PodróżePaniOdWuefu

Profil użytkownika: PodróżePaniOdWuefu

Poznań Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 10 godzin temu
411
Przeczytanych
książek
505
Książek
w biblioteczce
12
Opinii
37
Polubień
opinii
Poznań Kobieta
Dodane| 1 cytat
Podróżująca i czytająca Pani od Wuefu.

Opinie


Na półkach: , , ,

Jedna z najlepszych rzeczy, jaką można zrobić dla siebie i swojego zdrowia jest zadbanie o aktywność fizyczną. Przysłowie, że ruch to zdrowie może i jest oklepane, ale jednak bardzo prawdziwe. Peter Walker w książce „Ruch- cudowne lekarstwo” skupia się na udowadnianiu tezy, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zapadnięcia na choroby przewlekłe, wydłuża życie i ma pozytywny wpływ na jego jakość. Prezentuje też o wiele szerszy kontekst pisząc o kosztach społecznych i gospodarczych wynikających z braku ruchu. Skupia się przede wszystkim na codziennej aktywności typu chodzenie czy jazda na rowerze.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym czy lepiej dla zdrowia jest być grubym i aktywnym czy chudym i nieaktywnym? Czy przestrzenie rekreacyjne/sportowe projektowane są pod potrzeby chłopców czy dziewczynek? Albo co zrobić, żeby uaktywnić seniorów i sprawić, żeby dojrzewające dziewczyny nie rezygnowały z aktywności sportowej?
Dlaczego łatwiej poruszać się w biurowcach windą niż schodami? Jak projektować przestrzeń zew.i wew., żeby zachęcała do ruchu? Jakie projekty wprowadzono w innych krajach, aby zmotywować dzieciaki do aktywności? Na te i inne pytania Walker próbuje odpowiadać w swojej książce. Jest to naprawdę bardzo wartościowa pozycja.

Jedna z najlepszych rzeczy, jaką można zrobić dla siebie i swojego zdrowia jest zadbanie o aktywność fizyczną. Przysłowie, że ruch to zdrowie może i jest oklepane, ale jednak bardzo prawdziwe. Peter Walker w książce „Ruch- cudowne lekarstwo” skupia się na udowadnianiu tezy, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zapadnięcia na choroby przewlekłe, wydłuża życie i ma...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , ,

Rosnące z roku na rok temperatury, coraz bardziej ekstremalne zjawiska atmosferyczne (ulewy, huragany, powodzie, susze) są niczym innym, jak konsekwencją zmian klimatycznych. W książce Szymona Bujalskiego „Recepta na lepszy klimat” czytamy o kryzysie klimatycznym będącym niewątpliwie chorobą naszego współczesnego świata. Diagnoza jest przedstawiona przez autora w pierwszych dwóch rozdziałach. Przeczytamy w nich o tym, co złego się dzieje i z jakiego powodu. A dzieje się niestety dużo. Liczby i statystyki tylko pogłębiają ponure wrażenie. Na szczęście w kolejnych rozdziałach książki jest już bardziej optymistycznie. Bujalski wypisuje receptę- mówi co można zrobić dla miast/klimatu i co już jest robione. Przedstawia pomysły, przedstawia zaangażowanych pasjonatów, którzy działając lokalnie dokonują małych, lecz ważnych zmian. Największe wrażenie zrobił na mnie opis Jaworzna, w którym władze wdrażając „wizję zero” odważyły się na zmiany w układzie drogowym i w transporcie. Przykładów jest jednak więcej z różnych regionów naszego kraju. Z mojego poznańskiego podwórka wspomnieć można chociażby o pierwszym w Polsce lesie kieszonkowym i uratowaniu dzikiej przyrody w Parku Kasprowicza.
Szymon Bujalski stworzył ważną i ciekawą książkę. Zresztą „Recepta na lepszy klimat” to kolejna pozycja z serii „Miasto szczęśliwe”, za wydanie której odpowiada Wydawnictwo Wysoki Zamek i która jest bardzo wartościowa. Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi polecam zrobić sobie prezent w postaci przeczytania tej książki, zainspirowania się i przemyślenia pewnych kwestii. W końcu każdemu z nas powinno zależeć na poprawie jakości naszego życia. Ze mna na długo na pewno zostanie zdanie: „dbanie o tu i teraz to również dbanie o tam i kiedyś.”

Rosnące z roku na rok temperatury, coraz bardziej ekstremalne zjawiska atmosferyczne (ulewy, huragany, powodzie, susze) są niczym innym, jak konsekwencją zmian klimatycznych. W książce Szymona Bujalskiego „Recepta na lepszy klimat” czytamy o kryzysie klimatycznym będącym niewątpliwie chorobą naszego współczesnego świata. Diagnoza jest przedstawiona przez autora w pierwszych...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Jestem wielbicielką sportu praktycznie w każdej odsłonie. Przyznam jednak, że na co dzień bardziej fascynują mnie sporty zespołowe. Lekkoatletyka zyskuje zaś na znaczeniu przeważnie w roku olimpijskim lub przy okazji mistrzostw świata. Jako że igrzyska rozpoczną się już za moment, z ciekawością i radością skorzystałam z możliwości przeczytania pozycji „Medal będzie mój. Droga na szczyt polskich lekkoatletów” i przyznam szczerze nie zawiodłam się.

Książkę napisał Jacek Kurowski znany polski dziennikarz sportowy. Do tej pory kojarzył mi się z relacjonowaniem piłki nożnej. Miło było „zobaczyć” go w innej roli. Tym bardziej, że według mnie wyszło bardzo dobrze. Pan Jacek wziął na "przepytki" sześciu lekkoatletów. W książce zadaje konkretne, trafne pytania, takie w punkt. Nie stara się błyszczeć i robić z siebie gwiazdy. Nie jest nachalny i po prostu podąża za opowieściami snutymi przez bohaterów. Jest tak, jak być powinno, czyli autor jest gdzieś w tle każdej z historii. Czasem tak, jak w przypadku dwójki sportowców, daje jeszcze więcej swobody w wypowiedzi i tylko część z tych dwóch historii jest w formie klasycznego wywiadu.

Poznajemy więc utytułowanych lekkoatletów: wielbicielkę kierowania samochodem Joannę Fiodorow, marnotrawiącego czas Michała Haratyka, joginkę Annę Kiełbasińską, eko Pawła Wojciechowskiego, miłośniczkę zwierząt Ewę Swobodę oraz majsterkowicza Piotra Liska.
Wraz z książką otrzymujemy dostęp do osobistych historii (czasem tragicznych, czasem radosnych). Zostają przed nami odsłonięte kulisy treningów poszczególnych dyscyplin i wielkich sportowych imprez. W każdej z opowieści przewija się wątek relacji międzyludzkich: zawodników z trenerami, zawodników między sobą czy też z rodziną i bliskimi. Dowiadujemy się, jak wielkim wysiłkiem i obciążeniem dla organizmu jest uprawianie zawodowego sportu i jak ważny jest szeroko rozumiany komfort psychiczny. Sport to przecież nieustanne przesuwanie granic fizycznych i mentalnych.

Dużą zaletą książki jest fakt, że została napisana dwuetapowo. Pierwsze rozmowy Kurowski przeprowadził zanim zapadła decyzja o przełożeniu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio na rok 2021, kolejne zaś w czasie pandemii. Świetny zabieg, który pozwolił na poznanie różnych perspektyw i który sprawił, że książka nie straciła sensu swojego istnienia. Może nabrała wręcz nowego. „Medal będzie mój” to ciekawa, dobrze napisana pozycja, którą czyta się szybko. Zarówno osoby związane ze sportem, pasjonujące się nim, jak i te, których sport niewiele obchodzi, znajdą w niej coś dla siebie. Może tylko jednej rzeczy mi zabrakło (nie wpływającej jednak na ogólną ocenę). Szkoda, że obok zdjęć z aren sportowych nie znalazły się zdjęcia bardziej osobiste, z galerii prywatnych.

Reasumując, książkę warto przeczytać. 23 lipca rozpoczną się igrzyska i tym samym zmagania naszych lekkoatletów. Dzięki lekturze oglądając transmisje ze stadionu zobaczymy kogoś więcej niż tylko sportowców prężących muskuły i pokazujących swoją obecną sportową wartość. Zobaczymy ludzi ze swoimi historiami, przeżyciami, problemami i marzeniami. Zobaczymy człowieka z jednej strony niezwykłego, a z drugiej zwykłego. Każdemu z nich będę bardzo mocno kibicować!

Jestem wielbicielką sportu praktycznie w każdej odsłonie. Przyznam jednak, że na co dzień bardziej fascynują mnie sporty zespołowe. Lekkoatletyka zyskuje zaś na znaczeniu przeważnie w roku olimpijskim lub przy okazji mistrzostw świata. Jako że igrzyska rozpoczną się już za moment, z ciekawością i radością skorzystałam z możliwości przeczytania pozycji „Medal będzie mój....

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika PodróżePaniOdWuefu

z ostatnich 3 m-cy
PodróżePaniOdWuefu
2024-04-04 18:20:24
2024-04-04 18:20:24
Cudowne lata Valérie Perrin
Średnia ocena:
7.6 / 10
1711 ocen
PodróżePaniOdWuefu
2024-03-25 18:20:41
2024-03-25 18:20:41
Gniew halnego Maria Gąsienica-Zawadzka
Średnia ocena:
7.7 / 10
250 ocen
PodróżePaniOdWuefu
2024-03-05 19:46:33
2024-03-05 19:46:33
Nielat Piotr Kościelny
Średnia ocena:
7.9 / 10
742 ocen
PodróżePaniOdWuefu
2024-03-02 13:09:43
PodróżePaniOdWuefu oceniła książkę Ruch - cudowne lekarstwo na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-03-02 13:09:43
PodróżePaniOdWuefu oceniła książkę Ruch - cudowne lekarstwo na
9 / 10
i dodała opinię:

Jedna z najlepszych rzeczy, jaką można zrobić dla siebie i swojego zdrowia jest zadbanie o aktywność fizyczną. Przysłowie, że ruch to zdrowie może i jest oklepane, ale jednak bardzo prawdziwe. Peter Walker w książce „Ruch- cudowne lekarstwo” skupia się na udowadnianiu tezy, że aktywność fi...

Rozwiń Rozwiń
PodróżePaniOdWuefu
2024-02-28 17:09:36
2024-02-28 17:09:36
Widmo Brockenu Remigiusz Mróz
Cykl: Komisarz Forst (tom 8)
Średnia ocena:
7.3 / 10
2755 ocen
PodróżePaniOdWuefu
2024-02-20 15:59:18
2024-02-20 15:59:18
Przepaść Remigiusz Mróz
Cykl: Komisarz Forst (tom 7)
Średnia ocena:
7.6 / 10
4046 ocen

ulubieni autorzy [14]

Irvin David Yalom
Ocena książek:
7,8 / 10
18 książek
0 cykli
284 fanów
Camilla Läckberg
Ocena książek:
7,1 / 10
25 książek
5 cykli
4300 fanów
Ian Kershaw
Ocena książek:
7,7 / 10
16 książek
1 cykl
22 fanów
Janusz Leon Wiśniewski Samotność w Sieci Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i templariusze Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
411
książek
Średnio w roku
przeczytane
32
książki
Opinie były
pomocne
37
razy
W sumie
wystawione
111
ocen ze średnią 7,5

Spędzone
na czytaniu
2 602
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
35
minut
W sumie
dodane
1
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]