Alikka 
status: Redaktor, ostatnio widziany 6 dni temu

Teksty redakcyjne

28-12-2015
Aktualności

„Gwiezdne Wojny” królują na ekranach kin od zeszłego tygodnia. Kto jeszcze nie miał okazji ich obejrzeć, na pewno znajdzie wybierze się na nie w okresie poświątecznym lub noworocznym. Dla wielu był to najbardziej oczekiwany film roku, jeśli nie w ostatnich lat. ​

18-12-2015
Varia

Już od dawna wiadomo, że książka nie jest bytem tożsamym z okładką i konkretną ilością papierowych stron. W XXI wieku książki można czytać na wiele sposobów: na tablecie, na czytniku, na komputerze, a nawet na telefonie komórkowym. Jest jednak jeden rodzaj książek, które (chyba) jeszcze długo będą mogły być tylko drukowane i jako elektroniczne nie mają sensu.

28-11-2015
Varia

Stawiłem sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu, napisał Horacy, mając na myśli nie dobra materialne, nie budowle ani dziękczynne posągi, a swoje dzieła i wiedzę, które w umysłach ludzkich przetrwają tysiąclecia, znacznie dłużej niż jakikolwiek metal czy kamień.

16-11-2015
Varia

Zastanawialiście się kiedyś, ile książek wydaje się rocznie? Tysiące. A liczba autorów, którzy usiłują zadebiutować na rynku, którzy nie wiedzą ilu czytelników (i czy jakichkolwiek w ogóle) uda się im przekonać swoją prozą, jest jeszcze większa.

10-11-2015
Publicystyka

Od kiedy byłam nastolatką, moimi ulubionymi książkami zawsze były horrory. H. P. Lovecraft, R.L. Stine – w zasadzie, odkąd tylko mój angielski był na tyle dobry, by zrozumieć choćby streszczenia opowiadań grozy, czytałam właściwie tylko je.

Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-01-09 12:34:08
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Przeczytane 2019
 
2019-01-09 12:32:18
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Przeczytane 2019
Cykl: Cykl o Nikicie (tom 3)

Chyba najfajniejsza z dotychczasowych książek Jadowskiej.

 
2019-01-09 12:31:04
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Przeczytane 2019
Autor:
Cykl: Theo Cray (tom 1)

Pomysł świetny, tłumaczenie karygodne.

 
2019-01-09 12:30:31
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Przeczytane 2019
Autor:
Cykl: Żywe maszyny (tom 1)

Mówiąc szczerze książka podobała mi się bardzo średnio. To nie książka, ale trochę rozbudowany scenariusz. Akcja może i wartka, ale strasznie "po łebkach. Jak zazwyczaj przeszkadza mi typowo "kobiece" pisanie ("z rozdzierającą rozpaczą spojrzał na nią niewymownym smutkiem swych liliowych oczu błyszczących dziko i melancholijnie spod burzy białych włosów" i podobne bzdety), tutaj jest z kolei... Mówiąc szczerze książka podobała mi się bardzo średnio. To nie książka, ale trochę rozbudowany scenariusz. Akcja może i wartka, ale strasznie "po łebkach. Jak zazwyczaj przeszkadza mi typowo "kobiece" pisanie ("z rozdzierającą rozpaczą spojrzał na nią niewymownym smutkiem swych liliowych oczu błyszczących dziko i melancholijnie spod burzy białych włosów" i podobne bzdety), tutaj jest z kolei przesada w drugą stronę. Jedyna postać, która ma jakoś w ogóle zarysowane życie wewnętrzne to panna Valentine. Co dzieje się w głowach głównej pary bohaterów - można tylko domniemywać na podstawie ich reakcji na zastane okoliczności przyrody. Fang, która zapowiadała się na postać bardzo fajną i niejednoznaczną, okazuje się cienka jak papier. O Bevisie wiemy tylko tyle, że ma fetysz kobiecych włosów, gdyż sam jest łysy.
Wiele w tej książce się zapowiada i robi nadzieję, zaczyna budować jakieś napięcie, które niestety rozłazi się po kościach.
Nie mówiąc o bezsensowności samego pomysłu miast na kółkach, aby "lepiej wykorzystywać surowce naturalne". Po mojemu wielkie, kilkupiętrowe i parotysięczne miasto zaiwaniające po wertepach z prędkością ponad 100km/h nie jest jakimś wzorem dobrego wykorzystania surowców, a zwłaszcza paliwa, ale w sumie nie jestem inżynierem wiec się nie będę nad tekstem aż tak znęcać.
Co na plus? No wyobraźnia. Jakkolwiek logicznie bezsensowna, wizja tychże zaiwaniających po wertepach miast, które się nawzajem pożerają, latających nad nimi sterowców, elektronicznych wskrzeszeńców i zmechanizowanej kopuły St Pauls Cathedral, która kryje wewnątrz pierdzielne działo, ma w sobie rozmach i postapokaliptyczno - baśniowy urok.
Reasumując, chyba po prostu jestem za stara na takie książki...

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
353 13 182
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (5)

Ulubione cytaty (1)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd