Monika 
29 lat, kobieta, status: Czytelniczka, ostatnio widziana 6 godzin temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-05 20:30:57
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Seria: Reportaż

Do tej książki trudno sie odnieść jako do samego dzieła autorki o tyle, że składa się ona z wspomnień osób, które przezyły wojnę jako dzieci - mowa tu o dzieciach białoruskich, gdzie wspomnieć należy, że na Białorusi wojna zaczeła się nieco później niż w Polsce, bo w 1941 roku. I czemu trudno się do niej odnieść jako do dzieła autorki, cóż, wspomnienia są bardzo dobrze ułożone, tzn - zaczynają... Do tej książki trudno sie odnieść jako do samego dzieła autorki o tyle, że składa się ona z wspomnień osób, które przezyły wojnę jako dzieci - mowa tu o dzieciach białoruskich, gdzie wspomnieć należy, że na Białorusi wojna zaczeła się nieco później niż w Polsce, bo w 1941 roku. I czemu trudno się do niej odnieść jako do dzieła autorki, cóż, wspomnienia są bardzo dobrze ułożone, tzn - zaczynają się od tych "lżejszych", nastepnie mamy historie totalnie szokujące, i wbijające w ziemię, a na sam koniec zachowane są opowieści równie szokujące i równie refleksyjne, łaczące elementy tych pierwszych i środkowych. Jest to zatem bardzo sprytnie skonstruowana książka - co jest zasługą autorki, natomiast same wspomnienia są niezwykle prawdziwe, nie wydają się byc modyfikowane, brzmią jak bardzo autentyczne relacje osób, które wojnę przeżyły i dzielą sie swoimi wspomnieniami. Brawo za realizm.
Co mnie najbardziej zszokowało, to fakt o brutalnie przerwanym dzieciństwie, które z bajkowej sielanki przerodziło się w wiekszości przypadków w totalne piekło. Wiekszość tych wspomnień miało miejsce u dzieci z rodzin mieszkających na wsiach lub małych miasteczkach, gdzie wojna nabrała innego wymiaru niż w miastach dużych (gdzie jako mieszkanka Warszawy zawsze byłam przyzwyczajona do opowieści o wojnie w mieście).
Mnie osobiscie ta ksiażka totalnie wzruszyła, ale co pewne, to to, że wywołuje refleksję a jednocześnie sporo uczy o faktach historycznych.
Polecam wszystkim tym, którzy potrzebują mocnej, intensywnej literatury faktu, a także wszystkim tym, którzy są ciekawi spostrzeżeń naszych sąsiadów zza wschodniej granicy.

pokaż więcej

 
2018-06-24 13:50:37
Dodała książkę na półkę: Przeczytane

nie widzę sensu wydawania nowej wersji "starego wydania", które było super, a w tej nowej edycji wzbogacone o słowniczek i jakiś tam nowy reportaż. Troche naciąganie i odgrzewanie starego kotleta (bardzo dobrego, ale czy nie lepiej byłoby zrobić nowego?)

 
2018-06-15 14:33:37
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Seria: Na F/Aktach
 
2018-06-09 21:58:04
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-06-04 20:11:49
Dodała książkę na półkę: Przeczytane

Przekrój wybitnych żeńskich postaci polskiego himalaizmu - od najstarszych sław po najmłodsze osobistości. Fajne, szczere wywiady, przystępne opisy - mnie ta ksiązka niezwykle wciągnęła, jest przepięknie wydana - genialny prezent dla kogoś kto pasjonuje się górami.
Polecam!

 
2018-06-04 20:11:13
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-05-20 17:44:23
Dodała książkę na półkę: Przeczytane

Zbiór reportaży dotyczacych najbardziej kontrowersyjnych, tajemnicznych a często brutalnych spraw kryminalnych w Polsce. Zatajenia organów sprawiedliwości, paradoksy wyroków sądów i wszechobecna znieczulica. Książka, którą warto przeczytać - żeby wiedzieć.

 
Moja biblioteczka
47 25 115
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd