Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
W książce pojawiają się 64 słowa pochodząca z różnych języków, w większości z angielskiego, ale są tu też słowa francuskie, niemieckie, japońskie, a nawet tureckie i zaczerpnięte z ...

Gdy brak nam słów

Autor recenzji:
Autor książki: Yee-Lum Mak
7,16 (25 ocen i 7 opinii)

Można zbierać znaczki, kolorowe magnesy czy pocztówki z różnych stron świata – „Innymi słowy” to książka dla kolekcjonerów słów. I to słów, których nie ma – przynajmniej w naszym języku. Bo jak nazwiemy przestrzeń między jawą a snem, umiłowanie nocy albo gest przeczesywania palcami włosów ukochanej osoby? Okazuje się, że inne narody mają na nie określenia, którymi chętnie się z nami podzielą. Yee-Lum Mak zebrała najbardziej zaskakujące słowa i pojęcia z różnych języków, a Kelsey Garrity-Riley opatrzyła je wspaniałymi ilustracjami, tworząc co prawda niewielki, ale piękny i działający na wyobraźnię album.

W książce pojawiają się 64 słowa pochodząca z różnych języków, w większości z angielskiego, ale są tu też słowa francuskie, niemieckie, japońskie, a nawet tureckie i zaczerpnięte z języka bantu. Niestety brak tu polskich przykładów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samodzielnie uzupełnić tę kolekcję. Słowa podzielone są na grupy, w zależności od tego gdzie albo w jakiej sytuacji można ich użyć: na łonie natury, w księgarni, w czasie deszczu lub w tańcu. Przy każdym pojęciu pojawia się jego definicja ze wskazaniem, z jakiego języka pochodzi, a do tego oczywiście ilustracja dla każdej z grup. O ile same definicje są bardzo ciekawe, to bez tych pięknych, klasycznych ilustracji wypadłyby dość sucho, jak słownikowe hasła. Połączenie słowa i obrazu sprawia, że od albumu trudno się oderwać, dzięki czemu stanowi doskonały prezent tak dla młodszych, jak i dla starszych czytelników. Jedyne, czego tu brakuje to sugestie co do wymowy - niestety pozostaje nam kierować się własną intuicją.

Dwaj językoznawcy, Edward Sapir i Benjamin Lee Whorf stworzyli przed laty hipotezę głoszącą, iż język, którym mówimy, wpływa na nasz sposób myślenia i postrzegania świata. Książka „Innymi słowy” potwierdza tę hipotezę: rzeczywiście brak nam słów na określenie czegoś, co innym narodom może się wydawać oczywiste. Ale poznając nowe słowa możemy się zbliżyć do obcej kultury i rozwinąć własną, ucząc się inaczej patrzeć na świat. Tego uczy i do tego zachęca ta niezwykła książka.

Agnieszka KrukTrwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>

Pokaż wszystkie recenzje użytkownika corbeau
Biblioteczka recenzenta
838 1 980
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (7)

zgłoś błąd zgłoś błąd