Maciek 
31 lat, mężczyzna, Gdańsk , status: Czytelnik, ostatnio widziany 12 minut temu
Teraz czytam
 • Amundsen. Ostatni wiking
  Amundsen. Ostatni wiking
  Autor:
  Dzień dobry, drogi Lindstrømie. Przygotowałeś dla nas jakąś kawę? Tymi słowami miał przywitać Roald Amundsen zaskoczonego kucharza po trzech miesiącach wyczerpującej wyprawy (1300 km!) rankiem 26 styc...
  czytelników: 152 | opinie: 3 | ocena: 8,3 (10 głosów)
 • Koniec śmierci
  Koniec śmierci
  Autor:
  Oszałamiający rozmachem chiński bestseller,który stał się wydawniczym fenomenem w USA. KSIĄŻKA LAUREATA NAGRODY HUGO. Trzeci, po „Problemie trzech ciał” i „Ciemnym lesie”, tom trylogii „Wspomnienie o...
  czytelników: 571 | opinie: 28 | ocena: 8,21 (141 głosów) | inne wydania: 2
 • Konklawe
  Konklawe
  Autor:
  W Watykanie umiera propagujący ideę Kościoła ubogiego, znienawidzony przez Kurię papież. Misja przeprowadzenia konklawe przypada w udziale mającemu za sobą kryzys wiary dziekanowi kolegium kardyna...
  czytelników: 1587 | opinie: 182 | ocena: 6,94 (755 głosów) | inne wydania: 1
 • Monachium
  Monachium
  Autor:
  Thriller szpiegowski Roberta Harrisa, autora międzynarodowych bestsellerów. Opowieść o lojalności i zdradzie, osnuta wokół brzemiennej w skutki konferencji monachijskiej z 1938 roku. Hitler jest zde...
  czytelników: 249 | opinie: 13 | ocena: 7,15 (34 głosy)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-05-27 15:29:13
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-05-27 14:24:58
Wypowiedział się w dyskusji: Jak nie promować czytelnictwa

Wydaje mi się że te akcje w ogóle nie są przemyślane - tak jakby ich twórcy kierowali je do osób już czytających (co jest totalnym bezsensem). Harry Potter, jakkolwiek nie jestem fanem, znacząco przyczynił się do wzorostu czytelnictwa wśród dzisiejszych trzydziestolatków - to był prawdziwy fenomen i wielu moich znajomych od tej serii zaczęła - bo wszyscy to czytali - fakt, że wtedy stałe łącze... Wydaje mi się że te akcje w ogóle nie są przemyślane - tak jakby ich twórcy kierowali je do osób już czytających (co jest totalnym bezsensem). Harry Potter, jakkolwiek nie jestem fanem, znacząco przyczynił się do wzorostu czytelnictwa wśród dzisiejszych trzydziestolatków - to był prawdziwy fenomen i wielu moich znajomych od tej serii zaczęła - bo wszyscy to czytali - fakt, że wtedy stałe łącze internetowe było rzadkością w wielu domach i alternatywnych rozrywek było znacznie mniej niż dziś;)

pokaż więcej

więcej...
 
2018-05-27 14:15:07
Wypowiedział się w dyskusji: Jak nie promować czytelnictwa

Wydaje mi się że umieszczanie książek w filmach i serialach, choćby w formie rekwizytów, może mieć wpływ na promocję czytelnictwa - w żadnym serialowym mieszkaniu nie widziałem choćby półki z książkami (mogę się mylić, bo nie oglądam za dużo telewizji), ale rozumiem o co chodzi. Violino weź pod uwagę, że użytkownicy LC patrzą na tą sprawę z perspektywy osób już czytających - nas nie trzeba... Wydaje mi się że umieszczanie książek w filmach i serialach, choćby w formie rekwizytów, może mieć wpływ na promocję czytelnictwa - w żadnym serialowym mieszkaniu nie widziałem choćby półki z książkami (mogę się mylić, bo nie oglądam za dużo telewizji), ale rozumiem o co chodzi. Violino weź pod uwagę, że użytkownicy LC patrzą na tą sprawę z perspektywy osób już czytających - nas nie trzeba namawiać do czytania, natomiast z bieganiem mam podobnie - mnogość biegaczy wręcz działa na mnie odpychająco i może te durne hasła w stylu: "czytaj będziesz mądry" lub niefortunne "nie czytasz nie idę z tobą do łóżka" tak samo działają na osoby nieczytające.

pokaż więcej

więcej...
 
2018-05-26 19:47:13
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-05-25 19:08:15
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Arrowood Mystery (tom 1)

Sherlock Holmes jest przereklamowany!

... a przynajmniej tak sądzi Arrowood. Stara się to udowodnić rozwiązując sprawę zaginięcia brata pewnej francuskiej panienki i przyznaję, że wychodzi z tego całkiem strawne czytadło w stylu literatury wagonowej.
Autor prowadzi akcję z perspektywy pierwszej osoby, jednak świata nie oglądamy oczami samego Arrowooda a jego pomocnika - Barnetta, takiego...
Sherlock Holmes jest przereklamowany!

... a przynajmniej tak sądzi Arrowood. Stara się to udowodnić rozwiązując sprawę zaginięcia brata pewnej francuskiej panienki i przyznaję, że wychodzi z tego całkiem strawne czytadło w stylu literatury wagonowej.
Autor prowadzi akcję z perspektywy pierwszej osoby, jednak świata nie oglądamy oczami samego Arrowooda a jego pomocnika - Barnetta, takiego prawie doktora Watsona. Prawie, bo skoro tytułowy bohater jest detektywem dla ubogich, tak jego pomagier jest właśnie takim odpowiednikiem szacownego doktora (uliczny zabijaka, uzdolniony włamywacz).
Podczas poszukiwań nasi bohaterowie szlifują bruki wiktoriańskiego Londynu spotykając na swej drodze postaci żywcem wyjęte z powieści Dickensa - biedne brudne dzieci w łachmanach, prostytutki, robotników i tak dalej - generalnie głód, smród i ubóstwo podane w lekki sposób. Sama intryga nie jest jakaś porywająca, choć jak napisałem na początku, dobrze i szybko się czyta i na pewno nie można odmówić książce Micka Finlaya uroku, szczególnie, że autor uwiarygadnia akcję historycznymi ciekawostkami na temat ówczesnego Londynu.

pokaż więcej

 
2018-05-25 18:29:52
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Od zera do bohatera czyli awanturnik o fizjonomii mopsa.

Czytałem, że książka jest dobrym uzupełnieniem dla filmu i choć nie oglądałem "Czasu mroku", muszę przyznać, że jako samodzielne dzieło też całkiem nieźle się broni. Szczególnie jeśli ktoś, tak jak ja, interesuje się postacią Winstona Churchilla, jednak nie aż tak bardzo aby czytać jego biografię czy (o zgrozo) wielotomową autobiografię...
Od zera do bohatera czyli awanturnik o fizjonomii mopsa.

Czytałem, że książka jest dobrym uzupełnieniem dla filmu i choć nie oglądałem "Czasu mroku", muszę przyznać, że jako samodzielne dzieło też całkiem nieźle się broni. Szczególnie jeśli ktoś, tak jak ja, interesuje się postacią Winstona Churchilla, jednak nie aż tak bardzo aby czytać jego biografię czy (o zgrozo) wielotomową autobiografię - mamy tu zwięzły, ciekawie napisany życiorys brytyjskiego premiera, w dużej mierze oparty na relacji jemu współczesnych i bliskich ludzi. Dobrze też czytało się o zakulisowych rozgrywkach w brytyjskim parlamencie - główni aktorzy ze sceny politycznej (jak Chamberlain czy Halifax) też ciekawie opisani.
Niestety najsłabiej według mnie wypada analiza słynnych przemówień Churchilla - właściwie nic nowego się z niej nie dowiedziałem.
Podsumowując: jak na tak niewielką pozycję autor upchnął całkiem sporo wiedzy, do tego czyta się szybko i przyjemnie - z pewnością nie wymęczy laika.

pokaż więcej

 
2018-05-25 17:40:18
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Ulubione
Autor:

Świetna.

Tak dobrze napisanej powieści z szeroko pojętego nurtu fantastyki nie czytałem od czasu „Człowieka z wysokiego zamku” P. K. Dicka. Każde zdanie „Terroru”, wręcz każde napisane przez Simmonsa słowo jest celowe, jest na swoim miejscu i jest potrzebne – ta książka mnie zauroczyła, pochłonęła a gdy skończyłem czytać poczułem pustkę.
Nie jest to horror w stylu Kinga czy Koonza, moim...
Świetna.

Tak dobrze napisanej powieści z szeroko pojętego nurtu fantastyki nie czytałem od czasu „Człowieka z wysokiego zamku” P. K. Dicka. Każde zdanie „Terroru”, wręcz każde napisane przez Simmonsa słowo jest celowe, jest na swoim miejscu i jest potrzebne – ta książka mnie zauroczyła, pochłonęła a gdy skończyłem czytać poczułem pustkę.
Nie jest to horror w stylu Kinga czy Koonza, moim zdaniem, literacko stoi o wiele wyżej , przy czym od razu muszę zaznaczyć, że „Terror” nie jest książką lekką zarówno wagowo (duży format i około 700 stron licząc z posłowiem) jak i gatunkowo, co już na starcie dyskwalifikuje go jako umilacz czasu w drodze do pracy; jej czytanie wymaga skupienia i uwagi, dozowania sobie lektury i całkowitego oderwania się od rzeczywistości (w każdym razie ja tak miałem) - poświęcony czas zwraca z nawiązką niesamowitym klimatem i jak pisałem wirtuozerią warsztatu Dana Simmonsa (gdzie pan był przez całe moje życie panie Simmons?), ale do rzeczy:
Simmons to erudyta – widać, to już po pierwszych zdaniach powieści – niesamowicie zgłębił wiedzę na temat epoki, o której pisze; od obyczajów i nurtów naukowych, życiowych poglądów panujących połowie XIX stulecia po budowę ówczesnych okrętów żaglowych, eksplorację Arktyki i biografie ludzi, których opisuje – ogrom wiedzy autora i jej umiejętne wplatanie w akcję powieści jest niesamowita, w tym miejscu trzeba też oddać tłumaczowi, że wykonał wspaniałą robotę.
Teraz czas wyświechtany do bólu, zdarty do kości frazes: „największe potwory siedzą w nas samych”. Tę prawdę wykorzystuje autor do budowania postaci – ich rys psychologiczny i sposób przedstawienia bardzo mi się podobał – w każdym rozdziale podążamy za innym bohaterem i nieraz widzimy to samo wydarzenie oczyma kilku z członków załogi Terroru czy Erebusa a autor poniekąd pozwala czytelnikowi samemu wyrobić sobie opinię na ich temat oraz na motywacje bohaterów. Czy zatem tajemniczy potwór terroryzujący załogę sir Johna Franklina jest w ogóle tej powieści potrzebny? Jest. Chociaż jeszcze tak około 400 strony sam w to wątpiłem i na tym poprzestanę, żeby nie zdradzać fabuły (bez potwora byłaby to, tylko lub aż, solidna powieść marynistyczna w stylu Josepha Conrada).
Podsumowując nie sądziłem, że sięgając po horror poczuję się ubogacony duchowo a tu proszę - niespodzianka – warsztat autora, tematyka powieści, ciekawe tło historyczne, fantastycznie wykreowane postaci, sprawiły, że według mnie jest to książka wybitna. Nie wiem czy Dan Simmons napisał coś lepszego niż „Terror” ale z chęcią się przekonam, bo to zdecydowanie nie będzie moje ostatnie spotkanie z tym autorem.

pokaż więcej

 
2018-05-25 15:25:33
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Seria: Poza serią
 
2018-05-25 15:24:58
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-05-25 15:23:35
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-05-25 15:17:08
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-05-25 14:13:18
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Wojna.pl (tom 2)
 
2018-05-25 09:14:59
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2018-05-25 09:14:09
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-05-24 08:29:31
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
Moja biblioteczka
550 62 2591
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (136)

Ulubieni autorzy (25)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (1)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd