Anna 
ozzybloog.blog.pl
kobieta, Łódź, status: Czytelniczka, dodała: 1 cytat, ostatnio widziana 2 dni temu
Teraz czytam
 • Bezpieczna przystań
  Bezpieczna przystań
  Autor:
  Pewnego dnia do nadmorskiego miasteczka przyjeżdża tajemnicza młoda kobieta o imieniu Kate. Jest atrakcyjna, ale wyraźnie unika nowych znajomości, wiodąc życie pustelniczki. Do czasu.Kiedy poznaje Ale...
  czytelników: 13668 | opinie: 610 | ocena: 7,65 (6021 głosów) | inne wydania: 5
 • Cienie
  Cienie
  Autor:
  Nowa powieść Wojciecha Chmielarza, laureata nagrody Wielkiego Kalibru. W Milanówku giną dwie kobiety – córka i konkubina słynnego gangstera. Zastrzelono je z broni podkomisarza Kochana, a on sam znik...
  czytelników: 1758 | opinie: 185 | ocena: 7,8 (876 głosów)
 • Dziewczyna, która przepadła
  Dziewczyna, która przepadła
  Autor:
  Osiem lat pod dachem psychopaty to piekło, z którym porwana przez niezrównoważonego mężczyznę Monika musi się zmierzyć zupełnie sama. Gdzieś ktoś jej szuka, ktoś rozpaczliwie za nią tęskni, ale ona pr...
  czytelników: 1436 | opinie: 94 | ocena: 8,54 (423 głosy)
 • Dziewczyna z Brooklynu
  Dziewczyna z Brooklynu
  Autor:
  Doskonale pamiętam ten moment: stoimy nad brzegiem morza, patrząc, jak zachodzące słońce rozświetla horyzont. Wtedy Anna zapytała: „Czy wciąż byś mnie kochał, gdybym zrobiła coś naprawdę złego?”. Co m...
  czytelników: 6181 | opinie: 416 | ocena: 7,37 (2595 głosów) | inne wydania: 2
 • Dziewczyny z Wołynia
  Dziewczyny z Wołynia
  Autor:
  Dzieci przetrwały rzeź. Teraz opowiadają historię zamordowanych rodziców i dziadków. Rozalia miała osiem lat, gdy schowana w piwnicy słyszała ostatnie słowa umierającej matki i siostry. Zofia pamięt...
  czytelników: 672 | opinie: 46 | ocena: 8,74 (143 głosy)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-17 12:39:26
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-08-14 21:12:10
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: William Wisting (tom 5) | Seria: Mroczny zaułek

To jest moje drugie spotkanie z Horstem (a już aż piąta część przygód komisarza Wistinga ),gdzie dałam się nie tylko wciągnąć całkowicie w ukazaną tu intrygę ale doszłam do wniosku, że chyba najwyższy czas poznać poprzednie części . Jeśli zaś chodzi o te konkretną część to powiem Wam, że autor pokazał swoją świetną formę i to, że ( tak, śmiem to stwierdzić już po dwóch jego powieściach )... To jest moje drugie spotkanie z Horstem (a już aż piąta część przygód komisarza Wistinga ),gdzie dałam się nie tylko wciągnąć całkowicie w ukazaną tu intrygę ale doszłam do wniosku, że chyba najwyższy czas poznać poprzednie części . Jeśli zaś chodzi o te konkretną część to powiem Wam, że autor pokazał swoją świetną formę i to, że ( tak, śmiem to stwierdzić już po dwóch jego powieściach ) potrafi zaskoczyć czytelnika w wielkim stylu .

Akcja powieści toczy się głównie w Larvik w Norwegii . Mamy mglisty jesienny poranek gdy przypadkowa kobieta podążająca do pracy znajduje na środku rynku głowę kobiety wbitą na pal . Do tego tragicznego wydarzenia musiało dojść późną nocą, a gęsta jesienna mgła pozwoliła mordercy skutecznie się ulotnić z miejsca zdarzenia i choć nie wiadomo kim naprawdę jest denatka to widać że jest to osoba bardzo młoda.

Na miejsce zbrodni przybywa komisarz William Wisting, który stoi przed koniecznością zbadania najbardziej groteskowego morderstwa w całej swojej karierze policyjnej . Dodatkowo sprawę utrudnia pojawienie się węszących wszędzie dziennikarzy oraz fakt, że zabita osoba prawdopodobnie nie pochodziła z Norwegii . Pierwsze pojawiające się wnioski dotyczą przypuszczeń na temat zabójstwa honorowego , ale sprawa komplikuje się gdy zostają znalezione kolejne zwłoki. Tym razem wyłowione z głębi rzeki . Czy pomimo nie malejącej presji ze strony mieszkańców miasteczka komisarzowi Wistingowi uda się dojść do prawdy? Przed Wiliamem staje kolejne trudne do rozwiązania zadanie .

O książce Horsta można powiedzieć śmiało jedno : jest to świetnie skonstruowany kryminał obyczajowy . Autor już na samym początku zaczyna fabułę mocnym akcentem, który w miarę zagłębiania się bardziej w powieść tylko się poszerza . Autor postawił tutaj konkretnie na to aby czytelnik musiał się choć trochę wysilić i ” poprowadzić ” śledztwo równocześnie z głównym bohaterem . Poprzez dozowanie informacji, które wychodzą na światło dzienne po kolei i powoli Horst sprawia, że dodaje to całej akcji takiej nutki tajemniczości . Atutem jest tu też to , ze autor w doświadczony sposób podszedł do spraw narkotyków, porwań i wymuszeń posłuszeństwa przez porywaczy groźbami i zastraszaniem małoletnich uchodźców.

Akcja w powieści jest wartka, nie ma opcji nudy bo autor sprawia iż w każdym nowym rozdziale dochodzą nowe wątki. Świetnym pomysłem autora było również wprowadzenie drugiego głównego bohatera w powieści – córki naszego komisarza, która jako jeden z dziennikarzy tylko rozkręca całą akcję oraz ukazuje ją też z innej perspektywy. Fabuła książki toczy się dość płynnie a wątki, które poznajemy idealnie się ze sobą łączą tworząc jedną spójną całość . Zaś co do głównych bohaterów to są oni przedstawieni w sposób wyrazisty i tak czytelny, że nawet taki laik jak ja który dopiero drugą powieść z komisarzem Wiliamem ma w rękach nie zgubi się w żadnym z wątków.

Podsumowując :

Horst i tym razem nie zawiódł moich oczekiwań co do powieści . Jest ona napisana w bardzo dynamiczny i interesujący sposób a akcja tutaj przeprowadzona ma za zadanie wciągnąć całkowicie czytelnika tak aby sam próbował rozwikłać zagadkę , która trapi komisarza. Pomysł wprowadzenia przez autora tutaj narracji dwuosobowej jest jak najbardziej na plus, pozwala nam to na spojrzenie na wykryte fakty z dwóch perspektyw głównych bohaterów. Dostajemy w swoje ręce świetnie skonstruowany kryminał , który poprzez ukryta w środku intrygę przyciąga czytelnika i nie wypuszcza ze swych objęć aż do samego końca powieści .


Gorąco polecam !

https://osobistyswiatksiazek.wordpress.com/

pokaż więcej

 
2018-08-11 13:06:04
Dodała książkę na półkę: Przeczytane

Historia na którą trafiłam tym razem zaskoczyła mnie całkowicie. To co tu jest opisane, co przeszła główna bohaterka tylko za cenę tego co kochała, wierzyła i czego pragnęła wstrząsnęło mną całkowicie …

Powieść ta toczy się nam tu dwutorowo: w roku 1929 oraz 1995, chociaż narratorem jest osoba trzecia .
Jest rok 1929. Nasza bohaterka, Clara Cartwright , która jest córką właściciela...
Historia na którą trafiłam tym razem zaskoczyła mnie całkowicie. To co tu jest opisane, co przeszła główna bohaterka tylko za cenę tego co kochała, wierzyła i czego pragnęła wstrząsnęło mną całkowicie …

Powieść ta toczy się nam tu dwutorowo: w roku 1929 oraz 1995, chociaż narratorem jest osoba trzecia .
Jest rok 1929. Nasza bohaterka, Clara Cartwright , która jest córką właściciela największego banku na Manhattanie zakochuje się niefortunnie we włoskim emigrancie. Dlaczego niefortunnie Bo oczywiście jej ojciec nie uważa takiego małżeństwa, takiego „chłopa”. Za to uważa, że Clara musi mieć porządnego męża z porządnego domu i takiego właśnie jej wybiera. Clara ma inne zdanie na ten temat i usilnie próbuje ojcu przedstawić swoje poglądy na temat aranżowanego małżeństwa, postanawia także poślubić biednego emigranta- Brunona.
Sprzeciwiając się decyzji ojca Clara wydaje na siebie w pewnym sensie wyrok. Ojcu nie podoba się zachowanie swojej córki i to , że jest tak zauroczona Brunonem. Stwierdza fakt, że córka jest szalona i oddaje ją do zakładu dla obłąkanych – jak twierdzi ” dla jej dobra” .
Mamy rok 1992. 18-letnia Isabelle Stone, która jako małe dziecko doświadcza rodzinnej tragedii ( jej matka zabija z broni myśliwskiej jej ukochanego ojca) trafia po raz kolejny do nowej rodziny zastępczej . Matkę Izzy uznano jako niepoczytalną i zamknięto w zakładzie psychiatrycznym, dziewczyna nie może niestety zrozumieć dlaczego do takiej tragedii doszło . Pomimo tej tragedii matka zawsze pamięta o dziewczynce, wysyła jej listy oraz kartki na święta. Wysyła jej także list, w którym wyjaśnia Izzy Marie Wiseman dlaczego to zrobiła, jednak dziewczyna na razie nie chce go czytać ; tak jak i nie chce się kontaktować z matką .
Izzy po tragedii, która ją spotkała zamieszkała z babcią. W momencie jednak kiedy babcia umiera dziewczyna trafia z kolejnej rodziny zastępczej do następnej. Gdy poznajemy jej historię akurat trafia do kolejnej rodziny, stara się aby było wszystko w porządku, aby znowu jej nie oddali. Pomaga także w pracy przybranym rodzicom, a zajmują się oni porządkowaniem zbiorów lokalnego muzeum. Traf chce, że przy układaniu starych rzeczy Izzy trafia na skrzynie należącą do Clary i stertę napisanych przez nią listów do Brunona. W ten sposób poznaje choć w pewnym stopniu historię ich miłości i tego co tak naprawdę działo się w dawnych czasach z ludźmi, którzy potrafili sprzeciwić się systemowi . Czy ta historia wpłynie na Izzy i jej uczucia do własnej matki ? Czy w końcu zrozumie i wybaczy ?

Książka jest niesamowicie wciągająca . Co prawda ja to wydanie miałam w postaci audiobooka ze Storytel.pl i słuchałam dosłownie w każdym wolnym momencie to stwierdzam , że jest to historia od której ciężko się będzie oderwać także w postaci pisemnej ( ebook czy standardowa książka) .
Najbardziej ciekawymi i wciągającymi momentami tu są raczej te gdzie przedstawiony jest szpital psychiatryczny w którym mamy umiejscowioną naszą bohaterkę oraz to co się tam działo, oczywiście za zamkniętymi drzwiami. Niewyobrażalne jest to , że w latach 30-tych do „psychiatryka” można było trafić za takie błahostki.
Książka momentami jest wstrząsająca i brutalna a opisy w niej biją smutkiem bohaterek. Jeśli chodzi zaś o same kobiety to ich historię zostały przedstawione w dość ciekawy i interesujący sposób. Autorka sformułowała to tak , że czytając ma się wrażenie jakby było się obecnym przy tym co się aktualnie dzieje oraz w ich życiu.
Autorka zagrała tu w dużej części na uczuciach czytelnika, bo nie można tak łatwo i obojętnie czytać o metodach leczenia w tamtych czasach albo o tym jak człowiek traktował ludzi biedniejszych, według nich gorszego pochodzenia. Dodatkowo można też spotkać w niej problemy z dzisiejszych czasów jak na przykład przemoc domowa, znęcanie w szkole, samookaleczanie czy molestowanie seksualne .

Podsumowując :

” To co zostawiła” Ellen Marie Wiseman czyta się naprawdę przyjemnie. Wciąga ona czytelnika już od pierwszych stron oraz wywołuje w nas skrajne emocje. Sięgając po tę pozycję możecie być pewni, że nie dacie rady odłożyć jej przed poznaniem zakończenia opisanej tu historii, a to co spotkacie na samym końcu zaskoczy Was i zadziwi całkowicie.


Gorąco polecam ją każdemu,
moim zdaniem przypadnie do gustu niejednej osobie.


Warto również dodać, iż historia oraz bohaterowie tej powieści są fikcyjni to szpital psychiatryczny tu ukazany, który mieści się w Willard istniał naprawdę .

pokaż więcej

 
2018-08-09 09:33:56
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Stephen King powraca ! I to w mocnym stylu ! A wraz z jego nową książką powraca wszystko to co w nich lubię : strach, zaskoczenie, mocny akcent, wciągająca oraz pełna mroku fabuła. No po prostu „stary” Stephen King

Przez przypadkowego przechodnia z psem w parku znalezione zostaje ciało bestialsko zabitego jedenastoletniego chłopca. Widok ten jest makabryczny, a zbrodnia natychmiast...
Stephen King powraca ! I to w mocnym stylu ! A wraz z jego nową książką powraca wszystko to co w nich lubię : strach, zaskoczenie, mocny akcent, wciągająca oraz pełna mroku fabuła. No po prostu „stary” Stephen King

Przez przypadkowego przechodnia z psem w parku znalezione zostaje ciało bestialsko zabitego jedenastoletniego chłopca. Widok ten jest makabryczny, a zbrodnia natychmiast wstrząsa lokalną społecznością . Zadziwia także nietypowa tożsamość mordercy chłopca : jest nim bowiem lubiany w miasteczku , szanowany nauczyciel języka angielskiego, organizator zbiórek funduszy oraz trener szkolnej drużyny baseballu – Terry Maitland. Zostaje on aresztowany na oczach tysięcy mieszkańców podczas rozgrywek meczowych na stadionie. Również na oczach własnej żony i córek . Wszystkie znalezione dotychczas dowody wydają się wskazywać właśnie na tego mężczyznę – okrutnego kata bezbronnej ofiary. W miarę upływu czasu i głębszego przeanalizowania zebranych dowodów niektóre elementy przestają do siebie pasować a prawda zaczyna przerażać …

Świetnie napisana historia, która czytelnika wystawi na sporą ilość emocji. Zaczyna się dość intensywnie, bestialskie morderstwo jest opisane w tak brutalny sposób że w pewnym momencie byłam skłonna odłożyć na chwilę książkę. Autor w dość ciekawy sposób prowadzi tutaj wątki : przechodząc z intensywnego kryminału, powoli poprzez thrillera a kończąc rasowym horrorem. Na uznanie zasługuje też to, że w wątki została wpleciona chociażby postać z wcześniejszej Trylogii o samochodowym zabójcy, co dla mnie było sporym zaskoczeniem .

Jeśli chodzi o samą fabułę jest ona napisana w taki sposób aby czytelnik faktycznie nie mógł się od niej oderwać. Przechodząc przez kolejne rozdziały i próbując chociaż na chwilę odłożyć powieść jest to niezmiernie trudne ponieważ każdy następny rozdział jest coraz ciekawszy, coraz intensywniejszy i coraz bardziej działający na wyobraźnię czytelnika. Po prostu chce się dobrnąć jak najszybciej do końca tej historii.

W sumie tu nie ma co się za bardzo rozwodzić nad tą powieścią – ona jest po prostu dobra. Nie ma tu się do czego doczepić : jest świetna akcja, zaskoczenie czytelnika, mocne i brutalne akcenty oraz to co autor coraz częściej stosuje w swoich powieściach : motyw nadprzyrodzony. Który akurat tutaj świetnie współgra z całą akcją .

Nie ma na co czekać czy sprawdzać recenzji, to jest ta pozycja po którą nawet w ciemno można sięgnąć :)

pokaż więcej

 
2018-08-09 09:30:53
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-09 09:27:23
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-08-09 09:26:39
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-01 16:17:18
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-07-31 11:49:28
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-07-24 10:30:32
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-07-18 18:54:33
Dodała książkę na półkę: Przeczytane

Tym razem coś po co rzadko bardzo sięgam - opowiadania .
 
Najbardziej skłoniło mnie do tego aby to właśnie po ten zbiór sięgnąć choćby to, że jest tu kilku autorów , których bardzo polubiłam i szanuję za ich dorobek twórczy . 
 
"Zabójczy pocisk" to zbiór piętnastu różnych opowiadań kryminalnych . Każda z nich napisana jest w różnym stylu, inaczej opowiedziane czy też oparte na faktach lub...
Tym razem coś po co rzadko bardzo sięgam - opowiadania .
 
Najbardziej skłoniło mnie do tego aby to właśnie po ten zbiór sięgnąć choćby to, że jest tu kilku autorów , których bardzo polubiłam i szanuję za ich dorobek twórczy . 
 
"Zabójczy pocisk" to zbiór piętnastu różnych opowiadań kryminalnych . Każda z nich napisana jest w różnym stylu, inaczej opowiedziane czy też oparte na faktach lub całkowicie przez autora wymyślone.  Co prawda niektóre z nich były ciekawsze, przyjemniejsze w czytaniu , a inne znów troszkę gorsze, nudniejsze - nie zmienia to faktu, że całą książkę czytało się bardzo przyjemnie . 
 

Na szczególną uwagę - bo oczywiście te najbardziej mi się podobały - zasługują opowiadania takie jak na przykład : 
 
" Telefon " W. Chmielarz
" Wszędzie krew " K. Puzyńska 
" Hakowy" R. Mróz 
" Puch " J. Małecki 
 
Co do reszty opowiadań można uznać, że trzymają poziom. 
 
Ogólnie dobry pomysłem było sięgnąć po takie krótkie opowiadania różnych pisarzy - teraz sięgając po dłuższe ich twórczości miej więcej będę wiedziała czego mam się spodziewać. 
 
 
Cały zbiór oceniam jako mocną pozycję
i gorąco polecam miłośnikom kryminałów ! 

pokaż więcej

 
2018-07-18 18:29:15
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Prokurator (tom 2)

I po raz kolejny sięgam po pozycję Pani Pauliny Świst. Tym razem jest to drugi tom z serii Prokurator - " Komisarz" .
 
Komisarz Radosław Wyrwa to świetnie wyszkolony policjant oraz fachowiec od działań utajnionych . Tym razem do jego zadań specjalnych należy zdobycie informacji na temat kobiet ściąganych z Ukrainy do domów publicznych w Polsce.
Zuzanna Kadziewicz - pedagog z pasji - to jeden...
I po raz kolejny sięgam po pozycję Pani Pauliny Świst. Tym razem jest to drugi tom z serii Prokurator - " Komisarz" .
 
Komisarz Radosław Wyrwa to świetnie wyszkolony policjant oraz fachowiec od działań utajnionych . Tym razem do jego zadań specjalnych należy zdobycie informacji na temat kobiet ściąganych z Ukrainy do domów publicznych w Polsce.
Zuzanna Kadziewicz - pedagog z pasji - to jeden z prawdziwych celów Radka. Uwodzi on dziewczynę aby dotrzeć jak najbliżej źródła - jej ojca; biznesmena zamieszanego w nielegalne machlojki. Gdy sprawa wychodzi na jaw Radosław zaczyna traktować Zuzannę jako figurantkę w śledztwie, a ta z kolei zaczyna pokazywać swoje prawdziwe oblicze.... Jak to się skończy? 
 
Powiem tak : szczerze moim zdaniem pierwszy tom tej serii to była kompletna klapa. Jeśli chodzi o drugi tom - no tu już jest o wiele lepiej .  Powieść napisana jest lekko, swobodnie i co najważniejsze aż tak się nie dłuży. Akcja może i nie na najwyższym poziomie ale zachęca czytelnika a sprawy tutaj się rozgrywające szybko nabierają tempa. Ponadto mamy znanych już nam bohaterów takich jak: Kinga, Łukasz, Szary i Daniel oraz nowi bohaterowie jak np. Zuza czy Daniel, którzy ubarwiają tę powieść . 
 
Dodatkowo na uwagę zasługuje też to, że tak jak zapowiada autorka  mamy tu : ostry język, ostry seks i ostrą jazdę z małą dozą humoru - tak więc dla małoletnich czytelników nie polecam tej pozycji ;) 
 
Podsumowując : 
" Komisarz" Pauliny Świst jest to pozycja dla tych, którzy poszukują ciekawej sensacji , ale aż tak wysoko nie mierzą. Mamy tu dość ciekawą fabułę, niebezpieczeństwo, połączenie thrillera prawniczego z powieścią miłosną ( tudzież erotyczną ) oraz wartką i dynamiczną akcję. Ogólnie tym razem za bardzo nie maco się przyczepić, aczkolwiek do powieści np. Mroza jeszcze troszkę tu brakuje :) 

pokaż więcej

 
2018-07-18 18:17:29
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

O tej pozycji ciężko cokolwiek sensownego jest mi napisać, ponieważ nie zaskoczyła mnie niczym szczególnym. O dziwo także nie była wcale taka ona zła …. Chyba. Szczerze nie wiem co tak naprawdę myśleć – chyba dlatego też tak długo zwlekałam z tą recenzją jest
 
Powieść poznajemy z perspektywy Edda: małe miasteczko, grupa dzieci i tajemnicze morderstwo. Z początku jest to relacja...
O tej pozycji ciężko cokolwiek sensownego jest mi napisać, ponieważ nie zaskoczyła mnie niczym szczególnym. O dziwo także nie była wcale taka ona zła …. Chyba. Szczerze nie wiem co tak naprawdę myśleć – chyba dlatego też tak długo zwlekałam z tą recenzją jest
 
Powieść poznajemy z perspektywy Edda: małe miasteczko, grupa dzieci i tajemnicze morderstwo. Z początku jest to relacja dwunastoletniego chłopca, z czasem przeradza się w punkt widzenia osoby dorosłej. I tyle co chyba można powiedzieć o samej fabułę tej książki. Momentami do znudzenia przypomina wcześniej czytane przeze mnie „To” Stephena Kinga.
 
Jeśli chodzi o samą powieść teoretycznie jest to kryminał. Teoretycznie ponieważ ciężko mi jest jakoś w to uwierzyć. Według tego co do tej pory udało mi się przeczytać jeśli chodzi o kryminały, to zazwyczaj akcja była wartka i ciekawa a tutaj momentami bywało, że książka po prostu mnie nużyła.
 
Plusem ” Kredziarza” jest sposób w jaki historia która dostajemy jest nam ukazana. Autorka akcje poprowadziła w dwóch płaszczyznach czasowych, aby w ten sposób czytelnika bardziej zaciekawić. Kredowe rysunki, dramatyczne wydarzenia, mroczne sekrety oraz skrywane tajemnice plus do kilka ciekawych zwrotów akcji – to wszystko czego możemy się spodziewać sięgając po te pozycje.
Jeśli zaś chodzi o minusy to tak jak pisałam wcześniej : momentami mnie po prostu nużyła, stawała się zbyt powolna.
 
 
Ogólnie podsumowując te jakże krótka recenzje :
” Kredziarz” C. J. Tudor to pisarski debiut autorski i aczkolwiek mnie osobiście ta książka tak mocno nie zachwyciła ( chyba miałam za duże oczekiwania co do niej) to jako lekką lekturę mogę polecić. Ale ja do niej drugi raz bym już nie wróciła .

pokaż więcej

 
2018-07-16 19:54:31
Ma nowego znajomego: Mateusz Kalemba
 
2018-07-16 19:54:24
Ma nowego znajomego: modli
 
Moja biblioteczka
290 109 983
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (32)

Ulubieni autorzy (19)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (5)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd