EratoCzyta 
Zapraszam:, eratoczyta.pl, instagram.com/erato_czyta
kobieta, Zielona Góra, status: Czytelniczka, dodała: 43 cytaty, ostatnio widziana 5 dni temu
Teraz czytam
 • Będzie bolało
  Będzie bolało
  Autor:
  Witaj w świecie 97-godzinnych tygodni pracy. W świecie decyzji o życiu i śmierci. W świecie nieustannego tsunami płynów ustrojowych. W świecie, w którym zarabiasz dziennie mniej niż szpitalny parkomet...
  czytelników: 2345 | opinie: 176 | ocena: 8,03 (817 głosów) | inne wydania: 1
 • Cudowny chłopak
  Cudowny chłopak
  Autor:
  Wzruszająca i jednocześnie przezabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu. August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden...
  czytelników: 5754 | opinie: 410 | ocena: 8,1 (2270 głosów) | inne wydania: 6
 • Jasnowidz na policyjnym etacie
  Jasnowidz na policyjnym etacie
  Autorzy:
  „Żaden jasnowidz nie przyczynił się do odnalezienia zaginionego”, twierdzi rzecznik prasowy policji. Media przekonują, że telepatia nie istnieje, a kościół rzymskokatolicki uznaje jasnowidztwo za kont...
  czytelników: 267 | opinie: 33 | ocena: 6,92 (106 głosów)
 • Liga (nie)złych mam. Egoistki z miłości
  Liga (nie)złych mam. Egoistki z miłości
  Autor:
  Wszystkie chcemy szczęśliwych, zdrowych dzieci… oraz świętego spokoju od czasu do czasu Kochasz swoje dziecko miłością nieskończoną, ale średnio czternaście razy w tygodniu masz ochotę posłać je w ko...
  czytelników: 85 | opinie: 20 | ocena: 7,33 (27 głosów)
 • Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy
  Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy
  Autor:
  W poprzedniej, głośnej książce „Mali bogowie” (nominacja do nagrody Bestseller Empiku) autor zatrudnił się w szpitalu jako sanitariusz. Tym razem jeździł z pogotowiem do dramatycznych przypadków i bra...
  czytelników: 1569 | opinie: 96 | ocena: 7,7 (727 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-12 18:39:37

"Dachołazy" to książka skierowana do młodych czytelników, opowiadająca historię Sophie - osieroconej dziewczynki, znalezionej w futerale na wiolonczelę, którą zaopiekował się Charles. Gdy dziewczynka podrasta, jej głównym celem w życiu staje się odnalezienie swojej biologicznej mamy. Czy matka Sophie żyje i uda się ją odnaleźć? Kim są dachołazy i jaką rolę odegrają w poszukiwaniach?

...
"Dachołazy" to książka skierowana do młodych czytelników, opowiadająca historię Sophie - osieroconej dziewczynki, znalezionej w futerale na wiolonczelę, którą zaopiekował się Charles. Gdy dziewczynka podrasta, jej głównym celem w życiu staje się odnalezienie swojej biologicznej mamy. Czy matka Sophie żyje i uda się ją odnaleźć? Kim są dachołazy i jaką rolę odegrają w poszukiwaniach?

Katherine Rundell stworzyła cudowną opowieść. Opowieść, po którą powinny z całą pewnością sięgnąć wasze dzieci ale i Wy sami. Książka ta jest uniwersalna nie tylko pod kątem wieku odbiorcy, ale jestem pewna, że spodoba się ona zarówno dziewczynkom jak i chłopcom.
Autorka wspaniale operuje słowem co skutkuje piękną, lekką, wciągającą i wyjątkową historią. Nie brakuje w niej również humoru i głębszego przesłania.

Książka ta jest o miłości rodzicielskiej, o miłości i tęsknocie dziecka, o nadziei i walce o swoje przekonania.
Pozycja ta pozwala uruchomić swoją wyobraźnię i poczuć coś co w prawdziwym życiu nigdy nie miałoby miejsca.
Do tego wszystkiego dochodzą wyjątkowi bohaterowie. Osobiście jestem zauroczona postacią Charlesa - jego humorem, specyficzną postawą życiową i mądrością oraz wartościami, którymi się kieruje.

"Dachołazy" to jedna z najcieplejszych (tak, to określenie pasuje do niej idealnie) książek dla młodzieży, jakie miałam okazję czytać w swoim życiu. Szkoda, że gdy ja miałam -naście lat nie trafiłam na taką lekturę.

pokaż więcej

 
2018-10-09 23:01:14
Ma nowego znajomego: Ania
 
2018-10-04 16:12:00
Ma nowego znajomego: Victoria
 
2018-10-04 15:10:11
Autor:

"Dziwna pogoda" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Joe Hilla, byłam bardzo ciekawa czego można spodziewać się po synu sławnego Kinga, ale od razu dodam, że moja końcowa ocena w żaden sposób nie jest porównaniem tych dwóch pisarzy, autor zaczynał u mnie jako czysta, samodzielna karta.

Usiadłam do tej książki z nastawieniem, że przeżyję z tą pozycją chwile grozy i przyprawi mnie ona o...
"Dziwna pogoda" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Joe Hilla, byłam bardzo ciekawa czego można spodziewać się po synu sławnego Kinga, ale od razu dodam, że moja końcowa ocena w żaden sposób nie jest porównaniem tych dwóch pisarzy, autor zaczynał u mnie jako czysta, samodzielna karta.

Usiadłam do tej książki z nastawieniem, że przeżyję z tą pozycją chwile grozy i przyprawi mnie ona o gęsią skórkę. Niestety, z przykrością muszę stwierdzić, że tak się nie stało. Dlaczego?
W każdym z czterech opowiadań, które znajdziemy w tej pozycji, autor lawiruje między różnymi gatunkami i wychodzi mu to różnie - raz lepiej, raz gorzej. Znajdziemy tu historię kryminalną, jest też opowiadanie z elementami fantastyki, a ostatnie rozdziały to klimat postapo i nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że przez to czytelnik ma wrażenie, że książka, po którą sięgnął z horrorem i grozą ma mało wspólnego. Jeśli więc liczycie na mocne wrażenia to możecie się trochę rozczarować - tak jak ja.
Jedyne opowiadanie, które moim zdaniem zasługuje na najwięcej uwagi, a zakończenie sprawia, że zbieramy szczękę z podłogi, jest "Naładowany" - zdecydowanie mój faworyt, który jako jedyny wywołał we mnie spore emocje i czytałam go z wypiekami na buzi.
Jednak, żeby nie było, że książka jest słaba, muszę pochwalić autora za drugie, głębsze dno, które umieszczał w każdej z przedstawionych historii.
Poruszał takie "problemy" i tematy jak np. bezwarunkowa miłość, rasizm i podejście policji do ludzi o innym kolorze skóry (wiecie o co chodzi), homoseksualizm, sekty. Bardzo podobał mi się ten zabieg i zrekompensowało to w jakimś stopniu brak ciarek podczas lektury.

Podsumowując moje ogólne wrażenia o całości, mogę powiedzieć, że "Dziwna pogoda" jest dziwną książką - mieszanką gatunków, mieszanką wszelakich tematyk, ale napisaną w przyjazny czytelnikowi sposób. Tak naprawdę, każdy znajdzie tu coś dla siebie i każdy będzie miał odmienne zdanie na temat danego opowiadania. Książka uniwersalna, ale fanów mocnego horroru, może rozczarować.

pokaż więcej

 
2018-10-04 15:05:21
Ma nowego znajomego: prostymislowami
 
2018-09-28 12:08:37
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Na mojej półce, Przeczytane 2018

Sięgając po tę książkę byłam pewna, że dostanę identyczną lekturę jak pierwsza część tej serii, jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że autor wprowadził zmiany i forma książki jest całkowicie odmienna. Oczywiście znajdziemy tu kilka opisanych spraw, nad którymi pracowało Archiwum X, ale cała pozycja opiera się głównie na sprawie Krystyny S. z Krakowa i jej skórze, którą odnaleziono... Sięgając po tę książkę byłam pewna, że dostanę identyczną lekturę jak pierwsza część tej serii, jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że autor wprowadził zmiany i forma książki jest całkowicie odmienna. Oczywiście znajdziemy tu kilka opisanych spraw, nad którymi pracowało Archiwum X, ale cała pozycja opiera się głównie na sprawie Krystyny S. z Krakowa i jej skórze, którą odnaleziono przez przypadek, kiedy ta "wplątała się" w śrubę łodzi. Każdą ze spraw w jakimś stopniu (mniejszym lub większym) nawiązuje do tej ze skalpem. Rozczarowaniem jednak okazało się, że mimo wszystko autor nie opisuje nam tego morderstwa zbyt szczegółowo, a podaje tylko podstawowe informacje, pozostawiając nas z niedosytem - domyślam się, że powodem jest fakt, iż sprawa jest cały czas w toku. Całe szczęście inne czynniki wpływają na to, że książka jest równie dobra co jej poprzedniczka.
Opisane historie są dość drastyczne, więc dla czystego sumienia uprzedzam osoby o delikatniejszych żołądkach.
Dodatkowo tym razem autor przeprowadza rozmowy z np. biegłym psychologiem, antropologiem czy też specjalistą w zakresie badań DNA - dzięki temu możemy dowiedzieć się wiele interesujących rzeczy o ich pracy.

Jest to mocna lektura - przez opisy morderstw - ale niezmiernie ciekawa i pełna wiedzy z zakresu pracy Archiwum X.

Serdecznie polecam zarówno pierwszą, jak i drugą część.

pokaż więcej

 
2018-09-16 13:33:56
Ma nowego znajomego: Pola St
 
2018-09-16 13:33:43
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Na mojej półce, Przeczytane 2018

Gdy tylko zobaczyłam tę książkę, wiedziałam, że prędzej czy później po nią sięgnę. Okazało się niestety, iż nastąpiło to znacznie później niż planowałam.
Z początku zwlekałam z jej zakupem, później, ku mojej rozpaczy, skończył się jej nakład i nigdzie nie można było już jej dostać. Całe szczęście Wydawnictwo Mando wznowiło wydanie tej pozycji, tak więc nie zwlekałam już dłużej - nawet...
Gdy tylko zobaczyłam tę książkę, wiedziałam, że prędzej czy później po nią sięgnę. Okazało się niestety, iż nastąpiło to znacznie później niż planowałam.
Z początku zwlekałam z jej zakupem, później, ku mojej rozpaczy, skończył się jej nakład i nigdzie nie można było już jej dostać. Całe szczęście Wydawnictwo Mando wznowiło wydanie tej pozycji, tak więc nie zwlekałam już dłużej - nawet doczekałam się drugiej książki z tej serii - podwójna uciecha. "Polskie Archiwum X" to książka, z której możemy dowiedzieć się kilku ciekawostek z początków powstawania tej grupy. Ja np. nie miałam pojęcia, że nasze Polskie Archiwum X było pierwszym w całej Europie i że funkcjonowało nieoficjalnie przez kilka lat.
Bohaterami książki są: szef Archiwum X - pan Bogdan oraz pan Mariusz, który w nim pracował. W każdym rozdziale została opisana inna sprawa, którą wspólnie rozwiązywali, a teraz wspólnie o nich opowiadają i komentują je w ciekawy sposób.
Znajdziemy tu sprawy zaginięć, ale i znalezionych zwłok lub ich fragmentów. Z całą pewnością trzeba podkreślić, że przy lekturze niektórych ze śledztw włosy jeżą się na ciele - chociażby przy historii trzech kobiet, które zabiły i poćwiartowały mężczyznę.

Chylę czoła przed autorem, ponieważ sprawy zostały opisane treściwie, ale rzetelnie i w bardzo ciekawy sposób. Rozdziały są krótkie, ale nie czujemy niedosytu informacji, wręcz przeciwnie, prócz przytoczenia danej historii otrzymujemy od bohaterów dodatkowo ciekawostki na ich temat, albo analizę ich pracy, zachowania przestępcy (mordercy) itp.
Lektura wciąga od pierwszych zdań i muszę uprzedzić, że ciężko będzie Wam oderwać się od niej.
Czcionka jest duża, w książce nie brakuje wizualnych wstawek oraz fotografii, wycinków artykułów itd. więc jest ona dość krótka - nad czym ubolewam, jednak jeśli chodzi o samą treść, a przecież to ona jest najważniejsza, to serdecznie polecam Wam tę pozycję.

pokaż więcej

 
2018-09-03 15:28:20
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, E-book, Egzemplarze recenzenckie, Przeczytane 2018
Autor:

Na samym początku muszę przyznać, że nie byłam przekonana, czy aby na pewno chcę sięgnąć po tę książkę, jednak gdy sama autorka zapewniła mnie, że "Cieniem i prochem," czyli trzecią część serii, można z powodzeniem przeczytać nie znając poprzedniczek, nie zastanawiałam się już ani chwili.
Czy moja decyzja była dobra?

Główny bohater - Alan Berg - były funkcjonariusz CBŚ, aktualnie pracujący...
Na samym początku muszę przyznać, że nie byłam przekonana, czy aby na pewno chcę sięgnąć po tę książkę, jednak gdy sama autorka zapewniła mnie, że "Cieniem i prochem," czyli trzecią część serii, można z powodzeniem przeczytać nie znając poprzedniczek, nie zastanawiałam się już ani chwili.
Czy moja decyzja była dobra?

Główny bohater - Alan Berg - były funkcjonariusz CBŚ, aktualnie pracujący jako szef ochrony u wpływowego, choć wzbudzającego pewne wątpliwości w kwestii legalności jego interesów mężczyzny, wydawać by się mogło, że całkowicie zmienił front i lawiruje między dobrem a złem. W tym samym czasie jego koledzy z byłej pracy próbują rozszyfrować gang prosperujący na ich terenie. Czy Berg opowie się wreszcie po którejś ze stron? Czy policjantom uda się rozbić mafię narkotykową?

Pierwsza rzecz, która rzuciła mi się w oczy i przyznam, że trochę utrudniła lekturę to ilość postaci w książce oraz posługiwanie się naprzemiennie ich imionami, nazwiskami, czy też wieloma pseudonimami - miałam na początku duży problem, by zorientować się kto jest kim i by spamiętać ich wszystkie ksywki, jednak w połowie książki problem zniknął sam - wreszcie oswoiłam się z bohaterami. Dodam tylko, że pierwszy raz miałam trudność podczas lektury z kojarzeniem bohaterów - chyba jednak było tu zbyt wiele tych wszystkich "nazw własnych". Drugą rzeczą, która od razu przykuwa uwagę to styl w jakim jest napisana książka. Ta pozycja jest mocna i konkretna - jak na mafijno- policyjny klimat przystało. Gdybym wcześniej nie wiedziała kim jest autor tej książki, dałabym sobie uciąć rękę, że pisał to mężczyzna - teraz chodziłabym bez ręki. Pani Vera rewelacyjnie oddała mocny klimat niebezpiecznego, bezkompromisowego, męskiego światka - zarówno mafijnego jak i tego policyjnego.

Jeśli chodzi o fabułę, dałam się jej porwać od razu, choć nie powiem, na samym początku były momenty, które nawiązywały do dwóch pierwszych części przygód Berga i nie do końca wiedziałam o co chodzi, ale na kolejnych stronach autorka wszystko powoli wyjaśnia czytelnikowi.
Podobała mi się również kreacja bohaterów - każdy na swój sposób charakterystyczny, choć praktycznie każdy z nich to typowy samiec alfa.

Z całą pewnością sięgnę po kolejne książki autorki, jeśli tylko znów będą one utrzymane w takim klimacie i Wam również polecam zapoznać się z jej twórczością - zarówno panom i paniom.

pokaż więcej

 
2018-09-03 15:26:17
Ma nowego znajomego: maobmaze
 
2018-09-01 15:12:45
Autor:

Aktorkę - Rose McGowan - czyli bohaterkę tej książki i zarazem jej autorkę, możecie kojarzyć chociażby z takiego serialu jak "Czarodziejki". Rose w tej książce opisuje swoje życie, począwszy od czasów kiedy była dzieckiem, skończywszy na dzisiejszej jej działalności, a trzeba przyznać, że los nie był, wbrew pozorom, dla niej łaskawy. Dorastanie w sekcie, skomplikowane relacje z rodzicami,... Aktorkę - Rose McGowan - czyli bohaterkę tej książki i zarazem jej autorkę, możecie kojarzyć chociażby z takiego serialu jak "Czarodziejki". Rose w tej książce opisuje swoje życie, począwszy od czasów kiedy była dzieckiem, skończywszy na dzisiejszej jej działalności, a trzeba przyznać, że los nie był, wbrew pozorom, dla niej łaskawy. Dorastanie w sekcie, skomplikowane relacje z rodzicami, bezdomność, uzależnień, zaburzenia odżywiania, toksyczne związki, molestowanie i upokarzanie przez mężczyzn - to tylko część jej życiowych katuszy.
Aktorka, mimo wszystko, postanowiła wreszcie zabrać głos i publicznie opowiedzieć o nich. "Odważna" jednak ma być głównie lekturą, która pokaże innym dziewczyną i kobietą, iż nie mogą być bierne wobec wykorzystywania ich, poniżania i braku szacunku ze strony mężczyzn (i nie tylko). Autorka ujawnia także, jak tak naprawdę, wygląda Hollywood i jak są traktowane kobiety w filmowym światku - to co nam wydaje się życiem idealnym, okazuje się być tylko dobrze wykreowaną i przez wszystkich tuszowaną bańką mydlaną.

Muszę przyznać, że pozycja ta na swój sposób szokuje czytelnika. Pozbawia go złudzeń jeśli chodzi o świat filmowy, obnaża fakt, że mimo XXI wieku kobiety wciąż są traktowane przez mężczyzn jak przedmioty, ale co najgorsze pokazuje, że niektórzy od najmłodszych lat wiodą bardzo trudne życie i muszą przejść przez piekło na ziemi.
Z drugiej strony, postawa aktorki pokazuje, że mimo tylu przeciwności losu można wciąż walczyć o swoje, nawet popełniając po drodze błędy, i nawet sama Rose niejednokrotnie mobilizuje słowami kobiety do walki o swoje prawa i szacunek.

Jestem już jakiś czas po lekturze tej książki, a nadal mam trochę mieszane odczucia co do niej. Treść jest wartościowa, daje do myślenia, mówi głośno o tym co zazwyczaj inni wolą przemilczeć. Mam jednak małe zastrzeżenie do stylu autorki i formy w jakiej została opowiedziana ta historia. Niestety momentami miałam wrażenie, że kobieta opisuje swoje traumatyczne przeżycia, a robi to w zbyt spokojny, wręcz bez emocjonalny sposób, co sprawiło, że wydały się one lekko "naciągane". Język i forma jaką przybrała ta książka też nie do końca do mnie przemawia, może autorka za bardzo potraktowała tę książkę jako swoją terapię i zapomniała, że kieruje ją, jakby nie patrzeć, do przyszłych czytelników.

Samej historii i przekazowi idącemu z tej książki mówię zdecydowane TAK!
Formie i stylowi w jaki została ona przekazana mówię ciche - nie.
Nie zmienia to faktu, że "Odważną" czyta się z szczerym zainteresowaniem oraz przejęciem i z całą pewnością jest to pozycja, którą polecam wszystkim kobietom - tym, które kiedykolwiek były molestowanie, zgwałcone lub poniżane, ale i tym, które całe szczęście, nigdy tego nie zaznały, feministkom zdecydowanie też - ponieważ pozycja ta ma z całą pewnością wydźwięk feministyczny.

Ocena: 7/10 (wartościowa treść zapewniła tak wysoką ocenę)

pokaż więcej

 
2018-08-23 15:24:36
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, E-book, Przeczytane 2018

Jeśli tylko interesuje Was jak wygląda służba w policji, to ta książka jest odpowiednia dla Was.

Kilku policjantów z różnych jednostek, z większym lub mniejszym stażem pracy, w rozmowie z autorką opowiada jak to jest być policjantem.
Jak policja jest traktowana przez obywateli? Jak wygląda zakres obowiązków na danym stanowisku? Jakie emocje towarzyszą podczas interwencji, przy styczności ze...
Jeśli tylko interesuje Was jak wygląda służba w policji, to ta książka jest odpowiednia dla Was.

Kilku policjantów z różnych jednostek, z większym lub mniejszym stażem pracy, w rozmowie z autorką opowiada jak to jest być policjantem.
Jak policja jest traktowana przez obywateli? Jak wygląda zakres obowiązków na danym stanowisku? Jakie emocje towarzyszą podczas interwencji, przy styczności ze śmiercią i jak wpływa na nich ciągła czujność? Jak dostać się do policji i jak wyglądają awanse oraz zarobki?
Znajdziecie tu odpowiedź na wiele pytań, poznacie polskie realia służby w policji, ale i dowiecie się kilku innych ciekawostek.

Ponieważ od zawsze interesowała mnie praca policji (konsekwencja wychowywania się w rodzinie policyjnej i wojskowej) musiałam sięgnąć po tę książkę i nie żałuję. Różni ludzie, różne spojrzenie na temat. Bohaterowie w bardzo ciekawy sposób odpowiadają na pytania pani Puzyńskiej i co najważniejsze są bardzo rozmowni - całe szczęście, ponieważ miałam wrażenie, że autorka nie potrafiła sama w interesujący sposób pociągnąć swoich rozmówców za język i to był największy minus tej lektury. Często zmieniała niewyczerpany temat na inny, całkiem odmienny. Dodatkowo każdy z policjantów i policjantek dostawali praktycznie ten sam zestaw pytań, ale dzięki ich licznym doświadczeniom nie było to nudne.

Książkę jak najbardziej polecam, tym bardziej, że część dochodu z jej sprzedaży jest przekazywana na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach.

pokaż więcej

 
2018-08-22 11:16:09
Ma nowego znajomego: NitkaReads
 
2018-08-21 00:49:26
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, E-book, Przeczytane 2018
Autor:
 
2018-08-21 00:48:51
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, E-book, Przeczytane 2018
Autor:
 
Moja biblioteczka
729 164 1533
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (102)

Ulubieni autorzy (4)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (7)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd