Marcin Zwierzchowski 
marcinzwierzchowski.pl
Publicysta i dziennikarz kulturalny specjalizujący się w literaturze, filmach i komiksach. Współpracuje z "Polityką", redaktor "Nowej Fantastyki" i serwisu naekranie.pl, pisuje również w wielu innych miejscach. Współtworzy bloga seryjni.blog.polityka.pl.
32 lat, mężczyzna, Warszawa, status: bibliotekarz/Oficjalny recenzent, dodał: 3 książki, ostatnio widziany 10 tygodni temu

Teksty redakcyjne

29-07-2018
Publicystyka

Rozpoczęty „Czarnoksiężnikiem z Archipelagu” cykl autorstwa Ursuli K. Le Guin tak głęboko wrył się w literacki kanon, że rzeczony pierwszy jego tom jest w Polsce nawet na liście lektur. Jako że jednak od jego premiery mija w tym roku równe pół wieku, rodzi się pytanie, czy magia cyklu „Ziemiomorze” nieco już nie zwietrzała?

27-05-2018
Publicystyka

W czasie gdy statystyki czytelnictwa lecą na łeb, na szyję, urzędnicy wciąż próbują przekonać Polki i Polaków do książek wykładami o ważności lektury i o tym, jak to czytanie uczyni nas mądrzejszymi. Im samym jednak jakoś książki nie pomogły, bo od lat popełniają te same błędy.

06-02-2018
Publicystyka

W połowie stycznia do księgarń w Polsce trafił przekład nagrodzonej Bookerem powieści „Sprzedawczyk” Paula Beatty’ego, w której autor bezlitośnie kpi ze współczesnej Ameryki i rasowych stereotypów. Lektura tej książki przy okazji pobudza do rozmyślania o satyrze jako mechanizmie obronnym.

02-12-2017
Rozmowy

Od samego debiutu, powieści „Przypadek Alicji”, Zielińska dała się poznać jako wielki talent. Potem była jeszcze lepsza „Bura i szał”, a niedawno zbiór opowiadań „Kijanki i kretowiska”. Oto jedna z najciekawszych polskich pisarek młodego pokolenia w rozmowie z Marcinem Zwierzchowskim.

08-10-2017
Rozmowy

Tuż po premierze książki „Rdza” Kuby Małeckiego, Marcin Zwierzchowski rozmawia z jej autorem o inspiracjach, lekturach i o sukcesie, który odniósł w ostatnich latach.

28-07-2017
Publicystyka

W roku 2013 Neil Gaiman ruszył w ostatnią w swojej karierze trasę promocyjną książki. Towarzyszyła mu kamera Patricka Meaneya, który dodatkowo wypytał bliskich i współpracowników pisarza o jego dzieciństwo, początki kariery i rolę, jaką jego twórczość odegrała w ich życiu.

06-07-2017
Publicystyka

„Beren and Lúthien” to najciekawsza wydana pośmiertnie książka J.R.R. Tolkiena od czasów „Dzieci Húrina” i choć w formie wciąż przypomina rozprawę akademicką na temat opowieści, pozostaje przystępną. Choć może trzeba zaznaczyć, że prozy w tej książce jest mało, najwięcej zaś komentarzy Christophera i poezji Johna Rolanda Reuela.

04-06-2017
Publicystyka

Najnowsza powieść Jakuba Żulczyka w pełni zasługuje na towarzyszący jej rozgłos. Gorzka, brutalnie realistyczna opowieść o miasteczku Zybork, pełnym złamanych, okrutnych ludzi przywodzi na myśl fabuły Wojtka Smarzowskiego.

17-05-2017
Publicystyka

Premiera serialu na podstawie „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood dała tej książce nowe życie. Okazuje się, że ponad trzy dekady od pierwszego wydania ta historia wciąż jest przerażająco aktualna, a ludzkość co najwyżej przybliżyła się do stworzenia własnego Piekła.

08-05-2017
Publicystyka

Można, chyba nawet powinno się doszukiwać u Whiteheada analogii do naszej rzeczywistości. Bo niewolnictwa w Stanach nie ma – to fakt. Ale czy w związku z tym mamy równość? Czy jest tylko jeden rodzaj wolności? Czy Afroamerykanie są więc w pełni wolni, czy jak Cora skazani są na wieczne poszukiwania?

Moja biblioteczka
48 0 943
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd