rozwiń zwiń
DawidvonPuli

Profil użytkownika: DawidvonPuli

Nie podano miasta Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 22 godziny temu
460
Przeczytanych
książek
498
Książek
w biblioteczce
10
Opinii
133
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Mężczyzna
Dodane| 3 książki
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Książka ta wywiera pewien wpływ na człowieka. Człowieka, takiego jak ja, i być może też, takiego jak Ty. Inaczej nie umiałbym wytłumaczyć faktu, że po siedmiu latach od ostatniej opinii jaką dodałem na tym portalu, po siedmiu latach milczenia na temat czytanych książek, a było ich sporo, postanowiłem akurat przy niej coś napisać. Nie będzie to nic szczególnego, nic ważnego, będzie to tylko świadectwo tego, że czyjaś historia, która wydarzyła się osiemdziesiąt lat temu, może mieć nadal znaczenie dla współczesnego człowieka, nie pozostawiając go „bez odpowiedzi”. Zdecydowałem się też coś napisać, z tego względu, że wspomnienia te są słabo znane i mają zaledwie dwie opinie na lubimyczytać (stan na 17.11.2023) a sensem pisania opinii o książkach jest potrzeba polecania ich innym osobom, dźwigania do góry aby trafiały w świadomość innych i ożywały tam, a więc aby nie ginęły w zapomnieniu. Ta książka jest gdzieś na granicy zapomnienia. Mało kto o niej wie, mało kto po nią sięga. Sam, być może nie dowiedziałbym się o niej gdyby nie przypadek. Pracując w księgarni wysyłkowej przy selekcji używanych książek, ta, jako że tania, miała iść na przemiał. Otworzyłem ją na przypadkowej stronie, przeczytałem dwa zdania i postanowiłem odłożyć ją dla siebie. Rok później, po całej serii przeczytanych różnych wspomnień, przyszła i na nią kolej. Niechętnie się zabrałem za jej czytanie, gdyż to, co dostaje się za darmo, mniej się ceni. I tak nieśpiesznie dałem się wprowadzać w świat Jacka Eisnera, warszawskiego chłopaka pochodzenia żydowskiego, któremu wspaniałe, oświecone, kulturalne Niemcy po roku 39-ym urządziły piekło z życia. Nie będę opisywał długiej drogi jego losów. To już sam masz sprawdzić. Wprowadzę tylko w sam początek.

Eisner w momencie wybuchu wojny miał czternaście lat, a gdy został zamknięty w getcie warszawskim - piętnaście. Jako jedyny z całej rodziny, dzielnie, niestrudzenie postanowił walczyć o przeżycie z niespotykaną odwagą i determinacją. Zdradzę tylko tyle, że z początku zajmował się szmuglem jedzenia z aryjskiej strony aby wyżywić swoją liczną rodzinę, ciotki, wujków, kuzynów, kuzynki, babcie, matkę, ojca, siostrę. On sam jeden stał się żywicielem dziesiątek krewnych, codziennie ryzykując przy tym życiem. Jego koledzy podczas szmuglowania ginęli. To tylko początek jego drogi, „drogi przez mękę”. Sądziłem, że to będzie tyle, i aż tyle! Że wspomnienia zamkną się w getcie. Oj nie. Eisner potrafił zaskoczyć, nie raz, nie dwa, nie trzy, nie cztery. Nie sposób naliczyć sytuacji, w których ten młody, niezwykle sprytny, utalentowany i odważny człowiek wprowadził mnie w stan osłupienia, w którym długo kręciłem głową, nie wierząc w to, co czytam. Jego działania nie zawsze były rozsądne. Aż dwa razy popełnił niewybaczalną głupotę, którą żadną miarą nie potrafiłem sobie wytłumaczyć. Niemniej, czy na pewno była to aż taka głupota skoro przeżył? Tak była, lecz mimo to potrafił nawet z tego wyjść cało, podczas gdy szanse na przetrwanie były jak jeden na tysiąc. Jacek miał zdolność szybkiego zjednywania sobie ludzi. Był lubiany. Poza operatywnością i oczywistym szczęściem, to zapewne najmocniej przyczyniło się do jego przeżycia. Jak długie są jego losy? Życie w getcie warszawskim, później jego likwidacja, podczas której walczył zabijając ss-manów, to tylko początek jego drogi. Już tam mógł zginąć niezliczoną ilość razy. Wyraźnie, przypadła mu w udziela większa pula szczęścia od innych. Później trafił do wagonów. Los jego, można byłoby rozdzielić na pięć osobnych wspomnień a i tak trudno byłoby ci uwierzyć, że rzeczy te naprawdę się wydarzyły.

Należy czytać takie wspomnienia, wracać do tych czasów, ponieważ pełne są one prawdziwych bohaterów i ich losy muszą być znane i nie mogę ulec zapomnieniu. Należy się im nasza uwaga i poświęcony czas, jak nikomu innemu. Ci ludzie po prostu na to zasługują aby wysłuchać ich historii. To jest jedyny wyraz uznania, jaki możemy im oddać. Nie dowiemy się o nich z NETFLIXA, HBO, ani YOUTUBA. Jacek Eisner to tylko jeden z wielu, którzy pozostawili po sobie świadectwo życia, wykraczającego poza nasze miary pojmowania i wyobraźni. Miałem to szczęście, że wspomnienia te trafiły w moje ręce, że „poznałem Jacka”, czego również i tobie życzę.

Książka ta wywiera pewien wpływ na człowieka. Człowieka, takiego jak ja, i być może też, takiego jak Ty. Inaczej nie umiałbym wytłumaczyć faktu, że po siedmiu latach od ostatniej opinii jaką dodałem na tym portalu, po siedmiu latach milczenia na temat czytanych książek, a było ich sporo, postanowiłem akurat przy niej coś napisać. Nie będzie to nic szczególnego, nic...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Zacząć chciałbym od tego, że nie jest to żadna opinia książki a jedynie refleksja nad tym, jakie myśli ona we mnie wzbudzała. Jako takiej opinii ładnej bym nie napisał nie chcąc powtarzać za innymi tych trafnych spostrzeżeń i opisów ale miast tego mogę opowiedzieć o tej książce w kontekście życia i w kontekście świata.

Czytając "Drogę" nie tyle przed oczyma widziałem postapokaliptyczny obumierający świat okryty szarym pyłem - co nieprzerwanie naprzeciw niego przypominający o sobie ten nasz Obecny bujny w przyrodzie, różnorodny społecznie i kulturowo ustrukturyzowany. Na co dzień przedmioty używane w nawyku przypomniały o swojej użyteczności - o celowości pojawienia się ich przez człowieka dla człowieka, przypomniała o sobie celowość wszystkiego, w czym jesteśmy "zanurzeni", w czym społecznie, kulturowo, mentalnie i fizycznie się poruszamy. Nie ma innego lepszego eksperymentu na wartość współczesnego świata od "wynurzenia" się z niego w "Drodze" - w której jesteśmy go pozbawieni. Nie twierdzę przy tym, że świat nasz nam znany to najdoskonalszy z możliwych, lecz naprzeciw tego wypalonego i pokrytego pyłem, opustoszałego i w nielicznych przejawach życia wygłodniałego - to Świat Nadzwyczajny.

Jak to było niegdyś.
Minęły dziesiątki tysięcy lat odkąd wędrowaliśmy w poszukiwaniu miejsca do życia, niczym "mężczyzna" i "dziecko", podobnie do nich zmierzaliśmy ku warunkom do tego życia zdatniejszym. Czas zatarł nasze długie i ciężkie drogi i gdyśmy osiedli utworzyliśmy światy społeczne i kulturowe, powołaliśmy artefakty i rzeczy użytkowe, dosięgliśmy zaawansowanych technik.

Jak to może być.
Niech nam teraz to zostanie odebrane. Niech uderzy pokaźny meteoryt i atmosferę wypełni pyłem przysłaniając słońce i blokując "wzrost" życia. Granice Państw, Polityki i Ustroje, wszystko to rozpłynie się i pozostaną jak u pradziejów małe grupki "zbieracko-łowieckie" zdeterminowane czystym instynktem życia oraz "ogniem" proto-moralności, moralności formą wyjściową i podstawową zrodzoną z troski o najbliższych. Gdy zdołamy przejść przez "wąski przesmyk" postapokaliptycznego świata i promienie słońca dosięgną ziemi nadejdzie czas "odrodzenia". Czy wówczas historia zdołałaby się "chociaż" powtórzyć. Poruszamy się w "funkcjonalności" świata doczesnego przyległej do nas samych. W "Drodze" zaś z tejże hipotetycznie się oczyszczamy orientując się, co to znaczy być "chociażby tu i chociaż na ten sposób".

Zacząć chciałbym od tego, że nie jest to żadna opinia książki a jedynie refleksja nad tym, jakie myśli ona we mnie wzbudzała. Jako takiej opinii ładnej bym nie napisał nie chcąc powtarzać za innymi tych trafnych spostrzeżeń i opisów ale miast tego mogę opowiedzieć o tej książce w kontekście życia i w kontekście świata.

Czytając "Drogę" nie tyle przed oczyma widziałem...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Ta książka pozostanie w mojej pamięci w nietypowym momencie krótkiej refleksji głównej postaci nad przemijalnością, która napłynęła nań obrazem zwłok monumentalnej Warszawy. Leżąc wyciągnięty w podwarszawskim rowie, w powietrzu jasnym i czystym odciął się od uczucia utraty tamtego świata, od "niecodzienności zdarzeń o skali światowej" utratę tę odkładając na przyszłość, wiążąc ją we wszystkim, co się traci, zapowiadając utraty narastanie. Zniszczone miasto objawiło się w widmie skończoności wszystko powoli konsumującej.

"Warszawa żywa czy też martwa była w tej chwili ode mnie równie daleka i równie nierealna jak Paryż albo Nowy Jork. To wszystko nadejdzie dopiero dużo, dużo później. Śmierć bliskiej osoby jest wobec żyjących wciąż jeszcze zdarzeniem nazbyt rozbieżnym ażeby ją objąć jednym mgnieniem oka i pojąć uczuciem. Pierwsza rozpacz jest raczej protestem przeciw brakowi i niecodzienności niż sprawą sentymentu. Dopiero dużo, dużo później kiedy zmarła osoba straci już prawa w kręgu naszej codzienności, kiedy już niemal i z pamięci zostanie wymazana, znowu w nas odżywa. Ukazuje się nam w nagłym blasku za dnia, włóczy się za nami długimi godzinami w nocy. Przeżywamy zgony bliskich osób, przeżywamy zgony zdarzeń, szczególnie boleśnie przeżywamy zgon dzieciństwa, pierwszy zgon w łańcuchu zgonów wiodących nas do śmierci."

Ta książka pozostanie w mojej pamięci w nietypowym momencie krótkiej refleksji głównej postaci nad przemijalnością, która napłynęła nań obrazem zwłok monumentalnej Warszawy. Leżąc wyciągnięty w podwarszawskim rowie, w powietrzu jasnym i czystym odciął się od uczucia utraty tamtego świata, od "niecodzienności zdarzeń o skali światowej" utratę tę odkładając na przyszłość,...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika DawidvonPuli

z ostatnich 3 m-cy
DawidvonPuli
2024-02-27 19:17:41
DawidvonPuli ocenił książkę Wilk morski na
9 / 10
2024-02-27 19:17:41
DawidvonPuli ocenił książkę Wilk morski na
9 / 10
Wilk morski Jack London
Średnia ocena:
7.4 / 10
282 ocen
DawidvonPuli
2024-02-27 19:17:03
DawidvonPuli ocenił książkę Rozwód w Budzie na
6 / 10
2024-02-27 19:17:03
DawidvonPuli ocenił książkę Rozwód w Budzie na
6 / 10
Rozwód w Budzie Sándor Márai
Średnia ocena:
7 / 10
135 ocen
DawidvonPuli
2024-02-22 23:54:39
DawidvonPuli dodał książkę Podróż do Rosji na półkę Chcę przeczytać
2024-02-22 23:54:39
DawidvonPuli dodał książkę Podróż do Rosji na półkę Chcę przeczytać
2024-02-22 19:34:46
DawidvonPuli został fanem autora Jack London
2024-02-22 19:34:46
DawidvonPuli został fanem autora Jack London
2024-02-13 20:43:05
DawidvonPuli Zagłosował w plebiscycie "Książka Roku 2023"
2024-02-13 20:43:05
DawidvonPuli Zagłosował w plebiscycie "Książka Roku 2023"
DawidvonPuli
2024-02-11 13:48:01
DawidvonPuli dodał książkę Przez błękitne pola na półkę Chcę przeczytać
2024-02-11 13:48:01
DawidvonPuli dodał książkę Przez błękitne pola na półkę Chcę przeczytać
Przez błękitne pola Claire Keegan
Średnia ocena:
7 / 10
99 ocen
DawidvonPuli
2024-02-04 18:56:21
DawidvonPuli ocenił książkę Sąd w Canudos na
7 / 10
2024-02-04 18:56:21
DawidvonPuli ocenił książkę Sąd w Canudos na
7 / 10
Sąd w Canudos Sándor Márai
Średnia ocena:
7.1 / 10
111 ocen
DawidvonPuli
2024-02-04 18:56:04
DawidvonPuli ocenił książkę Opowieści fantastyczne na
7 / 10
2024-02-04 18:56:04
DawidvonPuli ocenił książkę Opowieści fantastyczne na
7 / 10
Opowieści fantastyczne Fiodor Dostojewski
Średnia ocena:
7.1 / 10
711 ocen
DawidvonPuli
2024-01-30 20:37:43
2024-01-30 20:37:43
Czyste radości mojego życia Jan Smid
Średnia ocena:
7.1 / 10
77 ocen

ulubieni autorzy [59]

Jack London
Ocena książek:
6,8 / 10
121 książek
2 cykle
401 fanów
Gustav Meyrink
Ocena książek:
6,7 / 10
17 książek
1 cykl
36 fanów
Michel Onfray
Ocena książek:
6,6 / 10
6 książek
0 cykli
12 fanów

Ulubione

Alfred de Musset - Zobacz więcej
Osamu Dazai Zatracenie Zobacz więcej
Anthony Storr Samotność. Powrót do jaźni Zobacz więcej
Albert Schweitzer - Zobacz więcej
Karlheinz Deschner Opus Diaboli Zobacz więcej
Fernando Pessoa Księga niepokoju spisana przez Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie Zobacz więcej
Yasunari Kawabata Głos góry Zobacz więcej
François-René de Chateaubriand Pamiętniki zza grobu Zobacz więcej
Paul Valéry Estetyka słowa Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
460
książek
Średnio w roku
przeczytane
20
książek
Opinie były
pomocne
133
razy
W sumie
wystawione
436
ocen ze średnią 8,0

Spędzone
na czytaniu
2 816
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
21
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
3
książek [+ Dodaj]