Bibliofilka 
bibliofilka.pl
Uwielbiam czytać, książki są dla mnie bramą do innego świata, sposobem na ucieczkę od codzienności, źródłem wielkiej przyjemności ...
kobieta, Gniezno, status: Czytelniczka, ostatnio widziana 1 tydzień temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-06-09 16:14:37
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Główną cechą współczesnego świata jest stały i coraz łatwiejszy dostęp do nowoczesnych technologii. Korzystamy z nich chętnie ułatwiając sobie codzienne czynności. Komórka w kieszeni pozwala na ciągły kontakt z bliskimi, internet zapewnia stałe źródło informacji. Na portalach społecznościowych dzielimy się niemal każdym szczegółem naszego życia, pokazujemy zdjęcia i filmy z miejsc, gdzie... Główną cechą współczesnego świata jest stały i coraz łatwiejszy dostęp do nowoczesnych technologii. Korzystamy z nich chętnie ułatwiając sobie codzienne czynności. Komórka w kieszeni pozwala na ciągły kontakt z bliskimi, internet zapewnia stałe źródło informacji. Na portalach społecznościowych dzielimy się niemal każdym szczegółem naszego życia, pokazujemy zdjęcia i filmy z miejsc, gdzie byliśmy, chwalimy się tym co robiliśmy często przekraczając granice prywatności, intymności i dobrego smaku. Zapominamy, że te wszystkie technologiczne udogodnienia mają też drugą, ciemną stronę. W rękach profesjonalistów mogą stać się dla nas śmiertelnym zagrożeniem.

Joe Lynch prowadził spokojne, bardzo przeciętne życie. Był nauczycielem w pobliskiej szkole, ale ograniczał pracę jak tylko mógł, by więcej czasu poświęcać ukochanemu synkowi Williamowi. W domu zarabiała przede wszystkim jego żona, śliczna, mądra, niezależna i przedsiębiorcza Melissa. Razem tworzyli zgrane małżeństwo. Życie biegło utartym torem i nic nie zapowiadało tego, co miało nastąpić i zniszczyć wszystko co Joe do tej pory znał i w co wierzył.

W czwartek po południu odebrał synka z przedszkola i stojąc w korkach na mieście zauważył samochód swojej żony. Wiedziony jakimś przeczuciem, pojechał za nią, by następnie zobaczyć, że w hotelowym barze spotkała się z Benem Delaney'em – mężem swojej przyjaciółki. Joemu coś nie dawało spokoju, dlatego na parkingu podszedł do Bena, chcąc sprawę wyjaśnić. Ten jednak zareagował bardzo nerwowo. Doszło do szamotaniny. Od tego momentu tempo akcji przyspiesza. Zdarzenia następują błyskawicznie po sobie i choć Joe wciąż ma nadzieję, że znajdzie wytłumaczenie dla całej tej dziwnej sytuacji, Pętla wokół niego zaczyna się zaciskać. Ktoś go obserwuje, włamuje się na jego konto na Facebooku, zamieszcza nieprawdziwe wiadomości, publikuje retuszowane zdjęcia. Policja zaczyna interesować się sprawą, a Joe w końcu rozumie, że ktoś próbuje wrobić go w morderstwo. Tajemniczy przeciwnik depcze mu po piętach, zna każdy jego krok, śledzi go, wysyła anonimowe wiadomości, niszczy jego reputacje, małżeństwo, całe życie.

Powieść „Kłamstwa” jest doskonałym thrillerem. Poczucie zagrożenia czuć niemal od pierwszych stron, a z każdą następną zdaje się jeszcze rosnąć. Bohater jest zwykłym, przeciętnym człowiekiem prowadzącym normalne życie – jak większość z nas. Świadomość, że ktoś może tak łatwo zniszczyć wszystko co budujemy przez lata – budzi niepokój. Akcja powieści obejmuje zaledwie 9 dni podczas których życie Joe'a zawiśnie na włosku i tylko miłość do synka będzie mu kazała walczyć o siebie na przekór wszystkiemu.

„Kłamstwa” to debiutancka powieść T.M.Logana. Niedawno pojawiła się jego druga książka pt. „29 sekund” - mam wielką nadzieję, że zostanie ona również wydana w Polsce. Po tak doskonałej lekturze, jaką były „Kłamstwa”, z wielką chęcią sięgnę po kolejną powieść tego pisarza.

pokaż więcej

 
2018-05-10 19:32:01
Dodała książkę na półkę: Przeczytane

Uwielbiam powieści toczące się w czasach około-wiktoriańskich, ich klimat, tło społeczno-historyczne, konwenanse, staroświeckie podejście bohaterów do życia. Ostatnio mam szczęście do doskonałych kryminałów, których akcja rozgrywa się właśnie na przełomie XIX i XX wieku. Dzisiaj pora na „Morderstwo w pociągu” Jessici Fellowes, gdzie akcja toczy się zaledwie 20 lat po śmierci królowej... Uwielbiam powieści toczące się w czasach około-wiktoriańskich, ich klimat, tło społeczno-historyczne, konwenanse, staroświeckie podejście bohaterów do życia. Ostatnio mam szczęście do doskonałych kryminałów, których akcja rozgrywa się właśnie na przełomie XIX i XX wieku. Dzisiaj pora na „Morderstwo w pociągu” Jessici Fellowes, gdzie akcja toczy się zaledwie 20 lat po śmierci królowej Wiktorii. Pani Fellowes, o czym warto wspomnieć, jest najbardziej znana z książek na podstawie których powstał popularny serial „Downton Abbey”. „Morderstwo w pociągu” to jej pierwszy kryminał, a po jego przeczytaniu wróżę autorce pełną sukcesów karierę w pisaniu tego typu powieści.

Przejdźmy zatem do fabuły książki.

Początek powieści to ostatnie chwile życia 55-letniej Florence Nightingale Shore – szanowanej pielęgniarki z wieloletnim doświadczeniem, która w czasie dopiero co ukończonej I wojny światowej z wielkim oddaniem pielęgnowała rannych i chorych żołnierzy. Była wykształconą kobietą z klasy średniej, poważnie podchodzącą do życia. 12 stycznia 1920 roku na dworcu Victoria w Londynie wsiadła ona do ostatniego wagonu pociągu jadącego do St. Leonards. Mieszkała tam jej dobra przyjaciółka Rosa, którą często odwiedzała pozostając u niej w gościnie przez tydzień lub dwa. Odprowadziła ją inna przyjaciółka – Mabel Rogers – starannie wybierając Florence miejsce w przedziale. Tuż przed odjazdem pociągu, do wagonu wsiadł młody mężczyzna, bez płaszcza i bagażu.

Kilka godzin później pasażerowie znajdują Florence poważnie ranną w głowę. Ślady wskazują iż została brutalnie napadnięta i otrzymała kilka ciosów w skroń bliżej nie zidentyfikowanym twardym przedmiotem. Kobieta wkrótce umiera nie odzyskawszy przytomności i rozpoczyna się śledztwo by znaleźć jej mordercę. Angażuje się w nie dwóch młodych i bardzo ambitnych funkcjonariuszy policji kolejowej: Guy Sullivan i Harry Conlon. Zwłaszcza ten pierwszy marzy o rozwiązaniu kryminalnej zagadki, co mogłoby mu przynieść awans i przeniesienie do Scotland Yardu.

Akcja książki do pewnego momentu toczy się dwutorowo. Jednocześnie bowiem obserwujemy losy 18-letniej Louise Cannon. Pochodząca z bardzo biednego domu, dramatycznie poszukuje pracy by wyrwać się z nędzy i uciec przed prześladującym ją stryjem, który w brutalny sposób chce ją wykorzystać w swoich nielegalnych interesach. Cudownym zrządzeniem losu, Louise znajduje pracę u arystokratycznej rodziny Mitfordów. Opiekuje się tam gromadką dzieci zżywając się przede wszystkim z najstarszą 16-letnią Nancy. Dziewczęta czytają w gazecie o morderstwie Florence Nightingale Shore i zaczynają snuć domysły na temat motywu zbrodni i osoby mordercy. Za namową bardzo spostrzegawczej i dociekliwej Nancy prowadzą swoje małe śledztwo, którego wyniki okażą się później niezwykle ważne.

Oba wątki – ten policyjno-kryminalny oraz dzieje Louisy bardzo szybko się przecinają. Książkę czyta się z wielką przyjemnością. Jest napisana pięknym stylem i z lekkością przenosi czytelników do epoki długich sukien, balów i karet zaprzężonych w konie. Zagadka kryminalna zaskakuje swoim rozwiązaniem. Jest więc cudowny klimat, napięcie, czające się w mroku niebezpieczeństwo, zaskoczenie, ale też wielka miłość ….

Bardzo polecam!

pokaż więcej

 
2018-04-22 18:26:08
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Arrowood Mystery (tom 1)

Powieść Mick'a Finlaya pt. „Detektyw Arrowood” wciągnęła mnie bez reszty i pochłonęłam ją dosłownie w dwa wieczory. Jest to doskonała historia detektywistyczna osadzona w realiach Londynu z przełomu XIX i XX wieku. Oprócz wątku kryminalnego mamy tu więc świetnie pokazane codzienne życie ówczesnych Londyńczyków. Zderzenie potwornej nędzy i beznadziei klas najniższych z pławiącymi się w luksusie... Powieść Mick'a Finlaya pt. „Detektyw Arrowood” wciągnęła mnie bez reszty i pochłonęłam ją dosłownie w dwa wieczory. Jest to doskonała historia detektywistyczna osadzona w realiach Londynu z przełomu XIX i XX wieku. Oprócz wątku kryminalnego mamy tu więc świetnie pokazane codzienne życie ówczesnych Londyńczyków. Zderzenie potwornej nędzy i beznadziei klas najniższych z pławiącymi się w luksusie przedstawicielami arystokracji. W tym wszystkim lokalne szajki gangsterów walczą ze sobą, a ich ofiarami często padają niewinne osoby. Zagadki kryminalne pomaga policji rozwiązywać słynny londyński detektyw Sherlock Holmes wraz z nieodzownym doktorem Watsonem. Holmes jednak, dzięki swej wysokiej renomie, jest drogi. Ci, których na niego nie stać, szukają pomocy u detektywa Williama Arrowooda. Arrowood sam ma wiele problemów: za dużo pije, nadużywa laudanum czyli nalewki z opium, wciąż źle się czuje i w dodatku zostawiła go ukochana żona Isabel. W pracy pomaga mu oddany asystent Norman Barnett. Detektyw, jak sam mówi, różni się od Holmesa tym, że tamten posługuje się dedukcją, natomiast on opiera swoją pracę na czytaniu ludzkich emocji i na tej podstawie odkrywa prawdę. Choć nie zawsze wszystko idzie po myśli tytułowego bohatera. Kilka lat wcześniej popełnił błąd w śledztwie w wyniku czego zginął niewinny człowiek, a małe dziecko zostało trwale okaleczone. Wyrzuty sumienia wciąż nie dają Arrowoodowi o sobie zapomnieć. Gdy u jego drzwi staje młoda, śliczna Francuska, poszukująca swojego zaginionego brata, detektyw nie spodziewa się, że śledztwo zaprowadzi go do gangsterów z którymi miał już poważny zatarg w przeszłości. Prosta z pozoru sprawa, z dnia na dzień się komplikuje, krąg podejrzanych rośnie, a na jaw wychodzą inne, wstrząsające przestępstwa.

Wszystkie postacie występujące w powieści są niezwykle charakterystyczne, żywe, jaskrawo narysowane. Czytelnik od razu widzi je oczyma wyobraźni. Powieść zaskakuje swoim zakończeniem, bo okazuje się, że nic nie jest takie, jak z początku się wydaje, a maksyma „wszyscy kłamią” potwierdza się i w tym przypadku.

W książce poruszony jest też problem prostytucji, porywania młodych dziewcząt do domów publicznych, wykorzystywania i znęcania się nad nimi latami. Nawet jeśli takiej dziewczynie udało się wyrwać z patologicznego środowiska , zyskiwała miano kobiety upadłej, a strach, żal i wspomnienia musiała nosić w sobie do końca życia.

Podsumowując, książka świetna, w retro – klimacie, wciągająca, pełna napięcia i zaskakujących zwrotów akcji. Polecam!

pokaż więcej

 
2018-03-22 08:51:19
Dodała książkę na półkę: Przeczytane

Na okładce tomu widnieje cytat: „Książka od której trudno się oderwać” - podpisano Stephen King. Już ta opinia powoduje, że natychmiast zabieram się do czytania. To, co zaaprobował mistrz Stephen King, z całą pewnością będzie mi się podobało.

Tak też się dzieje. Wartka akcja, zaskakujące sytuacje. Dwie kobiety, na zmianę, prowadzą czytelników przez swoje sytuacje rodzinne, zakręty życiowe,...
Na okładce tomu widnieje cytat: „Książka od której trudno się oderwać” - podpisano Stephen King. Już ta opinia powoduje, że natychmiast zabieram się do czytania. To, co zaaprobował mistrz Stephen King, z całą pewnością będzie mi się podobało.

Tak też się dzieje. Wartka akcja, zaskakujące sytuacje. Dwie kobiety, na zmianę, prowadzą czytelników przez swoje sytuacje rodzinne, zakręty życiowe, różnego rodzaju zawirowania. Obie w podobnym wieku, ale jedna wydaje się bardziej szczęśliwa od drugiej. Ta druga oczywiście zazdrości szczęścia i usiłuje trochę go zabrać tej pierwszej.

Nie chce zdradzać Wam, co dzieje się w książce i o jakich intrygach jest w niej mowa. W każdym razie bohaterki budzą sympatię i współczucie czytającego. Z konfliktu wychodzą obie poranione. Stąd może tytuł książki „Raj nie istnieje” - co można zastąpić znanym powiedzeniem: „dobrze tam, gdzie nas nie ma”.

Książkę bardzo polecam, czyta się ją jednym tchem. Nie bez znaczenia jest doskonałe tłumaczenie pani Katarzyny Ciążyńskiej, która potrafiła utrzymać w powieści napięcie, a jednocześnie obudziła w czytelniku sympatię do obu bohaterek. Świetna lektura warta zarwania nocy.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
53 27 136
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (0)
Lista jest pusta
zgłoś błąd zgłoś błąd