Sylwia Sekret 
gloskultury.pl
/Pan jest właścicielem swojego nazwiska tylko w mianowniku liczby pojedynczej. Pozostałymi przypadkami rządzi gramatyka!/
30 lat, kobieta, Częstochowa, status: Redaktorka, dodała: 17 książek i 13 cytatów, ostatnio widziana 3 dni temu

Teksty redakcyjne

11-09-2016
Publicystyka

Chodzi o to, że moi sąsiedzi robią remont. Taki kompletnie generalny remont. Na tyle generalny, że są dni, kiedy mam wrażenie, iż wiercą u siebie dziurę do innego wymiaru tylko po to, żeby odkryć w nim kolejne mieszkanie do odnowienia, a w nim stworzyć kolejną dziurę i tak dalej, i tak dalej…

15-08-2016
Publicystyka

Te słowa pochodzą z powieści, do oprawy której nie pasuje. Lawenda kojarzy się bowiem ze spokojem, z wyciszeniem, z ukojeniem. Z naturalnym lekiem na bezsenność i lęk. A jednak znalazł się w niej i choć sama książka nie zapada może szczególnie w pamięć, to ten cytat, powtarzany wielokrotnie, zmusił mnie do zastanowienia się nad jego naturą i sensem. Czy czytanie, czyniąc zuchwałym, czyni także lepszym?

12-06-2016
Publicystyka

Czas, który normalnie upływał mi na sprzątaniu czy gotowaniu bądź innych obowiązkach, teraz mogłam także przeznaczyć na jednoczesne zapoznawanie się treścią kolejnych powieści. Jak mogłam nie dostrzegać tego wcześniej? Jak mogłam kiedyś zmywać, nie słuchając audiobooka? Jak mogłam kroić ciasto na makaron do niedzielnego rosołu, nie zatapiając się w którąś z fabuł? 

08-05-2016
Publicystyka

Nie myślcie jednak, że porównuję zamiłowanie do książek z chorobą, bo absolutnie tak nie jest. To raczej ukochana dyscyplina sportowa, w którą czasem wpisane są drobne cierpienia; to dziecko, które kochamy, ale które często nie daje nam spać po nocach; to fantastyczna impreza, po której nie jesteśmy w stanie wstać do pracy.

10-04-2016
Publicystyka

Niemal zaraz po wyjściu z klatki, w której uwięzione jest moje mieszkanie, lekko tylko skręcając w lewo, wkraczamy na ulicę Jana Parandowskiego. Dziwna to ulica, bo widzę, gdzie się zaczyna, ale nie do końca wiem, gdzie prowadzi i gdzie się kończy, ale to nie pierwszy taki przypadek, kiedy sprawia mi to kłopot. Ta dzielnica przypomina czasem istny labirynt! Oczywiście próżno szukać tu Minotaura, ale nie powiem, czasem natknę się na jakiegoś Tezeusza całującego swoją Ariadnę.

28-02-2016
Publicystyka

Dziś w nocy dowiemy się kilku rzeczy. Być może dowiemy się, czy na naszym osiedlu mieszka jakiś kibic Cracovii (tak, 28 lutego to Dzień Kibica Cracovii, choć także Światowy Dzień Chorób Rzadkich, który naprawdę ze względu na nazwę winien być obchodzony dzień później). Ale nade wszystko dowiemy się, czy świat w końcu przestanie stroić sobie żarty z Leonardo DiCaprio.

31-01-2016
Publicystyka

Na pewno to znacie. W dniu, w którym umyjecie samochód, zaczyna padać siarczysty deszcz. Jeśli akurat skończy Wam się kawa, a do sklepu daleko - przyjdą niespodziewani goście. Jeśli piekąc ciasto, pochwalicie się, że nigdy nie zdarzyło Wam się wyciągnąć z piekarnika zakalca, zresztą macie fantastyczną „rękę do ciast” - nie zdziwicie się, jeśli ten jeden jedyny raz wyjmiecie przepięknego, dumnego zakalca szczerzącego do Was zęby w ironicznym uśmiechu. 

27-12-2015
Publicystyka

Czasami doskonale wiemy, kiedy robimy coś po raz ostatni w życiu, bo wynika to na przykład z naszej nieodwołalnej decyzji. Jednak wiele czynności codziennych i przyziemnych będziemy musieli wykonać kiedyś po raz ostatni i najprawdopodobniej w trakcie ich wykonywania nie będziemy mieli pojęcia o tym, że nie będzie następnego razu. Tu z kolei nasuwa się pytanie: Czy gdybyśmy wiedzieli, że to ostatni raz – chcielibyśmy coś zmienić?

15-11-2015
Publicystyka

Skoro utrwaliła się wiara, mit, legenda, zabobon (zwał jak zwał) o ludzkiej mowie wstępującej w zwierzęta w jedną, konkretną noc w roku, to dlaczego magia ta miałaby pominąć akurat książki? Czy one również nie towarzyszą nam w dobrych i złych chwilach? Czy nie są świadkami naszych rozterek, wątpliwości, wygłupów, uniesień, wstydu, bólu i porażek?

11-10-2015
Publicystyka

W każdym domu wygląda inaczej, w każdym domu ma swoje własne miejsce. Inaczej się chwieje, inaczej pachnie, inaczej kusi. Wywołuje ambiwalentne uczucia, jest skupiskiem paradoksów: tęsknoty i nienawiści, miłości i lęku, pożądania i wstydu. U mnie pyszni się zwyczajnie, na jednym z regałów. Wygląda całkiem niewinnie – kolorowo, momentami fikuśne, obiecująco.

Moja biblioteczka
927 55 6438
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (82)

Ulubieni autorzy (4)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (19)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd