melocotones 
status: Czytelnik, ostatnio widziany 4 tygodnie temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-09-20 21:22:38
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Reportaż Edyty Stępczak ukazuje dramatyczną sytuację kobiet w Nepalu. Dyskryminacja, brak dostępu do edukacji, przemoc, a nawet pomoc w "samobójstwie", to codzienność bohaterek tej książki. Autorka w Nepalu spędziła 5 lat zebrała do swojej książki obszerny i wiarygodny materiał. Kobiety w Nepalu nie mają praktycznie żadnych praw, urodzone jako dziewczynki nie są chciane przez rodziców,... Reportaż Edyty Stępczak ukazuje dramatyczną sytuację kobiet w Nepalu. Dyskryminacja, brak dostępu do edukacji, przemoc, a nawet pomoc w "samobójstwie", to codzienność bohaterek tej książki. Autorka w Nepalu spędziła 5 lat zebrała do swojej książki obszerny i wiarygodny materiał. Kobiety w Nepalu nie mają praktycznie żadnych praw, urodzone jako dziewczynki nie są chciane przez rodziców, pozbawione edukacji, wydane wcześnie bez własnego wyboru za mąż muszą całkowicie podporządkować się woli rodziny. Ich życie przepełnione jest trudem, cierpieniem, poniżaniem. Stępczak pokazuje też takie problemy jak niewolnicza praca, handel ludźmi, zmuszanie do prostytucji, podpalanie. Autorka przedstawia też Organizacje walczące o prawa kobiet. Mnie urzekł szczególnie przykład mężczyzny, który trosce o higienę kobiet podczas menstruacji poświęcił kilka lat swojego życia - zbudował maszynę do produkcji tanich podpasek. Nie wiedziałam, że dziewczynki z powodu menstruacji i braku odpowiedniego zabezpieczenia opuszczają lekcje przez co często całkiem porzucają szkołę. Arunachalam jest niestety nielicznym przykładem troski o los kobiet.

Książka ta nie należy do lektur łatwych, ale z pewnością warto zapoznać się z sytuacją kobiet w odległym geograficznie i kulturowo Nepalu. Polecam.

pokaż więcej

 
2018-08-11 13:08:31
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Książka jest przejmującym reportażem o odwadze kobiet, które chciały wyrwać się ze szponów mafii aby zapewnić swoim dzieciom lepsze życie. Autor ponad dwa lata zbierał materiały do książki, przestudiował setki stron akt i dokumentów, rozmawiał z ludźmi, którzy mieli odwagę odsłonić kulisy działania mafii.

Perry przedstawia historię trzech kobiet, ich walkę o wyzwolenie i odkrycie prawdy o...
Książka jest przejmującym reportażem o odwadze kobiet, które chciały wyrwać się ze szponów mafii aby zapewnić swoim dzieciom lepsze życie. Autor ponad dwa lata zbierał materiały do książki, przestudiował setki stron akt i dokumentów, rozmawiał z ludźmi, którzy mieli odwagę odsłonić kulisy działania mafii.

Perry przedstawia historię trzech kobiet, ich walkę o wyzwolenie i odkrycie prawdy o mafii. Działania podjęte przez te matki dały odwagę innym kobietom a także nadzieję na życie poza mafią.

Działalność mafii włoskiej zasadza się na rodzinie, każdy kto urodzi się w mafijnej rodzinie nie ma szansy na inne życie. Lea Garofaldo, Giuseppina Pesce i Maria Concetta Cacciola postanowiły przerwać to mafijne zniewolenie. Miłość do swoich dzieci i ogromna odwaga pozwoliły im zacząć współpracę z policją, niestety zapłaciły za ten krok ogromną cenę.

Książka ta to także opowieść o odwadze wymiaru sprawiedliwości. Prokurator Alessandra robi wszystko by pomóc kobietom zerwać z mafią, odkryć prawdę i skazać winnych. Do swojej pracy podchodzi z wielkim zaangażowaniem, a także bardzo emocjonalnie. Jej działania pozwalają dotrzeć do prawdy i karać winnych.

"Kobiety były własnością organizacji i orędowniczkami jej honoru, dlatego należało je czcić albo się ich pozbyć."

Dzięki reportażom można przenieść się do odległego świata lub poznać losy ludzi i środowisk, z którymi nigdy się nie zetkniemy. Książka jest napisana przystępnym językiem. Losy trzech mafijnych matek przeplatają się ze sobą. Autor trzyma czytelnika w napięciu i pozwala mu na wyrobienie własnej opinii o przedstawianym problemie.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
41 39 128
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (0)
Lista jest pusta
zgłoś błąd zgłoś błąd