Adrian Kopp 
28 lat, mężczyzna, Szczecin, status: Czytelnik, dodał: 1 ksiązkę, ostatnio widziany 13 godzin temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-02-14 15:52:35
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Historycznie, Klasycznie (w szerokim pojęciu)
Autor:

Historia jednostki na tle przełomowego momentu w historii nie tylko państwa, ale i świata. Prywatny opis krótkiego okresu z życia chłopca - Profiego, Żyda z Ziemi Izraela. Młodzieńcze spostrzeżenia na izraelskie podziemie, na wspomnienia i przemyślenia rodziców oraz zdradę swojego kraju. Czy przyjaźń z nieco powolnym angielskim żołnierzem to zdrada narodu? Czy Żydzi otrzymają upragnione... Historia jednostki na tle przełomowego momentu w historii nie tylko państwa, ale i świata. Prywatny opis krótkiego okresu z życia chłopca - Profiego, Żyda z Ziemi Izraela. Młodzieńcze spostrzeżenia na izraelskie podziemie, na wspomnienia i przemyślenia rodziców oraz zdradę swojego kraju. Czy przyjaźń z nieco powolnym angielskim żołnierzem to zdrada narodu? Czy Żydzi otrzymają upragnione państwo? Jak działa podziemie w kraju "okupowanym" przez synów Albionu? Patrzymy na tę poważne zagadnienia oczami dorastającego dziecka, co łagodzi nieco przekaz, historię i pradzenia Żydów w przededniu utworzenia Izraela. Ta perspektywa pozwala na dosyć intymne i prywatne doświadczenie tej historii.

pokaż więcej

 
2019-02-06 12:15:30
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka
Cykl: Zastępy Anielskie (tom 3.3)

Dobre zakończenie trylogii w kossakowskim świecie aniołów i demonów. Strefy poza Czasem - mistrzostwo. Czerpanie z wielu mitologii i wierzeń - od pierwotnych po te bardziej znane jak choćby mitologia egipska. Bohaterowie znani i lubiani - przywiązać się można do nich jeszcze bardziej niż dotychczas. Szczególnie do małego, widmowego i czworonożnego przyjaciela. Czyta się dosyć szybko - jest... Dobre zakończenie trylogii w kossakowskim świecie aniołów i demonów. Strefy poza Czasem - mistrzostwo. Czerpanie z wielu mitologii i wierzeń - od pierwotnych po te bardziej znane jak choćby mitologia egipska. Bohaterowie znani i lubiani - przywiązać się można do nich jeszcze bardziej niż dotychczas. Szczególnie do małego, widmowego i czworonożnego przyjaciela. Czyta się dosyć szybko - jest miejsce i na akcję, i na wzruszenie, i na zatrzymanie się i pomyślenie. Solidne zwieńczenie powrotu do anielskiego cyklu. Powrót przyjemny, ale czy rewolucyjny? No nie. Dostajemy coś co znamy, lubimy z małą egzotyczną posypką, bez szczególnych odkryć czy objawień.

pokaż więcej

 
2019-01-21 19:51:32
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Historycznie
Cykl: Życie w średniowieczu (tom 3)

Pozycja o wiele ciekawsza od "Zamku". W tym przypadku skupienie na jednym mieście wyszło na dobre - do tego ukazanie różnych aspektów - życiowych, ekonomicznych, handlowych wzbogaca pozycję. Napisane niezbyt skomplikowanym językiem przybliża w dobry sposób epokę i realia tamtych czasów i tamtych miast. Mam mały niedosyt związany ze zbyt małą ilością ciekawostek i dykteryjek, ale spora baza... Pozycja o wiele ciekawsza od "Zamku". W tym przypadku skupienie na jednym mieście wyszło na dobre - do tego ukazanie różnych aspektów - życiowych, ekonomicznych, handlowych wzbogaca pozycję. Napisane niezbyt skomplikowanym językiem przybliża w dobry sposób epokę i realia tamtych czasów i tamtych miast. Mam mały niedosyt związany ze zbyt małą ilością ciekawostek i dykteryjek, ale spora baza źródłowa nadrabia nieco te braki.

pokaż więcej

 
2019-01-10 20:33:44
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Historycznie
Cykl: Życie w średniowieczu (tom 1)

Może ocena trochę zaniżona, ale po takiej rekomendacji spodziewałem się czegoś naprawdę wyjątkowego. I cóż, nieco się zawiodłem. Może patrzę na tę pozycję z perspektywy absolwenta historii, ale nie dowiedziałem się niczego nowego. Miałem również wrażenie małego wyczerpania zagadnień, skakania z tematu na temat i zbytniego zogniskowania na jednym przykładzie (co jak by było dobrze zrobione,... Może ocena trochę zaniżona, ale po takiej rekomendacji spodziewałem się czegoś naprawdę wyjątkowego. I cóż, nieco się zawiodłem. Może patrzę na tę pozycję z perspektywy absolwenta historii, ale nie dowiedziałem się niczego nowego. Miałem również wrażenie małego wyczerpania zagadnień, skakania z tematu na temat i zbytniego zogniskowania na jednym przykładzie (co jak by było dobrze zrobione, mogłoby być sporą zaletą). Co tego czarno-białe ilustracje - ograniczało to czasem znacznie czytelność. Dam szansę następnej części - o mieście, ale nie spodziewam się teraz cudów.

pokaż więcej

 
2019-01-03 09:56:56
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Szkolne - bo praca

Prosta, wzruszająca historia o Pawle, chłopcu o bardzo bogatej wyobraźni, który wykorzystuje ją, by stworzyć kogoś, kogo chłopiec nigdy nie miał... Dobrze napisana historia, z prawdziwymi emocjami (czasem ledwo uda się powstrzymać lekko łamiący głos przy głośnym czytaniu) - i dla najmłodszych, i tych trochę starszych.

 
2018-12-31 00:28:51
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka
Cykl: Śmierć Komandora (tom 2)

Druga część "Śmierci Komandora" jest w moim odczuciu pełniejsza, niż pierwsza. Prowadzi nas korytarzami labiryntu wśród emocji, idei (choć możemy nie do końca pojmować, co się za nimi kryje) oraz oniryzmu. Elementy fantastyczne przeplatają się z normalnością - przemyśleniami, lękami i pragnieniami.

Nie jest to pozycja na miarę "Norwegian Wood", "Sputnika Sweetheart", czy "1Q84" - ale...
Druga część "Śmierci Komandora" jest w moim odczuciu pełniejsza, niż pierwsza. Prowadzi nas korytarzami labiryntu wśród emocji, idei (choć możemy nie do końca pojmować, co się za nimi kryje) oraz oniryzmu. Elementy fantastyczne przeplatają się z normalnością - przemyśleniami, lękami i pragnieniami.

Nie jest to pozycja na miarę "Norwegian Wood", "Sputnika Sweetheart", czy "1Q84" - ale przeczytać warto - świat Murakamiego w mądrej i niebanalnej odsłonie.

pokaż więcej

 
2018-12-22 15:20:40
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka
Cykl: Śmierć Komandora (tom 1)

Ocena nieco na wyrost. Pierwsza część powieści zawiera wszystko to, co dla Murakamiego charakterystyczne - oniryzm, pewną naturalność nierzeczywistości, skupienie się na jednostkach. Tutaj również to jest - akcja jednak toczy się nieśpiesznie. Nawet bardzo nieśpiesznie. Mam nadzieję, że to tylko przygotowanie pod to, co się pojawi w drugiej części. Ciekawie mi się w ten świat wchodziło -... Ocena nieco na wyrost. Pierwsza część powieści zawiera wszystko to, co dla Murakamiego charakterystyczne - oniryzm, pewną naturalność nierzeczywistości, skupienie się na jednostkach. Tutaj również to jest - akcja jednak toczy się nieśpiesznie. Nawet bardzo nieśpiesznie. Mam nadzieję, że to tylko przygotowanie pod to, co się pojawi w drugiej części. Ciekawie mi się w ten świat wchodziło - chciałbym jednak dowiedzieć się o nim więcej. I więcej przeżyć. Jak na razie - porównując do "Kafki nad morzem" czy "Norwegian Wood" jest lekki niedosyt.

pokaż więcej

 
2018-12-07 11:52:26
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Klasycznie (w szerokim pojęciu)

Pozycja nie jest najłatwiejsza. Autor operuje wieloma specjalistycznymi pojęciami i teoriami, a ich wyłożenie nie jest najprostsze dla laika. Niemniej jednak lektura jest fascynująca, rozwijająca. Tematyka czarnych dziur, uniwersalnych teorii fizycznych oraz wszechświata i czasu porywa. Do tego dochodzi satysfakcja w sytuacji, gdy uda się coś zrozumieć... Szkoda jedynie, że ta popularnonaukowa... Pozycja nie jest najłatwiejsza. Autor operuje wieloma specjalistycznymi pojęciami i teoriami, a ich wyłożenie nie jest najprostsze dla laika. Niemniej jednak lektura jest fascynująca, rozwijająca. Tematyka czarnych dziur, uniwersalnych teorii fizycznych oraz wszechświata i czasu porywa. Do tego dochodzi satysfakcja w sytuacji, gdy uda się coś zrozumieć... Szkoda jedynie, że ta popularnonaukowa pozycja jest nieco za mało popularnonaukowa.

pokaż więcej

 
2018-11-30 18:01:48
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Szkolne - bo praca

Niedługa, pięknie ilustrowana pozycja o samotności i rozstaniu oczami dziecka. Daje dobry pretekst do rozmowy na trudne tematy z najmłodszymi. Dzieciaki słuchają tej pozycji w skupieniu i rozumieją naprawdę dużo.

 
2018-11-28 20:31:58
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Biograficznie, Historycznie, Kobieco, Poetycko

Historia miłości starszego mężczyzny i młodej dziewczyny. Oczywiście nie są byle jacy - Giedroyć i Osiecka. Poważny Mężczyzna Historii i Kultury oraz kobieta Uczucia i Poezji. Zderzenie światów. Emigracja. "Ta" miłość? Z pewnością pozycja przybliża nam obie postacie, które jawią się bardziej "ludzko". Sam styl pisania, narracji nieco chaotyczny, pragnący oddać Agnieszkę Osiecką, ale jednak...... Historia miłości starszego mężczyzny i młodej dziewczyny. Oczywiście nie są byle jacy - Giedroyć i Osiecka. Poważny Mężczyzna Historii i Kultury oraz kobieta Uczucia i Poezji. Zderzenie światów. Emigracja. "Ta" miłość? Z pewnością pozycja przybliża nam obie postacie, które jawią się bardziej "ludzko". Sam styl pisania, narracji nieco chaotyczny, pragnący oddać Agnieszkę Osiecką, ale jednak... czegoś zabrakło. A może po prostu tę pozycję czyta się za szybko lub trwa ona za krótko?

pokaż więcej

 
2018-11-17 12:16:00
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Klasycznie (w szerokim pojęciu)

Pozycja zdecydowanie wymagająca skupienia. Monolog głównego bohatera, rozliczenia się z życiem, przemyśleniami, doświadczeniem. Specyficzna forma narracji, przeskakiwanie po tematach, przypominanie sobie faktów - wszystko to sprawia, że staje się ta pozycja wiarygodna. Jakbyśmy niemal my łuskali fasolę z głównym bohaterem. Dla niektórych ta forma narracji może być jednak nieco zniechęcająca. I... Pozycja zdecydowanie wymagająca skupienia. Monolog głównego bohatera, rozliczenia się z życiem, przemyśleniami, doświadczeniem. Specyficzna forma narracji, przeskakiwanie po tematach, przypominanie sobie faktów - wszystko to sprawia, że staje się ta pozycja wiarygodna. Jakbyśmy niemal my łuskali fasolę z głównym bohaterem. Dla niektórych ta forma narracji może być jednak nieco zniechęcająca. I powtórzę - przy czytaniu skupienie wymagane.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
349 111 471
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (5)

Ulubieni autorzy (8)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd