rozwiń zwiń
Rafał

Profil użytkownika: Rafał

Skierniewice Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 2 tygodnie temu
243
Przeczytanych
książek
628
Książek
w biblioteczce
90
Opinii
586
Polubień
opinii
Skierniewice Mężczyzna
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: ,

Grafton miasteczko w stanie New Hampshire w latach 2004-2016 stało się miejscem w którym amerykańscy libertarianie próbowali stworzyć "Projekt Wolnego Miasteczka". Miejsca w którym podatki są małe, państwo jest ograniczone do minimum i panuję „wolność”. Wraz z napływem nowych mieszkańców o libertariańskich poglądach, wzrostem „wolności” i spadkiem podatków, rosła liczba groźnych incydentów między mieszkańcami a niedźwiedziami czarnymi.

Dzięki reportażowi Matthew Hongholtz mamy możliwość poznać jak w praktyce zadziałał libertariański eksperyment. Dodatkowo Autor opisuje przykład odwrotny od Grafton, sąsiednią miejscowość Hanover. W której podatki są wyższe, miasto działa sprawniej i nie ma problemów z niedźwiedziami.

Autor w swoich rozważaniach sugeruje że wśród mieszkańców Grafton wiele osób może być zarażonych toksoplazmozą. Dlatego tak wiele osób wykazuje się ryzykownymi zachowaniami i ma luźne podejście do norm czystości. Choć nikt tego nie zbadał. Miejscowa populacja niedźwiedzie, prawdopodobnie też jest zarażona toksoplazmozą. Dlatego ryzykownie się zachowuje, nie boi się i podchodzi do ludzi.

Mimo chaosu i braku chronologii, co trochę utrudnia odbiór książki, temat opisany w książce „ Niedźwiedzia przysługa” jest ciekawy i pokazuje na przykładzie jaką utopią w praktyce są libertariańskie pomysły na funkcjonowanie państwa.

Grafton miasteczko w stanie New Hampshire w latach 2004-2016 stało się miejscem w którym amerykańscy libertarianie próbowali stworzyć "Projekt Wolnego Miasteczka". Miejsca w którym podatki są małe, państwo jest ograniczone do minimum i panuję „wolność”. Wraz z napływem nowych mieszkańców o libertariańskich poglądach, wzrostem „wolności” i spadkiem podatków, rosła liczba...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Pierwsza powieść z serii o perypetiach Zofii Lorentz przypadła mi do gustu tak więc kwestią czasu było kiedy sięgnę po następną część. Niby powieść „Kwestia ceny” ma wszystko co powinna mieć: akcja, ciekawy temat, wątek naukowy, humor, jednak moje oczekiwania były większe. Nie chcę powiedzieć że jest zła, tylko nie ma już tego efektu „wow” jak w przypadku pierwszej części serii. Nie wybitna ale dobra powieść przygodowa, gdzie poprzednią część serii oceniam na bardzo dobrą.

Pierwsza powieść z serii o perypetiach Zofii Lorentz przypadła mi do gustu tak więc kwestią czasu było kiedy sięgnę po następną część. Niby powieść „Kwestia ceny” ma wszystko co powinna mieć: akcja, ciekawy temat, wątek naukowy, humor, jednak moje oczekiwania były większe. Nie chcę powiedzieć że jest zła, tylko nie ma już tego efektu „wow” jak w przypadku pierwszej części...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Historię naszego kraju najczęściej poznajemy z perspektywy elit, czyli kilku procent całego społeczeństwa. Na szczęście od kilku lat pojawia się coraz więcej prac przybliżających nam jak wyglądało życie niższych warstw społecznych: biednych, służby, chłopów, robotników. W ten nurt wpisuje się „Ludowa historia Polski”, książka na którą czekałem od kiedy została zapowiedziana przez Adama Leszczyńskiego.

Bardzo interesująca publikacja, napisana przystępnym i zrozumiałym językiem, dobrze się czyta – chociaż jest dość długa. Lektura pobudza do myślenia, zmienia nasze spojrzenie na naszą historię i umożliwia poznanie losów zwykłych ludzi, tak często pomijanych na kartach historii. Autor wykonał dużo pracy, wykorzystał wiele źródeł: dokumenty, pamiętniki, utwory literackie, same przypisy zajmują około 20% całości. Warto przeczytać, polecam.

Historię naszego kraju najczęściej poznajemy z perspektywy elit, czyli kilku procent całego społeczeństwa. Na szczęście od kilku lat pojawia się coraz więcej prac przybliżających nam jak wyglądało życie niższych warstw społecznych: biednych, służby, chłopów, robotników. W ten nurt wpisuje się „Ludowa historia Polski”, książka na którą czekałem od kiedy została zapowiedziana...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Rafał Bar

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [4]

Przemysław Borkowski
Ocena książek:
6,6 / 10
13 książek
2 cykle
120 fanów
Remigiusz Mróz
Ocena książek:
7,1 / 10
67 książek
14 cykli
6359 fanów
Jarosław Grzędowicz
Ocena książek:
6,9 / 10
29 książek
2 cykle
Pisze książki z:
2309 fanów

Ulubione

Andrzej Sapkowski Ostatnie życzenie Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Krew elfów Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Chrzest ognia Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Ostatnie życzenie Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Chrzest ognia Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Sezon burz Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Wieża jaskółki Zobacz więcej
Anna Mieszkowska Dzieci Ireny Sendlerowej Zobacz więcej
Joanna Chmielewska Lesio Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
243
książki
Średnio w roku
przeczytane
20
książek
Opinie były
pomocne
586
razy
W sumie
wystawione
243
oceny ze średnią 6,6

Spędzone
na czytaniu
1 293
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
19
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]