rozwiń zwiń
begbie

Profil użytkownika: begbie

Bydgoszcz Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 5 dni temu
291
Przeczytanych
książek
351
Książek
w biblioteczce
3
Opinii
18
Polubień
opinii
Bydgoszcz Mężczyzna
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: , ,

Jeszcze nigdy nie czytało mi się Krajewskiego tak ciężko, tak długo, tak topornie i z taką - wieloma momentami - niechęcią. Początek fabuły (do zamachu na Wojkowa) snuje się niemiłosiernie długo. Barwny język, znany u Krajewskiego, dynamizujący zwykle akcję, tutaj bywa często wyblakły. Irytuje również początkowa naiwność Popielskiego, który będąc doświadczonym śledczym, uwikłanym już wcześniej w walki wywiadowcze (vide poprzedni tom przygód) i przede wszystkim inteligentnym człowiekiem, tutaj wykazuje się mało przekonującą łatwowiernością i daje się wciągnąć w szpiegowskie gierki jak małe dziecko. I nie przekonuje tutaj motywacja Edwarda - obrońcy skrzywdzonych dzieci, kreślona przez autora.

Szpiegów jest tutaj za dużo i nie są oni postaciami, w które można łatwo uwierzyć. Niewiarygodne jest choćby to, że najważniejszy człowiek wywiadu II RP pozwoliłby sobie na to, by dwóch jego najbardziej zaufanych ludzi okazało się szpiegami na usługach Sowietów i że ludzie ci o przynajmniej podejrzanej przeszłości, znaleźliby się tak blisko tak kluczowej dla bezpieczeństwa państwa persony bez dogłębnego ich sprawdzenia przez służby.

Zakończenie trochę rekompensuje moje kilkutygodniowe zmagania z tą książką, ale, niestety, czas trochę odpocząć od prozy pana Marka.

Jeszcze nigdy nie czytało mi się Krajewskiego tak ciężko, tak długo, tak topornie i z taką - wieloma momentami - niechęcią. Początek fabuły (do zamachu na Wojkowa) snuje się niemiłosiernie długo. Barwny język, znany u Krajewskiego, dynamizujący zwykle akcję, tutaj bywa często wyblakły. Irytuje również początkowa naiwność Popielskiego, który będąc doświadczonym śledczym,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

To nie jest w gruncie rzeczy książka o całej historii Polski. Autor za punkt odniesienia, początek i koniec rozważań obiera wydarzenia w Polsce w latach 1980-82, kiedy zresztą pierwsze wydanie było tworzone. Pozostałe dzieje stanowią tło i próbę wytłumaczenia, jak doszło najpierw do sukcesu Solidarności, a następnie do stanu wojennego. Z tym że Davies nie czyni tego w sposób kronikarski cofając się od zdarzenia do zdarzenia, co bardziej skupia się na określonych postawach głównych bohaterów dziejów Polski, zwłaszcza od upadku I RP po właśnie czasy Jaruzelskiego i Wałęsy oraz wpływie przewagi określonych postaw w danym okresie na najważniejsze wydarzenia. To więc raczej nie historia zmieniających się władców, okupantów i konfliktów zbrojnych, co analiza zmieniających się wzorców zachowań Polaków (a może właśnie wzorców stałych, zanurzonych w paradygmacie, to romantycznym, to pozytywistycznym), historia buntowników, ugodowców i kolaborantów. Historia geohistorycznego położenia Polski i Polaków między Niemcami a Rosją. Interesujące zderzenie, lecz powinno być interpretowane głównie jako refleksja wokół napiętych czasów ostatniej dekady PRL, pisana z perspektywy zagranicznego polonofila, zawiedzionego bierną postawą Zachodu wobec czołgów na polskich ulicach.

To nie jest w gruncie rzeczy książka o całej historii Polski. Autor za punkt odniesienia, początek i koniec rozważań obiera wydarzenia w Polsce w latach 1980-82, kiedy zresztą pierwsze wydanie było tworzone. Pozostałe dzieje stanowią tło i próbę wytłumaczenia, jak doszło najpierw do sukcesu Solidarności, a następnie do stanu wojennego. Z tym że Davies nie czyni tego w...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Zero ciekawego tła odnośnie osobowości głównych bohaterów, strzępy informacji na temat ich przeszłości, skąd i dokąd zmierzają, dialogi i humor momentami sztuczne i wymuszone, zakończenie podane na tacy zupełnie beznamiętnie, w dodatku prawdopodobnie jedyne i od razu najbardziej żenujące nawiązanie do Afro Kolektywu w historii literatury pięknej. Mróz dwoi się i troi, by oddać prawdziwego ducha polskiej procedury karnej i nawet mu się udaje, do czasu żenujących przepychanek Chyłki z prokuratorem, próby ekshumacji ciała na własną rękę i sceny przesłuchiwania świadków w Sądzie Najwyższym.

Zero ciekawego tła odnośnie osobowości głównych bohaterów, strzępy informacji na temat ich przeszłości, skąd i dokąd zmierzają, dialogi i humor momentami sztuczne i wymuszone, zakończenie podane na tacy zupełnie beznamiętnie, w dodatku prawdopodobnie jedyne i od razu najbardziej żenujące nawiązanie do Afro Kolektywu w historii literatury pięknej. Mróz dwoi się i troi, by...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika begbie

z ostatnich 3 m-cy
begbie
2024-03-15 23:12:49
begbie dodał książkę Prowadź swój pług przez kości umarłych na półkę
2024-03-15 23:12:49
begbie dodał książkę Prowadź swój pług przez kości umarłych na półkę
begbie
2024-02-25 17:23:51
2024-02-25 17:23:51
begbie
2024-02-05 21:06:46
begbie ocenił książkę Gra w oczko na
4 / 10
2024-02-05 21:06:46
begbie ocenił książkę Gra w oczko na
4 / 10
Gra w oczko Grzegorz Kalinowski
Cykl: Konieczny i Becker (tom 2)
Średnia ocena:
6.1 / 10
242 ocen

ulubieni autorzy [7]

Ken Kesey
Ocena książek:
6,7 / 10
6 książek
1 cykl
140 fanów
Simon Reynolds
Ocena książek:
7,6 / 10
5 książek
0 cykli
6 fanów
Gabriel García Márquez
Ocena książek:
7,0 / 10
38 książek
2 cykle
Pisze książki z:
1830 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
291
książek
Średnio w roku
przeczytane
12
książek
Opinie były
pomocne
18
razy
W sumie
wystawione
118
ocen ze średnią 7,3

Spędzone
na czytaniu
1 904
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
13
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]

Znajomi [ 1 ]