Pat 
mężczyzna, Warszawa, status: Czytelnik, dodał: 7 książek i 15 cytatów, ostatnio widziany 5 dni temu
Teraz czytam
 • Szczęśliwe wyspy Oceanii. Wiosłując przez Pacyfik
  Szczęśliwe wyspy Oceanii. Wiosłując przez Pacyfik
  Autor:
  Paul Theroux, wybitny pisarz i słynny podróżnik, wyrusza na jedną ze swoich najbardziej egzotycznych i intrygujących wypraw. W chybotliwym kajaku-składaku odwiedza wyspy południowego Pacyfiku. Podróż...
  czytelników: 293 | opinie: 8 | ocena: 7,06 (54 głosy)
 • Twierdza Kimerydu
  Twierdza Kimerydu
  Autor:
  Czasem badania genetyczne są przyczyną katastrofy, a nie przełomu. Gdy w Mieście Krokodyli dochodzi do krwawego stłumienia pokojowej konferencji asymilacyjnej, nikt jeszcze nie podejrzewa, do czego d...
  czytelników: 262 | opinie: 51 | ocena: 7,02 (92 głosy)
 • Young Avengers: Omnibus
  Young Avengers: Omnibus
  Autorzy:
  It's not important what our parents did. It matters what we do. Someone has to save the world. You're someone. Do the math. The critically acclaimed team of Kieron Gillen and Jamie McKelvie reinvent...
  czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 8 (1 głos)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
Pat
2018-10-23 23:39:51
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:
Seria: Chimaera

Dziwna to powieść. Zapowiedź wydawnicza sugeruje miszmasz "Egzorcysty" z "Aniołami i Demonami", gdzie głównym złym jest przebiegły demon, chcący owładnąć umysł głównego bohatera. W rzeczywistości dostajemy dramat obyczajowy z podłamanym psychicznie nudnym profesorkiem, który objeżdża Stany Zjednoczone w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie co stało się z jego córką.

Wstęp i kilka pierwszych...
Dziwna to powieść. Zapowiedź wydawnicza sugeruje miszmasz "Egzorcysty" z "Aniołami i Demonami", gdzie głównym złym jest przebiegły demon, chcący owładnąć umysł głównego bohatera. W rzeczywistości dostajemy dramat obyczajowy z podłamanym psychicznie nudnym profesorkiem, który objeżdża Stany Zjednoczone w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie co stało się z jego córką.

Wstęp i kilka pierwszych rozdziałów bardzo przypominają "Inferno" Dana Browna – z niepokojącymi wizjami i nakreśleniem akademickiego światka racjonalności – podkręcone na maksa przy tymczasowym przeniesieniu miejsca akcji do Wenecji. Jednak protagonista nie ma w sobie krzty zapalczywości profesora Langdona, a jego znajomość dzieła literackiego, które jest busolą osi fabularnej, wydaje się bardzo powierzchowne i fragmentaryczne, bowiem przez całą historię przewijają się dwa/trzy krótkie fragmenty "Raju utraconego" – i tyle. Żadnej głębszej analizy, żadnych wycieczek w sekrety dziejów.

Gdy główny punkt zwrotny historii zawiązuje się na dosłownie dwóch stronach (który też jest aż nazbyt oczywisty), akcja ponownie wraca do USA i tutaj wydźwięk powieści zmienia się drastycznie. Ciężka atmosfera znika zupełnie, a poczynania głównego bohatera zaczynają przypominać bardziej powieść drogi z wątkiem detektywistycznym. W kolejnych rozdziałach bowiem odwiedzimy więcej barów szybkiej obsługi z połowy Stanów niż będzie nam dane się przerazić. Tak naprawdę, oprócz konfrontacji z demonem w Wenecji (z samego początku), w całej powieści nie będzie drugiego momentu, podczas lektury którego poczujecie się nieswojo. Jak na książkę biorącą na warsztat mistycyzm i demonologię to bardzo słabo.

Problemem jest również główny bohater, który nuży swoimi wywodami językiem mało wykształconego człowieka, powtarzającego co i rusz te same frazesy. Jego przywołania "Raju utraconego" nie mają żadnego sensu i nie są w żaden sposób wytłumaczone, zatem "Raj" można by zamienić jakimkolwiek innym dziełem, a fabuła niewiele by się zmieniła – poza imieniem głównego złola, którego tożsamość i tak #nikogo.

Mogę tylko zaznaczyć, że zakończenie jest zupełnie niesatysfakcjonujące, wręcz otwarte do interpretacji. Ale zwyczajnie nie chce się go interpretować, bo brak w nim głębi i intrygującej cząstki "wow".

Styl autora jest bardzo lekki, a monologi czy dialogi mają nawet elementy komediowe – co chyba nie bardzo pasuje do obranego tematu i charakterologii postaci, ale mnie faktycznie bawiły w odpowiednich momentach (czy w tym przypadku można zaliczyć to na plus?). Bardzo duży zarzut do polskiego tłumaczenia, w którym pełno jest powtórzeń tych samych słów i wyrażeń w następujących po sobie zdaniach (co naprawdę bardzo razi) i błędów rzeczowych (żeby wymienić tylko, iż nie ma "butów firmy Oxford", gdyż istnieją oksfordki)

Dla wielbicieli powieści drogi bardzo dobra pozycja, bo bohater przechodzi w jej trakcie przemianę. Dla wielbicieli amerykańskich smaczków popkulturowych to również źródło, z którego wiele można dowiedzieć się o upodobaniach kulinarnych podróżujących autostradami. Ale na pewno nie jest to książka, która cokolwiek wnosi do tematyki thrillerów, a jej kliszowe zagrania fabularne i brak sensownego zakończenia sprawiają, że można sobie "Demonologa" darować.

pokaż więcej

 
Pat
2018-10-23 17:40:15
Dodał do serwisu książkę: Falco
Cykl: Zack Herry (tom 5) | Seria: Herkules
 
Pat
2018-10-23 17:28:20
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Zack Herry (tom 4)
 
Pat
2018-09-02 22:34:59
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Seria: Salamandra
 
Pat
2018-09-02 20:52:07
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Cykl: Naturalista (tom 1)
 
Moja biblioteczka
143 57 346
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (2)

Ulubieni autorzy (1)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (8)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd