rozwiń zwiń
KocieBajki

Profil użytkownika: KocieBajki

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 44 tygodnie temu
324
Przeczytanych
książek
357
Książek
w biblioteczce
61
Opinii
167
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| 2 cytaty

Opinie


Na półkach: , , ,

Jedna z ulubionych dziecięcych książek jakie wpadły w moje łapki w 2022! Jest to książka bardzo ważna, mądra i ucząca już małe dziecko, jak ważna jest tolerancja i akceptacja inności która przecież może być atutem.
__
Narratorem tej historii jest budzik, taki jakie kiedyś bywały, analogiczny, nakręcany. Bohaterami zaś klocki. Budzik obserwuje z boku ich poczynania i opowiada czytelnikowi historię. Historię o tym, jak czerwone klocki zaczęły się wywyższać nad zielonymi, jak zaczęła im przeszkadzać zielonych mowa TI-TI brzmiąca inaczej niż ich, czerwonych TA-TA oraz jak zgodnie stwierdziły, że kolor zielony nie sięga do pięt czerwonemu, i w ogóle należy je odseparować od reszty klocków bo są gorsze..
Na szczęście pozostałe Inno kolorowe klocki nie stały biernie.
__
Dorosłym przy tej lekturze powinna cierpnąć skóra i od razu nasuwać skojarzenia z II wojną Światową. Ale nie tylko, bo i teraz wielu ludzi przez brak tolerancji krzywdzi innych, uważając kogoś za gorszego przez odmienny kolor skóry czy język, wyznanie, orientację seksualną, czy nawet ubiór albo zachowanie - jak choćby osoby ze spektrum autyzmu czy z innymi problemami. Nie wolno się na to zgadzać, a dzieci od małego powinny być uczone, że inny nie znaczy gorszy. To że się różnimy jest normalne i nikogo nie wolno wytykać palcem.
__
"Niewinny, że inny" to książka która powinna się znaleźć w każdym domu!

Jedna z ulubionych dziecięcych książek jakie wpadły w moje łapki w 2022! Jest to książka bardzo ważna, mądra i ucząca już małe dziecko, jak ważna jest tolerancja i akceptacja inności która przecież może być atutem.
__
Narratorem tej historii jest budzik, taki jakie kiedyś bywały, analogiczny, nakręcany. Bohaterami zaś klocki. Budzik obserwuje z boku ich poczynania i...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Ostatni tom trylogii o Truchlinie, dzielnicy Pragi w której nie ma prądu, telefony komórkowe nie działają, a ludzie żyją tak samo jak 100 lat temu.
W ostatnim już tomie tej trzymającej w napięciu trylogii dla starszych nastolatków Jirka ma nadzieję, że już nigdy jego stopa nie postanie na Truchlinie, a sam Truchlin niedługo stanie się podobny do innych dzielnic. Jednak po kłótni z En, gdy dowiaduje się że dziewczyna zniknęła wie, że jedynym miejscem w które mogła się udać to Truchlin właśnie. Niespodziewanie do jego eskapady dołącza były przyjaciel.. Tajemnicza wyprawa En okazuje się być związana z przyszłością Truchlina, jej przeszłością oraz Białą komnatą - tajemniczym miejscem w którym są ukryte odpowiedzi na wiele pytań.. Czas się kurczy, nad Truchlinem zbierają się czarne chmury i zbliża się decydujący moment - a niektórzy nie cofną się przed niczym, aby było tak jak chcą.
__
Ostatni tom ma poziom dwóch poprzednich, wciąga i trzyma w napięciu do ostatnich stron. Jedynie zakończenie trochę mnie zawiodło, bo zostało jakoś skrócone, przyspieszone i można by rzec - że jego część dzieje się poza czytelnikiem, co troszeczkę irytuje. Mimo to uważam tą książkę jak i całą serię za bardzo dobrą młodzieżówkę, trochę urban fantasy, trochę kryminał młodzieżowy. Świetnie się czyta, i żal człowieka łapie, że się skończyło.

Ostatni tom trylogii o Truchlinie, dzielnicy Pragi w której nie ma prądu, telefony komórkowe nie działają, a ludzie żyją tak samo jak 100 lat temu.
W ostatnim już tomie tej trzymającej w napięciu trylogii dla starszych nastolatków Jirka ma nadzieję, że już nigdy jego stopa nie postanie na Truchlinie, a sam Truchlin niedługo stanie się podobny do innych dzielnic. Jednak po...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

"Bo czas żadnych ran nie leczy, a już na pewno nie tych z dzieciństwa. Czas może tylko uczy nas rozsądniej obchodzić się z bólem, jakoś bandażować te rany. [...] Znów jestem dzieckiem, nieprzygotowanym do życia, któremu nagle coś odebrano. [...] Czasem jeszcze duszą mnie sny. [...] Samotności nie przysłonisz słowami. Tylko dotyk, czyjś ciepły oddech na policzku, czyjeś opiekuńcze ramiona - na chwilę, na mgnienie oka rozświetlą mrok."
__
Niesamowicie przejmująca historia kobiety żydowskiego pochodzenia, która jako maleńkie dziecko przeszła przez piekło getta. To wspomnienia które nie tylko ukazują horror czasów II wojny światowej, ale także życie po wojnie i wpływ traumy na życie człowieka, który jako dziecko znał tylko ukrywanie się, strach, śmierć, samotność i smutek. Oraz myśl, że jest niepotrzebne, wszystko robi źle, a jego życie jest nic nie warte.
__
Ta pozycja w dużej mierze jest "zlepkiem" kilku innych książek autorki, łącząca je w jedną bardziej ogólną, ukazującą wyrywki z różnych etapów życia autorki. W postaci poszarpanych wspomnień, często z przeskokami czasowymi, które momentami mogą utrudniać odbiór. Aby mieć obraz bardziej bogaty w szczegóły, należy sięgnąć do wcześniejszych Jej publikacji.
__
Autorka jest przykładem, jakie spustoszenie w człowieku zrobiła wojna, szczególnie jeżeli w jej trakcie było się dzieckiem, które dzieciństwo straciło bezpowrotnie. Że tą traumę, strach i niepewność nosi się sobie do końca życia. Że wojna nie kończy się wraz z okrzykiem "wojna się skończyła! ". Bo potem jest próba powrotu do jako takiej normalności, koszmary i wciąż na nowo powracające pytanie - "to jak długo nie musimy się chować?" wypowiadane przez tysiące dziecięcych głosików, wzdrgających się na widok munduru czy chowających pod stół przy byle głośniejszym krzyku jeszcze wiele, wiele lat po nim.
__
Wszyscy powinniśmy czytać więcej takich wspomnień, bo tylko pamięć o potwornościach jakie wojna przynosi w jej trakcie i po, może (mam nadzieję) w jakimś stopniu nas uchronić przed kolejnym, równie strasznym czasem..

"Bo czas żadnych ran nie leczy, a już na pewno nie tych z dzieciństwa. Czas może tylko uczy nas rozsądniej obchodzić się z bólem, jakoś bandażować te rany. [...] Znów jestem dzieckiem, nieprzygotowanym do życia, któremu nagle coś odebrano. [...] Czasem jeszcze duszą mnie sny. [...] Samotności nie przysłonisz słowami. Tylko dotyk, czyjś ciepły oddech na policzku, czyjeś...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika KocieBajki

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


Augusta Docher Najlepszy powód, by żyć Zobacz więcej
Salla Simukka Czarne jak heban Zobacz więcej
Augusta Docher Najlepszy powód, by żyć Zobacz więcej
Salla Simukka Czarne jak heban Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
324
książki
Średnio w roku
przeczytane
32
książki
Opinie były
pomocne
167
razy
W sumie
wystawione
311
ocen ze średnią 7,3

Spędzone
na czytaniu
1 874
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
36
minut
W sumie
dodane
2
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]