Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
„300 uczonych prywatnie i na wesoło” to obszerny dwutomowy zbiór tekstów Andrzeja Kajetana Wróblewskiego, profesora fizyki, byłego rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Część z nic...

Ach, ci niesamowici naukowcy

Autor recenzji:
7,33 (3 ocen i 2 opinie)

Wyobrażamy sobie naukowców jako ludzi poważnych, jako szacownych starszych panów pod krawatem i z probówką w ręku i skupione kobiety ze schludnym kokiem. Tak właśnie są przedstawiani w biografiach i encyklopediach, tymczasem w anegdotach Andrzeja Kajetana Wróblewskiego można zobaczyć ich inną twarz, tę prawdziwą, codzienną, budzącą sympatię i bardziej ludzką. Nagle okazuje się, że autor przełomowego odkrycia mógł być w wolnych chwilach uznanym muzykiem, szermierzem czy treserem mrówek, że musiał dorabiać pracując w kinie albo w fabryce cukierków, że zdarzyło mu się wyrzucić zegarek do rzeki czy zapomnieć o trzymanej w ręku płonącej zapałce. W książce Wróblewskiego naukowcy nie są sztywnymi figurami z podręczników, ale nietuzinkowymi postaciami, czasem roztrzepanymi, często obdarzonymi ogromny poczuciem humoru i zawsze pełnymi pasji.

„300 uczonych prywatnie i na wesoło” to obszerny dwutomowy zbiór tekstów Andrzeja Kajetana Wróblewskiego, profesora fizyki, byłego rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Część z nich ukazała się wcześniej w miesięczniku „Wiedza i Życie” oraz w książkach „Uczeni w anegdocie” i „200 uczonych w anegdocie”, jednak dla potrzeb obecnego wydania wszystkie zostały poprawione i uzupełnione o sylwetki stu nieopisanych wcześniej postaci. Są tu takie „sławy” nauki jak Galileusz, Charles Darwin, Albert Einstein czy Benjamin Franklin, ale książka daje czytelnikom również okazję do poznania mniej znanych uczonych i ich dokonań, opisanych w przystępnej formie i okraszonych wieloma anegdotami. Nie brak tu i polskich nazwisk i choć świat nauki przez wieki był zdominowany przez mężczyzn, to autor nie zapomina również o kobietach-naukowcach.

Teksty Wróblewskiego są równocześnie pouczające i zabawne. Oczywiście nie każdy naukowiec wiódł życie pełne barwnych sytuacji, przez co niektóre opisy są nieco bardziej zbliżone do noty encyklopedycznej, ale w żadnym nie brak choćby drobnych ciekawostek dotyczących życia prywatnego danej osoby. Szczególnie inspirujące są opisy ich zmagań z przeciwnościami i krytyką, ich walki o uznanie i ciągłego dążenia do rozwoju nauki. Każda z opisywanych osób w jakiś sposób zmieniła świat. Czytając o ich niezwykłych dokonaniach trudno nie zarazić się ich pasją do nauki.

Agnieszka KrukTrwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>

Pokaż wszystkie recenzje użytkownika corbeau
Biblioteczka recenzenta
838 1 896
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (7)

zgłoś błąd zgłoś błąd