Monika 
godsavethebook.blogspot.com
kobieta, Poznań, status: Oficjalna recenzentka, dodała: 8 książek i 1 cytat, ostatnio widziana 4 dni temu

Teksty redakcyjne

12-10-2015
Publicystyka

Dobre wieści ze Szwecji – reportaż to jednak literatura – tak przyznanie Literackiej Nagrody Nobla skomentował Filip Springer. Mariusz Szczygieł natomiast zauważył: Nagrodę zdobyła reporterka, której książki są z krwi i kości. Są o czymś. Są ważne. Dają wiedzę i emocje. Tegoroczna nagroda trafiła w ręce Swietłany Aleksijewicz, wybitnej białoruskiej dziennikarki i pisarki, która ukonstytuowała gatunek non-fiction w przestrzeni literackiej.

23-01-2015
Oficjalna recenzja

Jurij Andruchowycz - znany ukraiński pisarz, tłumacz i piosenkarz, pierwszy laureat Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. I Paweł Smoleński – dziennikarz, także pisarz, laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na bieżąco, na gorąco komentują obecną sytuację Ukrainy.

05-05-2014
Publicystyka

Temat, research, erudycja, zdolności językowe – to elementy składowe warsztatu reportera. Zdecydowana większość z nich zależy od wiedzy, determinacji i talentu twórcy. Ba! Większość z nich nie wymaga obecności drugiego człowieka.

20-04-2014
Publicystyka

Ponieważ, pociąg przez dziesięciolecia (mówimy o wieku XX) był popularnym i cenionym środkiem transportu, literaci nie szczędzili kolei miejsca na kartach powieści. Ba! Poeci często opiewali ją także w strofach wierszy.

06-04-2014
Publicystyka

Wiosna nie sprzyja pracy. Wiosna jest wrogiem koncentracji i systematyczności, szczególnie zaś jej pierwsze akordy. Trudno się skupić na obowiązkach, trudno pisać i robić cokolwiek, gdy za oknem przyroda radośnie oznajmia swój triumfalny powrót. 

23-03-2014
Publicystyka

We współczesnym kryminale trzon konstrukcyjny pozostaje ten sam, tj. zbrodnia – śledztwo – punkt kulminacyjny/rozpoznanie i finał. Zmianie ulega natomiast funkcja powieści kryminalnej, warsztat twórcy, jak i kontekst, nazwijmy go roboczo: społeczno-kulturowy. 

09-03-2014
Publicystyka

Przy okazji długo wyczekiwanej premiery „100/XX. Antologii polskiego reportażu XX wieku” pod redakcją Mariusza Szczygła oraz rocznicy urodzin Ryszarda Kapuścińskiego – warto w kilku słowach przypomnieć sylwetkę wybitnego polskiego reportera.

23-02-2014
Publicystyka

Przyjrzyjmy się trzem niezwykłym fotografom, którzy uczynili przedmiotem swojego zainteresowania pisarzy i czytelników, i którzy tym samym dokonali niezwykłego aktu zespolenia dwóch zgoła odmiennych sztuk.

09-02-2014
Publicystyka

Nie ma chyba w literaturze bardziej wyeksponowanego i jednocześnie wyeksploatowanego tematu niż miłość – zarówno ta duchowa jak i cielesna.

26-01-2014
Publicystyka

Przyjrzyjmy się nietuzinkowym postaciom bibliotekarzy ze świata literatury… A nuż staną się dla nas inspiracją i pozwolą, w poniedziałek rano, rzucić na biurko szefa wypowiedzenie?

Moja biblioteczka
1342 108 5070
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (217)

Ulubieni autorzy (16)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (15)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd