło być ciekawe wypada nudno przez stale ten sam schemat (tabela miejscowości, kilkuzdaniowa propozycja przygody, opis losowego mieszkańca obszaru, opis kilku miejsc, jakieś takie bardzo ogólne stereotypy, towary na handel)

Dwa zakazane kulty, czyli kult Żółtego Kła i kult Ahalta Łaknącego. I tutaj mamy materiał znacznie ciekawszy ale wykastrowany. Kult Żółtego Kła wymaga posiadania dodatkowo jeszcze przynajmniej Bestiariusza, a najlepiej Dzieci Rogatego Szczura, a kapłani i kultyści kultu Ahalta Łaknącego nie posiadają żadnych statystyk i w efekcie całą ich magię kapłańską, statystyki kultysty, albo trzeba wymyślić samemu, albo kult pozornie ciekawy nie będzie się różnił od zwykłej bandy rozbójników.

Jedynym dobrym elementem podręcznika są profesje. Zarówno podstawowe (aptekarz, szuler, bajarz) jak i zaawansowane (astrolog, śledczy Venery, egzorcysta, fałszerz, rycerz Płonącego Słońca) są dobrze pomyślane i wiele z nich chciałoby się dodać do podręcznika głównego. Niestety nie ma nowych table losowania i autorzy wprowadzili profesje w sposób całkiem niesatysfakcjonujący gracz ma prosić Mistrza Gry o możliwość zasępienia konkretnej wylosowanej profesji z podstawowej listy profesją z dodatku (aptekarz zamiast skryby, bajarz, lub szuler zamiast kanciarza).

pokaż więcej

 
2018-10-16 20:29:43
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 rok, Fantastyczna półka

Kolejny tom ścieżek przeklętych zawiera znacznie ciekawszy opis miasta. Widać w nim mnóstwo punktów zaczepienia do opowiedzenia jakiejś historii, czy ukazania jakiejś ciekawostki. W niektórych miejscach autorzy przesadzili, ale ogółem czyta się ten fragment dość dobrze.

Gorzej wypada lektura przygody. Wydaje się ona mniej rozbudowana i nie zawiera zbyt dużo ciekawych rozwiązań fabularnych....
Kolejny tom ścieżek przeklętych zawiera znacznie ciekawszy opis miasta. Widać w nim mnóstwo punktów zaczepienia do opowiedzenia jakiejś historii, czy ukazania jakiejś ciekawostki. W niektórych miejscach autorzy przesadzili, ale ogółem czyta się ten fragment dość dobrze.

Gorzej wypada lektura przygody. Wydaje się ona mniej rozbudowana i nie zawiera zbyt dużo ciekawych rozwiązań fabularnych. Możliwe, że to efekt braku liniowość, która daje większą swobodę graczom, ale zmniejsza atrakcyjność tekstu jako lektury.

pokaż więcej

 
2018-09-30 06:00:47
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018 rok, Kryminalna półka

Mało w tej powieści kontynuacji historii z rezydencji Chimneys, ale powtarza się sporo postaci. Zagadka jest zbyt banalna. Trudno nie odkryć, kto jest negatywną postacią. Wyjaśnienie podane na samym końcu nie jest wielkim odkryciem każdego szczególiku i nie ma klasy Poirota. Raczej jeden z tych gorszych kryminałów autorki.

 
Moja biblioteczka
1413 220 1073
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (10)

Ulubieni autorzy (3)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (1)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd