Siemomysła 
ziarnomysli.blogspot.com
Dawniej przysłowiowy pożeracz książek. Potem nieco zwolniłam, zaczęłam się delektować i więcej myśleć nad tym co czytam. Sięgam z radością po prawie wszystko. Konto założyłam głównie po to, by wreszcie zrobić porządek we własnej głowie i by nie zapominać dlaczego ta właśnie, a nie inna książka szarpnęła mnie za serce. Późnym latem 2016, po przemyśleniach, zaprzestałam gwiazdkowania. Stopniowo gwiazdki znikną całkowicie z mojej biblioteczki.
40 lat, kobieta, status: Czytelniczka, dodała: 5 książek i 3 cytaty, ostatnio widziana 2 dni temu
Teraz czytam
  • Wyszłam za komunistę
    Wyszłam za komunistę
    Autor:
    Historia wzlotu i upadku Iriego Ringolda, amerykańskiego dryblasa, który zaczyna od kopania rowów w latach trzydziestych w Newark, by stać się radiową sławą w latach czterdziestych. W czasach tryumfu...
    czytelników: 424 | opinie: 14 | ocena: 6,9 (100 głosów) | inne wydania: 1

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-09 07:51:22
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
Cykl: Trylogia amerykańska (tom 2)
 
2018-12-07 21:37:49
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Cykl: Przedksiężycowi (tom 3)

Czytałam kolejne tomy ze sporymi przerwami. Za każdym razem równie łatwo było mi zagłębić się w fabułę i wejść w stan - tylko ten jeden rozdział i naprawdę wstanę. Tom trzeci przeczytałam najszybciej ze wszystkich, za bardzo ciekawa byłam zakończenia, żeby pozwolić sobie na przerwy. Nie jestem pewna, czy mnie ono usatysfakcjonowało, ale liczę na to, że Finnen znajdzie sobie cel w nowej... Czytałam kolejne tomy ze sporymi przerwami. Za każdym razem równie łatwo było mi zagłębić się w fabułę i wejść w stan - tylko ten jeden rozdział i naprawdę wstanę. Tom trzeci przeczytałam najszybciej ze wszystkich, za bardzo ciekawa byłam zakończenia, żeby pozwolić sobie na przerwy. Nie jestem pewna, czy mnie ono usatysfakcjonowało, ale liczę na to, że Finnen znajdzie sobie cel w nowej rzeczywistości. Ogólnie to dość dziwne, bo ta książka nie obfituje w bohaterów, którymi bym się przejęła - w sensie z mojego punktu widzenia niezwykle rzadko dają się lubić. Wyjątkowo to fabuła trzymała moje zainteresowanie na pierwszym miejscu.

pokaż więcej

 
2018-12-07 21:37:27
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Posiadam
Cykl: Teatr węży (tom 2)

Drugi tom Teatru węży ugruntował moją sympatię do Brune. Podoba mi się także to powolne, jakby dyskretne odkrywanie jego przeszłości.Każe po prostu sięgać po kolejny tom i tyle.

 
2018-12-05 22:08:15
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Cykl: Wrota (tom 1)

Pierwsze wydanie "Wrót" wypadło na czas mojej separacji z fantastyką. Na szczęście istnieją wydania drugie i wielkie powroty. Dzięki temu poznałam Saliankę. Królewnę aka Krościasta Czarownica z zamiłowaniem do porządku. Właściwie to z konkretnego kalibru obsesją porządku. "Wrota" to taka opowieść, która wykorzystuje konwencje by odwrócić kota ogonem. Bo przecież nikt nie jest odpowiedzialny za... Pierwsze wydanie "Wrót" wypadło na czas mojej separacji z fantastyką. Na szczęście istnieją wydania drugie i wielkie powroty. Dzięki temu poznałam Saliankę. Królewnę aka Krościasta Czarownica z zamiłowaniem do porządku. Właściwie to z konkretnego kalibru obsesją porządku. "Wrota" to taka opowieść, która wykorzystuje konwencje by odwrócić kota ogonem. Bo przecież nikt nie jest odpowiedzialny za to po czyjej stronie się urodził - dobra czy zła - a jeśli na dodatek jest dziedziczką tronu to po prostu musi robić swoje, niezależnie od tego, że wolałby po prostu święty spokój i że przy bliższym poznaniu dobro i zło wcale nie są jednoznaczne. To ostatnie nie ma znaczenie, bo dobro jest dobrem i musi zwyciężyć, a zło jest złem i musi zostać unicestwione. Historia, legendy i opowieści o bohaterach mówią o tym jednoznacznie. Urzekł mnie ten determinizm, który Salianka przyjmuje, mimo że nie bardzo jej on leży i urzekło mnie jak gra nim autorka. "Wrota" to moja nowa ulubiona książka pod poduszkę.

pokaż więcej

 
2018-12-05 20:06:58
Ma nowego znajomego: matana30
 
2018-11-18 12:20:46
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Posiadam
Cykl: Teatr węży (tom 1)

Nieźle spóźniona i z kilkoma zaliczonymi opowiadaniami o Krzyczącym i ja sięgnęłam po Teatr węży. Brune przypadł mi do gustu, książkę czyta się przyjemnie, doceniam bardzo obecność pozytywnych zwyczajnie dobrych postaci i koncept świata, a zwłaszcza zaznaczone przez autorkę zmiany w interpretacji ksiąg, zatracanie pamięci o początkach Zmroczy przez ludzi. Ostatni haczyk też połknęłam i czytam... Nieźle spóźniona i z kilkoma zaliczonymi opowiadaniami o Krzyczącym i ja sięgnęłam po Teatr węży. Brune przypadł mi do gustu, książkę czyta się przyjemnie, doceniam bardzo obecność pozytywnych zwyczajnie dobrych postaci i koncept świata, a zwłaszcza zaznaczone przez autorkę zmiany w interpretacji ksiąg, zatracanie pamięci o początkach Zmroczy przez ludzi. Ostatni haczyk też połknęłam i czytam dalej :)

pokaż więcej

 
2018-11-18 12:17:34
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Autor:

Cudna jest umiejętność pisania dla dzieci i dorosłych na raz. Marta Kisiel takową posiada, a ja przeczytałam Małe Licho... z wielką przyjemnością. Mądra i ważna moim zdaniem książeczka o tym, że inne nie znaczy gorsze.

 
2018-10-29 18:32:26
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Cykl: Przedksiężycowi (tom 2)

Czytając drugi tom Przedksiężycowych miałam cały czas wrażenie, że już za chwilę ujrzę odpowiedzi, że zrozumiem, co się tam właściwie dzieje, czym jest Lunapolis, Brin Issa i jego rodzeństwo, a także o co chodzi z tym cholernym Danielem. Ale to było tylko wrażenie, a moja ciekawość osiągnęła stan, w którym wszystko mnie swędzi, by wiedzieć. Powoli przywiązuję się do Finnena, lubię panią... Czytając drugi tom Przedksiężycowych miałam cały czas wrażenie, że już za chwilę ujrzę odpowiedzi, że zrozumiem, co się tam właściwie dzieje, czym jest Lunapolis, Brin Issa i jego rodzeństwo, a także o co chodzi z tym cholernym Danielem. Ale to było tylko wrażenie, a moja ciekawość osiągnęła stan, w którym wszystko mnie swędzi, by wiedzieć. Powoli przywiązuję się do Finnena, lubię panią strażniczkę i jej śledztwo. Rozumiem motywacje tych ludzi, choć jednocześnie są to dla mnie samej motywacje obce, jak obce jest życie w Lunapolis w czasie początku końca. Dobra, ciekawa książka.

pokaż więcej

 
2018-10-17 15:32:19
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Autor:
Cykl: Ślepowidzenie (tom 1)

Oceniam wysoko. Sprawiła mi wiele niełatwej przyjemności. Doceniam narrację pierwszoosobową - pokazanie bohatera przez zachowanie i myśli wyszło moim zdaniem świetnie. Pierwszy kontakt z obcą cywilizacją - wiarygodnie. Obcy są faktycznie obcy, to nie kolejna odmiana humanoidów, a przecież w nich wierzę i to do tego stopnia, że zaczynam się bać, że samoświadomość faktycznie przeszkadza... Oceniam wysoko. Sprawiła mi wiele niełatwej przyjemności. Doceniam narrację pierwszoosobową - pokazanie bohatera przez zachowanie i myśli wyszło moim zdaniem świetnie. Pierwszy kontakt z obcą cywilizacją - wiarygodnie. Obcy są faktycznie obcy, to nie kolejna odmiana humanoidów, a przecież w nich wierzę i to do tego stopnia, że zaczynam się bać, że samoświadomość faktycznie przeszkadza ludzkości w rozwoju. Doskonale poznawało mi się inność ludzi przyszłości podczas czytania. Autor umożliwił mi takie ostrożne badanie Ziemi, jaką będzie za kilkadziesiąt lat i te echa z tła bardzo mnie wciągnęły. Pan Watts wskakuje na półkę - czytać więcej.

pokaż więcej

 
2018-10-17 14:34:41
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018

Bardzo przyjemna lektura. Czy jestem mądrzejsza po przeczytaniu? Jestem. Czy zrozumiałam wszyściutko? Nie. Czy się wstydzę? Jasne, ja się zawsze wstydzę, gdy nie rozumiem. Najważniejsze jednak, że okładka nie kłamie - mamy krótkie, łatwe do wciągnięcia rozdziały, po których coś zostaje w głowie, autor potrafi mówić do ludu i kocha swoją robotę. A ja, jeśli kiedykolwiek będę pisała coś, czego... Bardzo przyjemna lektura. Czy jestem mądrzejsza po przeczytaniu? Jestem. Czy zrozumiałam wszyściutko? Nie. Czy się wstydzę? Jasne, ja się zawsze wstydzę, gdy nie rozumiem. Najważniejsze jednak, że okładka nie kłamie - mamy krótkie, łatwe do wciągnięcia rozdziały, po których coś zostaje w głowie, autor potrafi mówić do ludu i kocha swoją robotę. A ja, jeśli kiedykolwiek będę pisała coś, czego akcja rozgrywa się w kosmosach, będę wiedziała, w których miejscach bzdurzę ;)

pokaż więcej

 
2018-10-04 17:07:52
Ma nowego znajomego: Moonrise
 
2018-09-20 13:21:36
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Steampunk i okolice
Cykl: Miasta pary i kamienia (tom 1) | Seria: Imaginatio [SQN]

Poczułam się bardzo zaintrygowana litewskim steampunkiem. Na dodatek akcja rozgrywa się na Litwie, w Wilnie z alternatywną historią, bazującą oczywiście na rzeczywistych postaciach, więc dodatkowo dla mnie bardzo ciekawy smaczek, zwłaszcza, że tłumacz postarał się nieco przybliżyć pewne postaci historyczne.
Zaczęłam i, niestety, omal nie odpadłam. Strasznie przykro mi to mówić, ale ze względu...
Poczułam się bardzo zaintrygowana litewskim steampunkiem. Na dodatek akcja rozgrywa się na Litwie, w Wilnie z alternatywną historią, bazującą oczywiście na rzeczywistych postaciach, więc dodatkowo dla mnie bardzo ciekawy smaczek, zwłaszcza, że tłumacz postarał się nieco przybliżyć pewne postaci historyczne.
Zaczęłam i, niestety, omal nie odpadłam. Strasznie przykro mi to mówić, ale ze względu na liczne babole, (które, jak mogę przypuszczać wynikają z tłumaczenia przez obcokrajowca i pospiesznej redakcji): paskudne powtórzenia czy dziwaczne sformułowania (typu dyndająca grdyka, czy merdanie grubym tyłkiem przez uciekającego na czworakach człowieka, a nade wszytko mostek kapitana, zamiast mostka kapitańskiego) naprawdę nie byłam w stanie czytać więcej niż kilka stron na raz. W związku z tym fabuła słabo do mnie docierała, bohaterowie zdali mi się pokolorowani, ale puści w środku i na pewno nie pamiętam z tej książki tego, co powinno się pamiętać po skończeniu lektury. Straszna szkoda.

pokaż więcej

 
2018-09-13 19:47:29
Ma nowego znajomego: BadWolf
 
Moja biblioteczka
705 244 1841
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (38)

Ulubieni autorzy (16)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (37)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd